nad c368 και dali sensor 7

Μηνύματα
8
Reaction score
14
καλημερα.μετα απο ψαξιμο και διαβασμα διοτι δεν υπηρχε δυνατοτητα ακουστικης κατεληξα και εχω στην κατοχη μου εδω και 2 μηνες περιπου τα dali zensor 7 με τον εινισχυτη nad C368 και καλωδιο QED performance ruby anniversary evolution. Οι πρωτες μου εντυπωσεις παρα πολυ καλες χωρις βεβαια να εχω και προηγουμενες εμπειριες.Η πηγη που παιζω ειναι ενα imac μεσω bluetooth και τα mp3 ειναι 320kbps αλλα και μερικα wav,flac. Αν συνδεσω τον υπολογιστη μεσω καλωδιου καρφι θα δω τρομερες διαφορες στην ποιοτητα? Τα καλωδια θελουν τερματικα μπανανες ή ετσι γυμνα δεν θα εχω απωλειες?
Ευχαριστω για την φιλοξενεια του φορουμ και ολες τις πληροφοριες. Πιστευω για αρχη εκανα με την βοηθειας σας μια αξιοπρεπη επιλογη.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Καλημερα και καλοριζικο ! Τον γκυκοκοιταζω εδω και καιρο τον ενισχυτη και θα ηθελα και αλλες πληροφοριες για αυτον
Οσο αφορα την συνδεσιμοτητα δοκιμασε τον με το καρφι και μονο εσυ θα κρινεις με υπομονη ομως.
Το προβλημα δεν ειναι το bluetooth πρωτοκολο οσο το εσωτερικο dac του nad
Εαν εχεις iphone 5s η παραπανω κανε και αυτη τη δοκιμη με το καρφι οπως με το mac . Βαλε το airplane mode πριν το κανεις .
Τα εσωτερικα dac ενισχυτων συνηθως δεν ειναι τοσο αξιολογα αλλα δεν εχω διαβασει και τα χειροτερα λογια για το dac του ενισχυτη σου
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Τι ψηφιακές εξόδους εχει το iMac σου;

Τα καλωδια ηχείων ειναι μια χαρα και χωρίς μπανάνες.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
το ηχειο μηπως να ερθει πιο μπροστα και να σε κοιταει ? να κανει κανα τριγωνακι?

οχι θεσσαλονικης εχει πολυ γλύκα
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τετραγωνικά ,απόσταση από θέση ακρόασης ,rt 60 και μετρήσεις...
Αφού δώσεις αυτές τις απαραίτητες πληροφορίες θα μάθεις αν θα πρέπει να τα πετάξεις και να πάρεις ενεργά ή αν θα πρέπει να πάρεις ενεργά και να τα πετάξεις...:D:p:D:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Τριγωνάκι, RT60, αποστάσεις και να τα χαίρεσαι!
 




Μηνύματα
32
Reaction score
31
Καλησπέρα...
Με γεια το σύστημα.....λοιπόν ένας φίλος έχει τον NAD 355 BEE. Πολύ καλός και rockabilly !!!!!
Τα ηχεία τι να πώ....απλά είναι ο "λογοκριτής" πολλών άλλων ηχείων ακριβότερων .....

