NAD C700 και ακουστικα

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ως γνωστον (τωρα το μαθατε ) οι νεοι NAD c700 &M10 οσο καλα μηχανακια αν ειναι δεν εχουν εξοδο για ενσυρματα ακουστικα .G@moto %$$@#*&@^%
Μια λυση ειναι η ΒΤ συνδεση αλλα τα μοντελα ειναι λιγα σχετικα ,με AptXHD ακομα λιγοτερα και με ολα τα γνωστα προβληματα ποιοτητας και αντοχης στον χρονο (μεχρι να βγει κατι νεο σε πρωτοκολο κλπ )
Μονοδρομος τα ενσυρματα (Senn HD 560S ερχεται απο Οζον ) .Συνδεση απο pre out >Grace m903 αλλα πρεπει να αποσυνδεεις τα ηχεια καθε φορα διοτι δεν σταματανε να παιζουν και το software δεν υποστηριζει κατι τετοιο .Στα φορουμ εχουν ξεχεσει τη NAD γι αυτο .
Τωρα η πονηρη σκεψη .Το ΒΤ του C700 ειναι αμφιδρομο και μεσα απο το μενου συνδεεται με ΒΤ ακουστικα
Η Topping (DX3 pro+) εχει αυτο το μηχανακι που ειναι ΒΤ .Προσπαθησα να καταλαβω αν το C700 θα το αναγνωριζε σαν ακουστικ να στειλει σημα .Αυτο θα ελυνε το προβλημα να μην χρειαζεται βαλε βγαλε .
Στην εδω αντιπροσωπεια που εθεσα το θεμα δεν μπορουν να μου δωσουν απαντηση (!!!!!!!!!!)
Στο Audiophonics που πουλανε τα Topping μου απαντησαν πως λογικα θα μπορουσε αλλα δεν το εχουν τεσταρει για να πουν σιγουρα .
Υπαρχει κανεναν σαϊνι που ξερει απο συνδεσεις να δωσει απαντηση ;
Παραθετω το manual NAD και το λινκ γαι το Topping
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Νομίζω πως οι solid state ενισχυτές δεν έχουν πρόβλημα έτσι κι αλλιώς να δουλεύουν με αποσυνδεμένα ηχεία. Χρησιμοποίησε όμως ένα απλό αλλά καλό speaker switch (ανάμεσα από τον ενισχυτή και τα ηχεία), ώστε να αποφύγεις ατυχήματα/βραχυκυκλώματα/φθορά κατά τη σύνδεση/επανασύνδεση των ηχείων. Για τον ενισχυτή ακουστικών το pre out όπως έγραψες - εκτός αν ο NAD έχει και γενικό line out ή ακόμη καλύτερα ψηφιακή έξοδο για να εκμεταλευτείς το Grace και ως dac.
Για switch δες κάτι σαν αυτό:
Μπορείς να το βρεις και στην Ελλάδα (δεν ξέρω για το mk ii) αλλά ...καλή τύχη για τις τιμές!
H audiophonics έχει καλή ποικιλία, πάρε ιδέες και προσπάθησε να ενισχύσεις την ελληνική αγορά αν η διαφορά είναι μικρή.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Υπάρχει και στην Ελλάδα πχ:

Σε καταστήματα με ηλεκτρονικό εξοπλισμό σίγουρα θα βρεις και φθηνότερα ανώνυμα. Το σημαντικό είναι οι καλής ποιότητας διακόπτες και γενικά οι εναλλαγές είναι καλύτερο να γίνονται με χαμηλωμένο volume.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Νομίζω πως οι solid state ενισχυτές δεν έχουν πρόβλημα έτσι κι αλλιώς να δουλεύουν με αποσυνδεμένα ηχεία. Χρησιμοποίησε όμως ένα απλό αλλά καλό speaker switch (ανάμεσα από τον ενισχυτή και τα ηχεία), ώστε να αποφύγεις ατυχήματα/βραχυκυκλώματα/φθορά κατά τη σύνδεση/επανασύνδεση των ηχείων. Για τον ενισχυτή ακουστικών το pre out όπως έγραψες - εκτός αν ο NAD έχει και γενικό line out ή ακόμη καλύτερα ψηφιακή έξοδο για να εκμεταλευτείς το Grace και ως dac.
Για switch δες κάτι σαν αυτό:
Μπορείς να το βρεις και στην Ελλάδα (δεν ξέρω για το mk ii) αλλά ...καλή τύχη για τις τιμές!
H audiophonics έχει καλή ποικιλία, πάρε ιδέες και προσπάθησε να ενισχύσεις την ελληνική αγορά αν η διαφορά είναι μικρή.
ο NAD ειναι ολα σε 1 και δεν εχει εξοδους εκτος της preamp & sub (1)
Tο Grace το ειχα βγαλει για πουλημα αλλα δεν υπηρξε ενδιαφερον λογω μαλλον παλαιοτητας του dac γιατι σαν προ η headphone amp σκοτωνει .Ασε που ειναι τανκ κανονικο με linear τροφοδοσια και fully
balanced
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Mην παιδεύεσαι άδικα, από την στιγμή που έχεις ένα καλό dac+ενισχυτη ακουστικών. Πάρε με 100 ευρώ, ένα raspberry και τα συνοδευτικά του, πέρασε του volumio και άκου από εκεί και και τα δικά σου και ότι δικτυακή υπηρεσία θέλεις (απλά για tidal θέλεις συνδρομή...... 60 ευρώ τον χρόνο). Καλύτερα από το NAD θα ακούς και φυσικά ξέχνα τις πατέντες με το topping κλπ.... θα δώσεις χρήματα για να ακούς από bluetooth?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top