NAS ή κάτι άλλο;

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό να τακτοποιήσω τον αποθηκευτικό χώρο του συστήματος. Αυτή τη στιγμή έχω τέσσερις διαφορετικους σκληρούς, πάνω στα USB του zidoo. Κάθε φορά που θέλω να αποθηκεύσω ένα αρχείο πρέπει

α. Να είμαι στο χώρο,
β. Να αποσυνδεσω το σκληρό από το ζιντου και να τον συνδέσω στο λαπ
Γ. Να κατεβάσω το αρχείο
Δ. Να συνδέσω πάλι τον σκληρό στο ζιντου για αναπαραγωγή

Θα ήθελα μια δικτυακη λύση που να μου επιτρέπει να κατεβάζω, να αποθηκεύω, και να αναπαράγω αρχεία χωρίς να χρειάζεται να αποσυνδέω και συνδέω σκληρούς κάθε φορά.

Ιδανικά θα ήθελα να γίνονται όλα και απομακρυσμενα. Δηλαδή όταν είμαι πάνω στο διαμέρισμα, σε άλλο δίκτυο, να μπορώ να κατεβάσω/στείλω ένα αρχείο στο υπόγειο (που βρίσκεται το σύστημα) και να το δω αργότερα όταν κατέβω στο υπόγειο.

Σχετικά με την αναπαραγωγή, θα πρέπει να είναι αρκετά γρήγορο ώστε να στέλνει στο zidoo μεγάλα (έως τεραστια) αρχεία 4k uhd hdr atmos ή dts.x χωρίς πρόβλημα στην αναπαραγωγή.

Γίνεται αυτό; χρειάζομαι κάτι σαν synology ή qnap; όπως καταλάβατε δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα και θέλω μια απλή έτοιμη λύση που να δουλεύει χωρίς πολλά πολλά.

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
έτοιμη λύση πας σε synology ή qnap

ακόμη και τα μικρότερα μοντέλα άνετα μπορούν να στριμάρουν μεγάλα αρχεία, αν θες transcoding αλλάζει το πράμα, αλλά δεν έχω ασχοληθεί

αν θα αποθηκεύεις και δικά σου σημαντικά αρχεία (όχι δηλαδή rips που ξαναβρίσκεις) τότε πάρε οπωσδήποτε Synology μοντέλο με 2 τουλάχιστον δίσκους και αρκετά δυνατό ώστε να υποστηρίζει filesystem BTRFS (πολλές παραπάνω δυνατότητες για data integrity, auto healing, ransomware protection κλπ)
ΑΛΛΑ και σε αυτήν την περίπτωση είναι σημαντικό να έχεις και backup αλλού

πρόσβααη εκτός LAN γίνεται, αλλά θέλει λίγο δουλειά παραπάνω ή μέσα, αν σε ανδιαφέρει ταυτόχρονα και η ασφάλεια

edit
δεν κατέχω από zidoo, αλλά φαντάζομαι μπορεί εύκολα να δει πχ SMB shares
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ριπαρισμενες ταινίες και μουσική θα έχω.
Στο qnap μπορώ να έχω απομακρυσμενο έλεγχο και πρόσβαση από άλλο δικτυο;
Πως δουλεύει ακριβώς; συνδέεται με το ρουτερ και το media player ασύρματα;
Αυτό θα με καλύψει;
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
πρόσβαση εκτός LAN προϋποθέτει port forwarding στο ρούτερ ή VPN server ή κάποιο συνδυασμό τέλος πάντων αναλόγως που ακριβώς βρίσκεται ο VPN server

κατά κανόνα τα NAS τα συνδέεις στο δίκτυό σου ενσύρματα, αν και κάποια λίγα consumer μοντέλα είχανε δυνατότητα σύνδεσης με wifi
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Το παραπάνω Qnap θα σε καλύψει, αλλά μια και τα συζητάμε:
Πληρώνεις διαφορετική γραμμή για τον κάθε όροφο; Δεν θα σε βόλευε να ενοποιήσεις τα δύο δίκτυα; Είναι δύσκολο να περάσει ένα ή δύο καλώδια UTP μεταξύ των δύο ορόφων;

Και για Qnap και για Synology και για custom NAS υπάρχουν δυνατότητες απομακρυσμένης πρόσβασης/διαχείρισης.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Synology, Emby και καθάρισες.
Απλά δες για κάποιο από τα Synology που υποστηρίζουν τον Emby Server ( emby.media ).
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Το emby από ότι κατάλαβα είναι σαν το plex αλλά με περισσότερες δυνατότητες;
Και το synology σε σχέση με το qnap; έχω την εντύπωση ότι το δεύτερο είναι ποιο απλό στη χρήση.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
έχω την εντύπωση ότι το δεύτερο είναι ποιο απλό στη χρήση
"Στη χρήση" είναι το ίδιο απλά και τα δύο, καθώς δεν χρειάζεται να κάνεις απολύτως τίποτα.

Αν εννοείς στο σετάρισμα, δεν ξέρω πόσο (πιο) απλό είναι το Qnap, αλλά και το Synology δεν θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση δύσκολο.