Μπράβο!!!!
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
καλημερα.μετα απο ψαξιμο και διαβασμα διοτι δεν υπηρχε δυνατοτητα ακουστικης κατεληξα και εχω στην κατοχη μου εδω και 2 μηνες περιπου τα dali zensor 7 με τον εινισχυτη nad C368 και καλωδιο QED performance ruby anniversary evolution. Οι πρωτες μου εντυπωσεις παρα πολυ καλες χωρις βεβαια να εχω και προηγουμενες εμπειριες.Η πηγη που παιζω ειναι ενα imac μεσω bluetooth και τα mp3 ειναι 320kbps αλλα και μερικα wav,flac. Αν συνδεσω τον υπολογιστη μεσω καλωδιου καρφι θα δω τρομερες διαφορες στην ποιοτητα? Τα καλωδια θελουν τερματικα μπανανες ή ετσι γυμνα δεν θα εχω απωλειες?
Ευχαριστω για την φιλοξενεια του φορουμ και ολες τις πληροφοριες. Πιστευω για αρχη εκανα με την βοηθειας σας μια αξιοπρεπη επιλογη.
οχι δεν θα δεις διαφορες,ασε που ισως παρεις και χειροτερο ηχο,μιας και η καρτα ηχου του υπολογιστη σου δεν ειναι και κατι το ιδιαιτερο.Η συνδεση bluetooth εχει περιορισμους και δεν θα ελεγα οτι ειναι και οτι καλυτερο οταν μιλαμε για hi-fi. Εγω θα αγορασα εναν μετατροπεα usb-coaxial,ετσι ωστε να αξιοποιησω τις ψηφιακες εισοδους του ενισχυτη.Αργοτερα οταν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα,βαλε το αρθρωμα για wi-fi/ethernet της εταιρειας,ετσι ωστε να μετατρεψεις τον ενισχυτη σου και σε δικτυακο.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αργοτερα οταν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα,βαλε το αρθρωμα για wi-fi/ethernet της εταιρειας,ετσι ωστε να μετατρεψεις τον ενισχυτη σου και σε δικτυακο
Η κεραιούλα που φαίνεται να προεξέχει από την πλάτη του ενισχυτή στην πρώτη φώτο δεν είναι για wi-fi ή κάνω λάθος?
 


Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Η κεραιούλα που φαίνεται να προεξέχει από την πλάτη του ενισχυτή στην πρώτη φώτο δεν είναι για wi-fi ή κάνω λάθος?
ειναι η κεραια του bluetooth.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.329
Τα καλωδια θελουν τερματικα μπανανες ή ετσι γυμνα δεν θα εχω απωλειες?
Με μπανάνες θα έχεις απώλειες, έτσι δεν έχεις. ;)

Σφίξτα γερά, κι άστα να πάνε στο δγιαλο...:D

Όσο για αυτή την φωτογραφία:



Δείχνει ένα ηχείο λάθος τοποθετημένο.:p

Πρώτο λάθος:
Έχει μηδενική κλίση προς τα έσω, ενώ κανονικά πρέπει να σε κοιτάει φάτσα κάρτα το ηχείο όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, και λίγο πιο μέσα να κοιτάει (toe in) είναι καλή ιδέα για να περιορίσεις τις ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.

Δεύτερο λάθος:
Τα μεγάφωνα των χαμηλών συχνοτήτων ισαπέχουν από τους δύο τοίχους (πίσω και πλαϊνό) οπότε δημιουργούν ένα πολύ έντονο ρυθμό στο χώρο, πακέτο με ακυρώσεις, από τα φαινόμενα του boundary effect που έχω περιγράψει ιδιαίτερα αναλυτικά και απλοϊκά. Συστήνεται ή τοποθέτηση εντελώς μέσα στη γωνία (σχεδόν μηδενικές αποστάσεις, χρήσιμη τοποθέτηση αν δεν έχεις σαμπ) ή χρήση του χρυσού λόγου αναλογίας αποστάσεων από τις 3 επιφάνειες (2 τοίχοι και πάτωμα) που μπορείς να βρεις στο ανάλογο θρεντ.

:p
[DOUBLEPOST=1495020624][/DOUBLEPOST]Ξέχασα:

Αν συνδεσω τον υπολογιστη μεσω καλωδιου καρφι θα δω τρομερες διαφορες στην ποιοτητα?
Όχι, θα παίζει λίγο χειρότερα συνδεμένος με καλώδιο, αλλά μάλλον δε θα το καταλάβεις. :D:p
 

Μηνύματα
244
Reaction score
97
Πρώτο λάθος:
Έχει μηδενική κλίση προς τα έσω, ενώ κανονικά πρέπει να σε κοιτάει φάτσα κάρτα το ηχείο όταν κάθεσαι στη θέση ακρόασης, και λίγο πιο μέσα να κοιτάει (toe in) είναι καλή ιδέα για να περιορίσεις τις ανακλάσεις από τους πλαϊνούς τοίχους.
Το ότι η Dali συστήνει τα ηχεία της να τοποθετούνται χωρίς toe in δεν το λαμβάνουμε υπ΄όψιν ?
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δείχνει ένα ηχείο λάθος τοποθετημένο
ειναι μαλλον διπλα σε τζακι ----το αλλο διπλα σε τοιχο ---- οποτε (εχτος του του ιν) μαλλον ετσι θα μεινουνε ... τειρεσιας μοουντ οφφ ...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top