NAS with remote control

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
καλησπερα,

σε καποια NAS περιεχει και τηλεκοντρολ αυτο χρησιμοποιειτε και για power on/off του μηχανηματος ή μονο για την χρηση του app Πχ media player ?

υπαρχει καποιο μοντελο που να ανοιγει και να κλεινει μεσω r/c?
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε γνωρίζω κάποιο, άλλωστε δε βλέπω και τη χρησιμότητα που θα είχε. Μπορείς πάντως να ελέγχεις τα synology από android app, φαντάζομαι και άλλες εταιρίες θα έχουν ανάλογες εφαρμογές.
 




Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Δεν τον έχω κλείσει ποτε τον synology?
Πιστεύεται οτι πρέπει να τα απενεργοποιουμε??
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η δουλειά του server είναι να παραμένει ανοικτός 24/7 και με αυτόν τον τρόπο έχει σχεδιαστεί και αυτό πληρώνουμε αγοράζοντας τον.
Εάν κάποιος θέλει, προφανώς και τον κλείνει, για λόγους κατανάλωσης και μόνο. Οι δίσκοι καταπονούνται περισσότερο κατά την εκκίνηση/τερματισμό παρά όταν λειτουργούν
 

ika

News
Μηνύματα
13.761
Reaction score
12.824
καλησπερα,

σε καποια NAS περιεχει και τηλεκοντρολ αυτο χρησιμοποιειτε και για power on/off του μηχανηματος ή μονο για την χρηση του app Πχ media player ?

υπαρχει καποιο μοντελο που να ανοιγει και να κλεινει μεσω r/c?
Σε QNAP, κυρίως είναι για πλοήγηση στο λειτουργικό, μιας που το NAS συνδέεται με οθόνη απευθείας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.156
Reaction score
93.269
Στους QNAP υπάρχει η επιλογή wake on lan που τους ενεργοποιεί σε πρώτη ζήτηση, μετά από αδράνεια (30 λεπτών, αν έχω παρατηρήσει σωστά).

Ο Synology που έχω, δεν έχει τέτοια επιλογή, αλλά γίνεται αυτόματα.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Στους QNAP υπάρχει η επιλογή wake on lan που τους ενεργοποιεί σε πρώτη ζήτηση, μετά από αδράνεια (30 λεπτών, αν έχω παρατηρήσει σωστά).

Ο Synology που έχω, δεν έχει τέτοια επιλογή, αλλά γίνεται αυτόματα.
Εννοείς μπαίνουν οι synology σε sleep mode αυτόματα?
Δεν το είχα προσέξει
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Στους QNAP υπάρχει η επιλογή wake on lan που τους ενεργοποιεί σε πρώτη ζήτηση, μετά από αδράνεια (30 λεπτών, αν έχω παρατηρήσει σωστά).

Ο Synology που έχω, δεν έχει τέτοια επιλογή, αλλά γίνεται αυτόματα.
το 'μαύρο' που έχω έχει και WOL
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Όλα έχουν, απλά δεν μπορείς να το απενεργοποιήσεις είπε ο rose.athens, λειτουργεί μόνιμα.

Δεν ξέρω πως λειτουργούν τα qnap αλλά η μεγάλη μαγκιά των synology είναι η δυνατότητα που σου δίνει μέσω του λογαριασμού σου, να χειρίζεσαι το nas σου κι απομακρυσμένα χωρίς να έχεις static ip.
 
Last edited:

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Πλέον όλοι οι NAS προσφέρουν τη δυνατότητα απομακρυσμένης διαχείρισης, είτε μέσω web είτε μέσω εφαρμογής στο κινητό. Εννοείται χωρίς στατική ΙΡ.
 



Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Στο Synology στο HDD Hibernation Tab που φαινεται στο προηγουμενο ποστ, εχεις επιλογες ωστε να μπαινει stand by οταν δεν χρησιμοποιειται (απο 10 λεπτα μεχρι και 5 ωρες μη χρησης).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.480
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top