NAS και σκληροί δίσκοι

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Μπορείτε παρακαλώ να γράψετε τη γνώμη σας για τα κριτήρια επιλογής σκληρού δίσκου που θα δουλέψει σε NAS.
Βλέπω μεγάλη ποικιλία σε μάρκες, χωρητικότητες, στροφές (rpm), διαστάσεις...επειδή δεν έχω εμπειρία παρακαλώ βοηθήστε για την καταλληλότερη επιλογή.
Σκέφτομαι για την αγορά ενός NAS, μάλλον της synology, δεν έχω καταλήξει αν θέλω να είναι με 1 ή 2 δίσκους (και εδώ τη γνώμη σας παρακαλώ) και προσπαθώ να δω πόσο θα μου κοστίσουν και οι δίσκοι ώστε να δω τι συμφέρει καλύτερα.
Η χρήση του είναι αποκλειστικά οικιακή, τα data δεν θα τα χαρακτήριζα critical, ταινίες και μουσική θα έχει (και αν ποτέ χαθούν θα τα ξαναβρούμε! και ας πέσει λίγο κλάμα) αυτό που με ενδιαφέρει άμεσα είναι να λειτουργεί ως κατεβαστήρι χωρίς προβλήματα και να streamάρω δικτυακά στο media player.
Δεν είμαι σίγουρος για τη χωρητικότητα που θα χρειαστώ καθώς δεν έχω κάποια ιδιαίτερη συλλογή ως τώρα, ένα usb σκληρός 250 GB τον έχω σχεδόν γεμίσει και σβήνω κάθε τόσο για να βάλω νέο υλικό μέσα, αλλά όπως λένε τρώγοντας έρχεται η όρεξη, για αυτό και κάνω και τη σκέψη για NAS με 2 υποδοχές ώστε να ξεκινήσω με ένα μικρό σχετικά δίσκο (1 ή 2 ΤΒ) και αν προκύψει θέμα στην πορεία να πάρω και άλλο (θα έχω δυνατότητα ως άλλα 4).

Για βοηθήστε τον άσχετο please.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Εάν τα δεδομένα δεν είναι critical όπως λες, τότε νομίζω ότι μια λύση με ένα synology (μάλλον προτιμότερο λόγω software - interface) ή qnap nas των δύο θέσεων, είναι πολύ καλό για ότι χρειάζεσαι. Λέω δύο θέσεων για να έχεις ένα περιθώριο επέκτασης. Ότι απ' τα δύο και να διαλέξεις αφενός καλύπτει τις απαιτήσεις σου κι αφετέρου δεν κάνει ιδιαίτερη φασαρία, δεν πιάνει πολύ χώρο και καταναλώνει λιγότερο από έναν υπολογιστή. Οποιονδήποτε δίσκο και να πάρεις δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις με έναν των 2ΤΒ γιατί αν πάρεις μικρότερο, άπαξ και τον εγκαταστήσεις μέσα δεν είναι τόσο εύκολο να τον αναβαθμίσεις.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

Βασικό κριτήριο για τους δίσκους είναι η λίστα συμβατότητας που δίνει ο κάθε κατασκευαστής.
Αν δεν χρησιμοποιήσεις καθόλου τις δυνατότητες RAID και επιλέξεις να δουλέψεις με JBOD τότε οι επιλογές σου είναι περισσότερες και φθηνότερες.
Το σημαντικό που πρέπει να προσέξεις είναι οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής στο NAS, τα περισσότερα φθηνά NAS είναι απαράδεκτα, λένε ότι έχουν Gigabit ethernet αλλά σε ταχύτητες δεν φτάνουν ούτε τα 5-6ΜΒ/s πραγματικά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Re: Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

....
Το σημαντικό που πρέπει να προσέξεις είναι οι ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής στο NAS....
πως θα το ξέρω αυτό; δεν θυμάμαι να το γράφουν κάπου στα specs τους ή κάνω λάθος;
η ταχύτητα του δίσκου παίζει ρόλο σε αυτό (5400 vs 7200 rpm);
 

Μηνύματα
240
Reaction score
16
Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

