Musical Fidelity X-10D τροφοδοτικό πρόβλημα

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σε όλους και Καλή Μεγάλη Εβδομάδα

Το καλώδιο του τροφοδοτικού του X-10D κάπου το τσάκισα στην αρχή του τροφοδοτικού και κάνει διακοπές. Δεν μπορεί να ανοιχτεί χωρίς να γίνει ζημιά και να επισκευαστεί. Είναι 12V AC στα 500mA. Έχω τροφοδοτικό 12V AC/DC αλλά στα 2Α. Υπάρχει περίπτωση να του κάνω ζημιά αν το βάλω επάνω;

Σας ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Λοιπόν το έβαλα πάνω πρίν απο λίγο και ενώ στην αρχή έπαιζε καλά μετά απο λίγο άρχισε να χάνει απόδοση και να χαλάει ο ήχος όπως κάνει όταν βγάλεις το τροφοδοτικό και χανουν σιγα σιγα τα ρευματα τους οι λάμπες. Τι να φταίει;
Δεν είναι και κανένα τρελό τροφοδοτικο τα στοιχεία του είναι τα εξής:
input:100-240V 50-60Hz 0,8Amax
output: 12V-2.0A
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Καλημέρα σε όλους και Καλή Μεγάλη Εβδομάδα

Το καλώδιο του τροφοδοτικού του X-10D κάπου το τσάκισα στην αρχή του τροφοδοτικού και κάνει διακοπές. Δεν μπορεί να ανοιχτεί χωρίς να γίνει ζημιά και να επισκευαστεί. Είναι 12V AC στα 500mA. Έχω τροφοδοτικό 12V AC/DC αλλά στα 2Α. Υπάρχει περίπτωση να του κάνω ζημιά αν το βάλω επάνω;

Σας ευχαριστώ,
Κωνσταντίνος
Αν δεν βγάλεις άκρη, βάλε αγγελία για τροφοδοτικό. Είμαι σίγουρος ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα μέλος που έχει τροφοδοτικό μαμά που να σου κάνει και να μη το χρειάζεται. ;)
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
η ζημια εχει γινει, ανοιξε το..
Ειναι δύσκολο καθότι είναι κλειστό πρεσσαριστό. Απο την άλλη του έχω βάλει λίγο ταινία μονοτική για να το σταθεροποιήσω μέχρι να δω τι θα κάνω για να παίζει. Αν το ανοίξω και το ξεχαρβαλιάσω μετά δεν θα έχω καθόλου τροφοδοτικό αυτο φοβάμαι.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Ή κοίτα για το xpsu το οποίο λένε ότι βελτιώνει κιόλας τη κατάσταση, αλλά είναι σχετικά ακριβό.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.800
Το XPSU σκεφτομαι αλλά πολύ το μαλλί για την εποχή.
Kι εγώ όταν είχα το x24k το σκεφτόμουν, αλλά τελικά το πούλησα και ποτέ δεν το άκουσα με το "καλό" τροφοδοτικό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το Χ-10D που έχω είναι πιο καλό απο το απλό γιατί το έχω αναβαθμίσει με το κιτ του Rock Grotto και έχει πάνω δύο λάμπες διαμάντια τις Sylvania JAN 7308 τις οποίες ευτυχώς δεν τις άλλαξα στο παρελθόν (μου είχε μπει το τρυπάκι για κάτι καλύτερο). Το XPSU θα τον ολοκληρώσει οπότε στο μέλλον παίζει να το πάρω. Απλά θέλω τώρα να δώσω μια λύση μέχρι να μαζευτεί λίγο χρήμα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το XPSU δεν περιέχει τίποτα παραπάνω από ένα τοροειδή μετασχηματιστή των 100 VA αξίας 30-35 ευρώ περίπου. Τα υπόλοιπα είναι το σασί, ο διακόπτης και τα φισάκια. Αυτό για να μπορεί να τροφοδοτεί και άλλες συσκευές. Ο μετασχηματιστής που συνοδεύει το buffer έχει πολύ μικρότερη ισχύ.

Η έξοδος πρέπει να είναι AC γιατί μόνο έτσι λειτουργεί το τροφοδοτικό του μηχανήματος. Με DC έξοδο, που έχει αυτό που αναφέρεται στο πρώτο μήνυμα δεν λειτουργεί.
Δεν έχει σχέση με τροφοδοτικό, αφού αυτό περιέχεται μέσα στη κάθε συσκευή.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.876
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top