Την πρώτη (και μόνο) φορά που θα το στήσεις, θα ψάξεις να διαβάσεις κάνα δυο οδηγούς σεταρίσματος και σε 1-2 ώρες το πολύ θα έχεις τελειώσει. Μία φορά, that's it.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Εάν η αναπαραγωγή των αρχείων γίνεται από media player τύπου Zidoo, Dune, Shield, δε χρειάζεται emby, Plex η κάτι άλλο.
Το player βλέπει τα αρχεία μέσω SMB και φτιάχνει το video wall του από εκεί.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.115
Reaction score
124.689
Θα πρότεινα να αγοράσεις ένα νας με 2 θέσεις δίσκων περισσότερες από όσες νομίζεις ότι χρειάζεσαι.

Δηλαδή το ίδιο πράμα το πουλάνε με 2, 4 ή 6 και παραπάνω ενσωματωμένες θήκες σκληρών.

Ε, πάρε 2 θέσεις περισσότερες.
Όλα σε ένα, συμμαζεμένα.

Επίσης επέλεξε να έχει περισσότερη ραμ, ή αγόρασε έξτρα να τη βάλεις εσύ. Δηλαδή αν το ίδιο πράμα βγαίνει με 4 και 8 ραμ, πάρε το 8.
Αυτό που δείχνεις έχει 2-άρα μνήμη.
Θα φας άκυρο.

Το ίδιο βγαίνει με 4-αρα και με 8-αρα μνήμη



Πάρε με 8G. Να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..

Το roon ας πούμε, θέλει 8-αρα.
Με 4-αρα σέρνεται και με 2-αρα δε παιζ.
 

Attachments

Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.551
Το emby από ότι κατάλαβα είναι σαν το plex αλλά με περισσότερες δυνατότητες;
Και το synology σε σχέση με το qnap; έχω την εντύπωση ότι το δεύτερο είναι ποιο απλό στη χρήση.
Σωστά η πρώτη.
Στην δεύτερη, απλά σε χρήση σαν αυτή που περιγράφω έχει βγει πιο σταθερό.
Η ρύθμιση δεν σε νοιάζει καθόλου, στην κάνω μέσω teamviewer (αλλά και την μαθαίνεις πανεύκολα)
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
:o
οχι στο να τους βγαλω απο το κουτι, ή στο να κρατησω το περιεχομενο;
 


ika

News
Μηνύματα
13.763
Reaction score
12.825
Το NAS επαναδιαμορφώνει τους δίσκους, οπότε bye bye περιεχόμενο.

Διαμόρφωση exFAT για εξ αρχής συμβατότητα με Windows και Mac.
..
...
Για άλλα λειτουργικά συστήματα ενδέχεται να απαιτείται επαναδιαμόρφωση

Επίσης ο HDD που έχει, μπορεί να μην είναι RED και να μην συνίσταται για NAS
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μία γρήγορη (αλλά όχι ιδανική) λύση είναι να τους συνδέσεις ως εξωτερικούς USB δίσκους στο NAS και να τους μοιράσεις έτσι, για να μην χρειαστεί να διαμορφωθούν εκ νέου - εξαρτάται και από το NAS που θα πάρεις. Πάντως είναι πιθανό οι δίσκοι σου να έχουν κολλημένο το USB bridge πάνω στην πλακέτα, και να μην έχουν σύνδεση SATA για να συνδεθούν εσωτερικά στο NAS. Θα πρέπει να δεις για το συγκεκριμένο μοντέλο πως είναι εσωτερικά.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Φίλε μου πριν μερικά χρόνια ήμουν στην ίδια φάση. Είχα media player και κάθε φορά σύνδεα εξωτερικό δίσκο τον οποίο έβαζα/έβγαζα στον υπολογιστή για να μεταφέρω τα αρχεία.

Η λύση όπως είπαν και οι υπόλοιποι είναι ένας NAS. Εγώ έχω τον Synology DS216+ii με δύο δίσκους Western Digital RED 10TB το οποίο το έχω συνδέσει με καλώδιο στο τοπικό μου δίκτυο όπου έχω και το Zidoo και βρήκα την ησυχία μου. Ούτε να συνδέω/αποσυνδέω εξωτερικούς δίσκους πλέον ούτε τίποτα.

Απλά μία μικρή παρατήρηση. Αν δεν το συνδέσεις με καλώδιο θα έχεις πρόβλημα να στριμάρεις μεγάλα αρχεία σε 4Κ/HDR. Για 1080p λογικά θα είσαι μια χαρά αλλά για παραπάνω έχω αμφιβολίες χωρίς όμως να μπορώ να στο πω με σιγουριά. Όταν είχα πάρει τον δικό μου NAS είχα κάνει δοκιμές για ασύρματο streaming στο Zidoo αλλά αυτό δοκιμάστηκε στον ίδιο όροφο.

Με 2 ορόφους απόσταση το να στριμάρεις ασύρματα μεγάλα αρχεία 4Κ με HDR προσωπικά το βλέπω δύσκολο έως αμφίβολο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top