Εγώ θα πρότεινα να δεις και λίγο το θέμα εγγύηση. Πχ η σειρά Blue της Western Digital έχει 2 χρόνια ενώ η Black 5. Και τίποτα να μην λέει αυτό σχετικά με την αξιοπιστία(που λογικά λέει), είναι 3 χρόνια επιπλέον ξενοιασιάς. Από εκεί και πέρα η ταχύτητα μικρό ρόλο παίζει νομίζω δεδομένου οτί σε περιορίζει η ταχύτητα του δικτύου...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Synology DS212j NAS-System ~210 euros
CPU Frequency : 1.2GHz
Hardware Encryption Engine
Memory : DDR2 256MB
Internal HDD/SSD : 3.5" or 2.5" SATA(II) X 2 (With optional 2.5" Disk Holder)
Max Internal Capacity : 8TB (2X 4TB HDD)
External HDD Interface : USB 2.0 Port X 2



Synology DiskStation DS112 NAS-Server ~205 euros
CPU Frequency : 1.6GHz
Hardware Encryption Engine
Memory : DDR3 256MB
Internal HDD/SSD : 3.5" or 2.5" SATA(II) X1 (With optional 2.5" Disk Holder)
Max Internal Capacity : 4TB (1X 4TB HDD)
External HDD Interface : USB 3.0 Port X 2, eSATA Port X 1

Στα ίδια λεφτά και τα δύο, το 212j έχει κατευθείαν 2 θέσεις ενώ το άλλο 1 θέση αλλά λίγο διαφορετικά τεχνικά χαρακτηριστικά, δέχεται όμως μελλοντική επέκταση με άλλο Module το DX213 οπότε και παίρνει ακόμη 3 δίσκους και η επέκταση κάνει σήμερα 160 ευρώ. Το 212j δεν παίρνει module επέκτασης.

τι λέτε; με ένα δίσκο σκοπεύω να ξεκινήσω όπως πρότεινε ένας φίλος παραπάνω
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να μου πει για το παρακάτω:
Σε περίπτωση που χρησιμοποιεί κάποιος το surveillance feature, μπορεί να έχει προτεραιότητα σε ένα από τους δύο δίσκους στον οποίο θα εγγράφεται κάτι από την κάμερα αν εντοπιστεί κίνηση ώστε να μένει ελεύθερος ένας δεύτερος για συνεχές κατέβασμα ή δεν έχει πρόβλημα να τρέχουν παράλληλα και τα δύο applications σε ένα δίσκο και όταν έρθει η ώρα εγγραφής στην κάμερα να δίνεται προτεραιότητα σε αυτή;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Απάντηση: Re: Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

πως θα το ξέρω αυτό; δεν θυμάμαι να το γράφουν κάπου στα specs τους ή κάνω λάθος;
η ταχύτητα του δίσκου παίζει ρόλο σε αυτό (5400 vs 7200 rpm);
Εδώ που έχουν φτάσει οι ταχύτητες των δίσκων, δεν παίζουν ρόλο σε τέτοιου είδους εφαρμογή. Το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στον αδύναμο επεξεργαστή που έχουν και στη λίγη μνήμη (για λόγους συμπίεσης του κόστους). Προσωπικά, θα επέλεγα τη λύση ενός αυθύπαρκτου φθηνού υπολογιστή με Windows XP home edition (ακόμη κι αυτή η έκδοση, είναι κατάλληλη) και επαρκή μνήμη (τουλάχιστον 2GB), και μια συστοιχία ή έναν - δυό αυτονόμους δίσκους, μοιρασμένους. Το να βάζεις ένα ψόφιο επεξεργαστή και να λες πάρε κόσμε NAS (που είναι και πιασάρικος όρος), δε λέει και πολλά. Βασικά, δε λέει τίποτα, διότι αγοράζουν οι ανυποψίαστοι και μετά λένε "τί μ@λ@κία έκανα"...
 

Μηνύματα
245
Reaction score
1
Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

Για να μην ανοίγω καινούριο νήμα, καμμιά ιδέα για NAS που να μην κοστίζει μια περιουσία και να υποστηρίζει 10+ δίσκους; Δε χρειάζομαι raid, μόνο JBOD. Αν έφτιαχνα κάτι εγώ, υπάρχει motherboard σχετικά φθηνό που να έχει πολλές sata θύρες; Δε θα ήθελα να βάλω κάποιον sata controller
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

για τόσους δίσκους οι λύσεις είναι ακριβές τόσο οι έτοιμες όσο και οι custom με PC.
Μια μητρική που θυμάμαι και έχει συνολικά 14 θύρες SATA/SAS είναι η Asrock X79 extreme11
σε σχετικά καλή τιμή σύμφωνα με αυτά που προσφέρει, 650 ευρώ.
Μπορείς να αγοράσεις φθηνότερη μητρική με λιγότερες θύρες SATA και να προσθέσεις έξτρα contollers, π.χ. σε ακριβή λύση LSI MegaRAIDSAS8708
η φθηνή Digitus DS30104
 

