NAS synology

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλημέρα σε όλους σας.
Λοιπόν όπως γράφω και στον τίτλο ψάχνω να αγοράσω ένα nas
Η χρήση του θα είναι για ταινίες (4K) backup και cloud
Έχω δεί κάποια μοντέλα synology.Συγκεκριμένα το ds218 και ds218+
Η διαφορά τους είναι ο επεξεργαστής.Διάβασα πως για αναπαραγωγή ταινιών καλύτερα είναι να επιλέξει κανείς τον intel επεξεργαστή.Εσείς τι λέτε; Υπάρχει κάτι αλλο αξιόλογο μοντέλο - μάρκα να κοιτάξω;
Μετά για δίσκο ζαχαρώνω αυτόν https://www.skroutz.gr/s/3870224/Western-Digital-Red-NAS-4TB.html
Γενικά τι όριο ζωής έχει ένα τέτοιο συστηματάκι; Για backup είναι αξιόπιστο σε βάθος χρόνου; με ''φοβίζει'' ότι είναι ανοιχτό 365 μέρες το χρόνο
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.924
Reaction score
41.184
Tο μηχανάκι δεν παθαίνει τίποτα αυτό καθεαυτό, οι δίσκοι κατά καιρούς τα παίζουν. Αν σε ενδιαφέρει να κάνεις backup αρχεία που δεν θέλεις να χαθούν προτίμησε τουλάχιστον 2 δίσκους σε setup raid και να παρακαλάς να μην τα φτύσουν και οι δύο την ίδια στιγμή (ΟΚ, πολύ μικρή πιθανότητα) και βάλε και έναν εξωτερικό όπου θα παίρνεις και ένα extra backup τα απολύτως κρίσιμα αρχεία σου (όπως επίσης και σε κάποιο cloud).

Γιατί να κάνεις transcoding από το NAS την ταινία; δεν θα έχεις κάποιο player που θα τις παίζει;
Γενικά τα + είναι καλύτερα μοντέλα, όχι ότι τα άλλα υστερούν κάπου αν το χρησιμοποιείς για αυτό που κυρίως είναι η χρήση τους, δικτυακή αποθήκευση αρχείων. Αν τυχόν το βάλεις σε χώρο που θα το βλέπεις, π.χ. δίπλα από τηλεόραση, ρακ, ίσως να σε ενοχλούν τα λαμπάκια τους οπότε επέλεξε τα μαύρα μοντέλα που έχουν τη δυνατότητα να τα βγάζεις off από το interface τους.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Έχω ένα blue ray player απλώς ήθελα να έχω κάποιες σειρές- ταινίες μέσα που δεν τις έχει το netflix πχ. Βαριέμαι τη διαδικασία να τις περνάω σε φλασάκι κάθε φορα για να το βάζω πάνω στο player η τη tv
Οι δίσκοι τι χρόνο ζωής έχουν περίπου για τέτοια χρήση;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.924
Reaction score
41.184
Έχω ένα blue ray player απλώς ήθελα να έχω κάποιες σειρές- ταινίες μέσα που δεν τις έχει το netflix πχ. Βαριέμαι τη διαδικασία να τις περνάω σε φλασάκι κάθε φορα για να το βάζω πάνω στο player η τη tv
Οι δίσκοι τι χρόνο ζωής έχουν περίπου για τέτοια χρήση;
Στα δικά μου κάποιοι red που είχα στα 2 χρόνια χτυπούσανε. Τώρα έχω νομίζω κάποιους purple που είναι για 24ωρη παρακολούθηση. Έχει να κάνει και με τη χρήση. Στο ένα nas δουλεύει σχεδόν συνέχεια γιατί 'κατεβάζει" πράγματα.
Επίσης τα έχω πάνω σε UPS, αλλιώς θα τα είχα πάρει πιο νωρίς στο χέρι ίσως και τα μηχανήματα με τις ξαφνικέ διακοπές που κάνει η ΔΕΗ κάθε τόσο.

Το player και η τηλεόραση δεν συνδέονται στο δίκτυο; Αν ναι τότε μπορούν οι συσκευές να τραβούν τις ταινίες από το NAS.
Μόνο αν οι players του BR ή της τηλεόρασης δεν υποστηρίζουν κάποια αρχεία ίσως χρειαστεί υπολογιστική ισχύ στο NAS για να την παίξει και να τη στείλει έτοιμη για προβολή στην τηλεόραση.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ναι είναι στο δίκτυο.Είχα την εντύπωση πως την αναπαραγωγή την κάνει αποκλειστικά το nas.Αφού είναι έτσι μπορώ να πάω σε φτηνότερη σειρά nas...
 

Μηνύματα
1.210
Reaction score
607
Μπερδεύτηκα
Μιας και ψαχνω και εγω για NAS (θελω να τον κανω server plex και να βλέπω 4Κ ταινιες HDR) τελικά τι πρέπει να προσέξουμε?
Θα τον βλεπουν 3 υπολογιστες στο σπιτι και ένα Xiaomi ΤV
Οι 2 υπολογιστες είναι συνδεδεμένοι με 4Κ τηλεοράσεις οπου θελω να βλεπω 4Κ HDR
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.924
Reaction score
41.184
Για server plex δεν ξέρω τι κάνει.
Γενικά στη μία περίπτωση, που εγώ χρησιμοποιώ, το NAS δεν είναι τίποτα από άλλο από ένας δικτυακός δίσκος. Η κάθε συσκευή συνδέεται μαζί του και τραβάει το αρχείο και το κάνει ότι θέλει, πχ ο υπολογιστής διαβάζει το αρχείο και το παίζει με μια εφαρμογή ας πούμε VLC, το βλέπεις στην οθόνη του υπολογιστή ή στην τηλεόραση αν έχεις συνδέσει τον υπολογιστή ή τον προβολέα και πάει λέγοντας.
Στην άλλη περίπτωση έχει εφαρμογή του NAS από την οποία μπορείς να τρέξεις ένα αρχείο εικόνας και να το βλέπεις σε μια άλλη συσκευή που παίζει μόνο το ρόλο της απεικόνισης, αυτό μπορεί να είναι μια τηλεόραση που είναι συνδεμένα στο ίδιο δίκτυο ή ένα ταμπλέτ. Σε αυτή την περίπτωση το παίξιμο του αρχείου το κάνει ο NAS, είναι δηλαδή και player.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.924
Reaction score
41.184
Προσοχή όσοι κάνετε upgrade σε DSM7 και πάνω.
Με τη νέα έκδοση η Synology φοράει στο NAS θέλετε-δεν θέλετε κάτι πακετάκια που δεν μπορείς να τα απεγκαταστήσεις έτσι απλά με τον κλασσικό τρόπο. Χρειάζεται ssh με root user για να τα ξεκάνεις.
Μεταξύ αυτών, το οποίο όμως σταματάει και απεγκαθίσταται εύκολα με τον κλασικό τρόπο (αν θυμάμαι καλά τώρα), είναι και ένα app DHCP server! Που σημαίνει ότι αν βλέπεται κατά καιρούς περίεργα πράγματα στο δίκτυο σας, πχ IP router που δεν είναι αυτή που ξέρετε, τότε πολύ πιθανό να τρέχει αυτή η παπ@ριά στο background!
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλά τη ψιλιαστηκα. Από τότε που το έβαλα υπάρχει μια καινούρια ip αλλά δε είχα χρόνο να ασχοληθώ. Γιατι γίνεται αυτο; Σε τι χρησιμεύει;
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.156
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top