NAS SERVER για PLEX

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Καλησπερα
Ψαχνω να βρω ενα nas server μεχρι 300 ευρω που να μπορεί να παρει και το plex
Εχει ασχοληθεί κανενας με το αθλημα?
Ευχαριστω
 





Μηνύματα
102
Reaction score
95
€300 δίχως τους δίσκους, σωστά;

Αν θες κάτι PnP πας σε entry level NAS όπως το DS218 και ησυχάζεις. Ειδάλλως με €300 φτιάχνεις ένα κουτάκι itx με 4πύρηνο/ssd που μπορείς να του φορέσεις μέχρι και 4 δίσκους (η και παραπάνω με κάρτα) σε ότι διάταξη θες, του φοράς και ένα headless linux και βαλ' του Plex και ότι άλλο server θες. Αν έχεις στατική ip ακόμα καλύτερα αλλιώς παίζεις με ddns για εξωτερική επικοινωνία. Αυτό για πιο ποιοτική και μακροπρόθεσμη λύση που απαιτεί βέβαια και περισσότερο προσωπικό χρόνο για το στήσιμο. Μετά πάει μόνο του.

Αλλιώς για NAS με καλύτερα χαρακτηριστικά και περισσότερες θέσεις δίσκων που θα σου κρατήσουν για αρκετά χρόνια πας σε €400 +...
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
€300 δίχως τους δίσκους, σωστά;

Αν θες κάτι PnP πας σε entry level NAS όπως το DS218 και ησυχάζεις. Ειδάλλως με €300 φτιάχνεις ένα κουτάκι itx με 4πύρηνο/ssd που μπορείς να του φορέσεις μέχρι και 4 δίσκους (η και παραπάνω με κάρτα) σε ότι διάταξη θες, του φοράς και ένα headless linux και βαλ' του Plex και ότι άλλο server θες. Αν έχεις στατική ip ακόμα καλύτερα αλλιώς παίζεις με ddns για εξωτερική επικοινωνία. Αυτό για πιο ποιοτική και μακροπρόθεσμη λύση που απαιτεί βέβαια και περισσότερο προσωπικό χρόνο για το στήσιμο. Μετά πάει μόνο του.

Αλλιώς για NAS με καλύτερα χαρακτηριστικά και περισσότερες θέσεις δίσκων που θα σου κρατήσουν για αρκετά χρόνια πας σε €400 +...
Καλύτερα όχι pc ακόμα κι αν ξερεις τι κάνεις.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όλα σχεδόν τα έτοιμα nas έχουν εφαρμογή για plex. Ένα synology όπως προτάθηκε θα κάνει τη δουλειά. Βέβαια κι ένα raspderry pi θα κάνει τη δουλειά. Όπως κι ένα pc με xpenology που χρησιμοποιώ επαγγελματικά εδώ και χρόνια (καθώς το freenas είναι too much για απλή χρήση).
 

Μηνύματα
102
Reaction score
95
Έλα να σε κεράσω καφέ να σου δείξω το δικό μου: dual core ubuntu server σε ssd με μια συστοιχία raid 1 και τρεις ξεχωριστούς δίσκους, 5 χρόνια αδιάλειπτης λειτουργίας (με UPS βέβαια...) δίχως προβλήματα και σηκώνει owncloud, plex για ταινίες-σειρές, minimwatch και Asset upnp για μουσική, calibre, owncloud και δύο site με κόστος περίπου 500 ευρώ όλα (με τους δίσκους) :)

Πέρα από την πλάκα ο Alexandros1986 έχει δίκιο: θα ήθελα ένα all around NAS να τα κάνει αυτά γιατί το pc θέλει συντήρηση τουλάχιστον δύο φορές το χρόνο (updates και backup).

Πάρε το Synology και θα κάνεις τη δουλειά σου
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Όλα σχεδόν τα έτοιμα nas έχουν εφαρμογή για plex. Ένα synology όπως προτάθηκε θα κάνει τη δουλειά. Βέβαια κι ένα raspderry pi θα κάνει τη δουλειά. Όπως κι ένα pc με xpenology που χρησιμοποιώ επαγγελματικά εδώ και χρόνια (καθώς το freenas είναι too much για απλή χρήση).
raspderry pi μου εχουν πει και αλλοι (και εχω ενα p3) αλλα εχω μαυρα μεσανυχτα πως θα τον κανω
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μπα δεν είναι καλή ιδέα το raspberry .. δεν έχει την ισχύ για διάφορα...

Εγώ εστησα πριν 3 (? δε θυμαμαι ) χρόνια ένα HP microserver gen 8 με λειτουργικό Linux στημένο σε μια SD card.
Έχω 3 δισκους 2 ΤΒ WD red (για Data) και ένα 1 TB WD black που τρέχω κάτι virtual machines...
Παίζει σα σκυλί ασταμάτητα και αθόρυβα...
Έχω τα αρχεία μου, κάνει αυτόματα backup κάποια sites, τρέχει τοπικό DNS, τηλεφωνικό κέντρο, το παιδί βλέπει τις ταινίες του, η γυναίκα τα δικά της... και όλα μια χαρά...

Οκ, στήνω ότι θέλω, απόλυτη ελευθερία, άψογη ταχύτητα σε όλα, αλλά όπως σωστά είπαν και οι παραπάνω... θέλει όντως μια μικρή ενασχόληση, οπότε αν θες κάτι πιο εύκολο πάρε κάποιο synology ή έστω qnap... απέφυγε άλλες μάρκες...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top