Μηνύματα
61
Reaction score
0
Απάντηση: Re: NAS και σκληροί δίσκοι

Επειδη το χρησιμοποιω αυτο που λες. Μπορεις να έχεις και της δυο εφαρμογες ανοιχτες, δεν εχεις κανενα προβλημα.
Στο surveillance μπορεις να δηλωσεις ενα φακελο και να γραφει/σβήνει ανα 2 μερες ή όσο θες εσυ.
Επίσης αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ να μου πει για το παρακάτω:
Σε περίπτωση που χρησιμοποιεί κάποιος το surveillance feature, μπορεί να έχει προτεραιότητα σε ένα από τους δύο δίσκους στον οποίο θα εγγράφεται κάτι από την κάμερα αν εντοπιστεί κίνηση ώστε να μένει ελεύθερος ένας δεύτερος για συνεχές κατέβασμα ή δεν έχει πρόβλημα να τρέχουν παράλληλα και τα δύο applications σε ένα δίσκο και όταν έρθει η ώρα εγγραφής στην κάμερα να δίνεται προτεραιότητα σε αυτή;
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Re: Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

Εδώ που έχουν φτάσει οι ταχύτητες των δίσκων, δεν παίζουν ρόλο σε τέτοιου είδους εφαρμογή. Το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στον αδύναμο επεξεργαστή που έχουν και στη λίγη μνήμη (για λόγους συμπίεσης του κόστους). Προσωπικά, θα επέλεγα τη λύση ενός αυθύπαρκτου φθηνού υπολογιστή με Windows XP home edition (ακόμη κι αυτή η έκδοση, είναι κατάλληλη) και επαρκή μνήμη (τουλάχιστον 2GB), και μια συστοιχία ή έναν - δυό αυτονόμους δίσκους, μοιρασμένους. Το να βάζεις ένα ψόφιο επεξεργαστή και να λες πάρε κόσμε NAS (που είναι και πιασάρικος όρος), δε λέει και πολλά. Βασικά, δε λέει τίποτα, διότι αγοράζουν οι ανυποψίαστοι και μετά λένε "τί μ@λ@κία έκανα"...
Και ένα παλιό laptop είναι μια χαρά (και για λόγους κατανάλωσης). Τρέχει τα πάντα, το κρύβεις όπου θες, έλεγχος με remote desktop και άντε γεια!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

Ναι, αν και το λαπτοπ δεν είναι φτιαγμένο για τέτοια χρήση. Πάντως, ένα φθηνό κουτάκι με ένα κατάλληλο mobo και i3 3220T και δυό ευρύχωρους δίσκους καταναλώνει ισχύ γύρω στα 60W...
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Υπαρχουν λυσεις για raid-5 με 6 δισκους σε μικρο κουτι που να βγαινουν κατω απο τα €500 και να ξεπερνουν τις ετοιμες προτασεις, πχ synology κτλ;
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εδώ που έχουν φτάσει οι ταχύτητες των δίσκων, δεν παίζουν ρόλο σε τέτοιου είδους εφαρμογή. Το πρόβλημα βρίσκεται κυρίως στον αδύναμο επεξεργαστή που έχουν και στη λίγη μνήμη (για λόγους συμπίεσης του κόστους). Προσωπικά, θα επέλεγα τη λύση ενός αυθύπαρκτου φθηνού υπολογιστή με Windows XP home edition (ακόμη κι αυτή η έκδοση, είναι κατάλληλη) και επαρκή μνήμη (τουλάχιστον 2GB), και μια συστοιχία ή έναν - δυό αυτονόμους δίσκους, μοιρασμένους. Το να βάζεις ένα ψόφιο επεξεργαστή και να λες πάρε κόσμε NAS (που είναι και πιασάρικος όρος), δε λέει και πολλά. Βασικά, δε λέει τίποτα, διότι αγοράζουν οι ανυποψίαστοι και μετά λένε "τί μ@λ@κία έκανα"...
Μάλλον δεν έχεις χρησιμοποιήσει καλο nas και δεν γνωρίζεις την ευκολία και τις δυνατότητες τους.
Αν όμως κάποιος θέλει απλο share των downloads σε mp/HTPC τότε δεν Υπάρχει λόγος για Νας αν υπάρχει ήδη κάποιο pc. Αν και τα 200€ του nas θα τα κάνει απόσβεση απο το ρεύμα, μετα απο αρκετα χρόνια.. Ένα 2bay nas καταναλώνει 20W ενω ένα κοινο pc 200+W.

Τα spec στα Νας για οικιακή χρήση είναι αρκετα. Με ένα Synology DS411j που είχε μόλις 128mb μνήμη έκανα άνετα 2 bluray stream και κατεβάζε ταυτόχρονα, αν έβαζες όμως και κάνα copy άρχιζαν τα προβλήματα..αλλα δεν νομίζω να θέλει συχνα, κάποιος, να κάνει όλα αυτα ταυτόχρονα, και αν θέλει, παει σε ένα πιο δυνατο nas, εξάλλου το 411j έχει αντικατασταθεί απο το 413j.

Ένας που έχει γνώσεις και αρκετό χρόνο για "πειράματα", ναι, ίσως η λύση με ένα DIY nas να τον ικανοποιήσει, αλλα μιλαμε για αρκετές μέρες χαμένες για να φτάσεις την ευκολία που προσφέρει ένα έτοιμο nas της sunology ή qnap. Με τα Synology να είναι έτη φωτός πιο καλαίσθητα και εύχρηστα και με πολυ καλύτερο UI και πιο κατάλληλο για multimedia και home χρήση.

Η καλύτερη λυση είναι να έχεις και τα δυο.
Nas για 24/7 download, streamer, απομακρυσμένη διαχείριση on the go μέσω smartphone (πχ να βάζεις torrent, photo k music streaming στο κινητο κ.α.)
File Server με εώς 10 δίσκους για αποθήκευση, back up.

Υπήρχε μια μητρικη gigabyte (την οποία έχω) που παίρνει 10 Sata (8 Sata k 2 esata που με καλώδιο esata>Sata έχω άλλους 2 δίσκους) και το κόστος της ήταν κατω απο 100€.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: NAS και σκληροί δίσκοι

Συγνώμη αλλά έχεις μείνει πολύ πίσω στις καταναλώσεις των PC, υπάρχουν συνδυασμοί μητρικής-επεξεργαστή με μέγιστη κατανάλωση 35W σε πολύ λογικές τιμές.
Αν παρατηρήσεις καλά θα δεις ότι όλα τα καλά NAS χρησιμοποιούν επεξεργαστές Intel Atom οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Συγνώμη αλλά έχεις μείνει πολύ πίσω στις καταναλώσεις των PC, υπάρχουν συνδυασμοί μητρικής-επεξεργαστή με μέγιστη κατανάλωση 35W σε πολύ λογικές τιμές.
Αν παρατηρήσεις καλά θα δεις ότι όλα τα καλά NAS χρησιμοποιούν επεξεργαστές Intel Atom οι υπόλοιποι απλά δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν.
Που δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν οι απλοί; Πάντα μιλώντας για home χρήση.
Με τον ταπεινό 1.2ghz και 128mb ddr2 που είχε το 411j έκανα αυτα που αναφέρω παραπάνω..

Εγω έγραφα για το ήδη υπάρχων pc που μπορει να διαθέτει κάποιος που φυσικα δεν ειναι καινούργιο. Για μικρή καταναλωση απο τουσ καινούργιους γνωρίζω τους trinity/fm2 που είναι όμως 65W. Που μάλιστα ενδιαφέρομαι για να φτιάξω ένα file server..

Επίσης αν γνωρίζεις κάποια μητρικη με 9-10 Sata (ακόμα και συνολικά με τις esata) που να παίρνει επεξεργάστη APU (ενσωματωμενη καρτα γραφικων) και κατω απο 120€ θα σου ήμουν ευγνώμων..
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Από ότι καταλαβαίνω ο ένας σκληρός στο NAS τα 'φτυσε.
Αν δεν κάνω λάθος ήταν ένας seagate.
Το έχω σε raid οπότε και με τον 1 που παίζει τώρα δεν έχει χαθεί κάτι.
Ηταν 2 TB, λογικά βάζω πάλι ίδιου μεγέθους αφού με το raid τόσο θα χρησιμοποιηθεί πάλι, σωστά;
Τι προτείνετε; τι θεωρείται σήμερα καλός δίσκος;
Χρειάζεται να αλλάξω και τον άλλο; μπααα, λέω εγώ για την ώρα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top