Nd fix vs Variable φιλτρο φακου κυριως για βιντεο αλλα κ φωτο

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλησπερα / καλημερα σε ολους..!

Εχω μια φωτογραφικη την Sony a7iii με τον Tamron 28 - 75 2.8 φακο κ θελω να αγορασω ενα ND φιλτρο για το φακο.
Κακος που δε πειρα ακομα γιατι απλα δε ψαχτηκα για κατι τετοιο νωριτερα, αν κ ειχα φιλτρα σε προιγουμενους φακους αλλων σωματων.
Θελω ενα καλο φιλτρο που να μην αδικει τον φακο μου, θελω να πω να ειναι σε συναρτηση με το φακο μιας που δεν ειναι ο φθηνοτερος αλλα ενταξει δεν ειναι κ ο ακριβοτερος.
Κυριως για χρηση βιντεο ,γιατι με 1/50 shutterspeed, f2.8 και 125 iso που ειναι το μινιμουμ στο hlg3 προφιλ που χρεισημοποιω,δε παει κατω απο 125 iso,καταλαβαινεται πως τη μερα γινονται ολα κατασπρα overexposed που λενε..
ακομα κ f 12 να βαλω,κατι που δε το προτιμω παντα φυσικα παλι ειναι οοοολα κατασπρα, κ φυσικα το shutterspeed δεεε πρεπει να το ανεβασω πανω απο 1/50 μιας που τραβαω στα 24fps βιντεο,καταλαβαινεται το λογο φανταζομαι...

Τι να παρω?? nd fix ,στα 6 stop σκεφτομαι ετσι πως το μελετησα λιγο το θεμα,δλδ nd64 χρειαζομαι η Variable nd 3-400 ας πουμε??
Απο επιλογες δε βλεπω κ πολλες στο skroutz μας...
HOYA , B+W , Manfrotto κ PolarPro αποτι καταλαβα ειναι οι βασικοτερες με τη HOYA να υπερεχει αριθμητικα κατα πολυ ,για 67mm παντα διασταση.
Εμπειρια με variable δεν εχω, διαβαζω πως κανουν κατι κολπα με τα χρωματα σε γωνιες ,χωρις να υπαρχει τροπος να αποφευχθει κατι τετοιο,
απτην αλλη ειναι ευελικτα μιας που αλλαζουν ενταση σκιασης.
Απο fix ειχα κανα δυο HOYA που δε μπορω να πω πως με χαλασε κατι αν κ στα συστηματα που τα ειχα ηταν μακραν κατωτερα της a7iii που εχω τωρα.

Οποτε τι?
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
κ φυσικα το shutterspeed δεεε πρεπει να το ανεβασω πανω απο 1/50 μιας που τραβαω στα 24fps βιντεο,καταλαβαινεται το λογο φανταζομαι...
Εγώ δεν τον καταλαβαίνω. Τον εξηγείς;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Εγώ δεν τον καταλαβαίνω. Τον εξηγείς;

Στο θέμα μας.
Αν έχεις άπειρα λεφτά, παίρνεις από τα καλύτερα ND σε διάφορες βαθμίδες.
Αν δεν έχεις άπειρα λεφτά, παίρνεις 1-2 variable, και φυσικά συμβιβάζεσαι πως λόγω κατασκευής ( 2 attached polarizers ) δεν θα τα χρησιμοποιείς κοντά στα άκρα λόγω του φαινομένου "X".

Καλές μάρκες στα φίλτρα είναι οι B+W, Hoya, Marumi, NiSi, Cokin :)
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
marumi, cokin δε βλεπω στο skroutz k απεξω δε περνω.. b+w μονο κατοπιν παραγγελιας ..
Για variable λεω...
το nisi βλεπω αυτο
αλλα εχει βγαλει ποιο καινουργιο το Nd Vario 5-9 stops Pro Nano που και αυτο δε το βλεπω πουθενα σε κανενα καταστημα.
Aπο Hoya βλεπω αυτο
https://www.skroutz.gr/s/2167655/HOYA-HD-VARIABLE-ND-3-400-67mm.html
παλι σε variable ..
Αποτι φενεται variable θα παρω ,αν παω σε fix μονο nd64, που απο χθες που ανεβασα το θεμα κ με αυτα που βλεπω στην πορεια ποιο πολυ για variable με βλεπω,αυτο το Χ φαινομενο υπαρχει περισσοτερο στους wide φακους κ με φιλτρο που η διαμετρο ειναι ιδια με του φακου, εμενα δεν ειναι wide οποτε δε θαχω θεμα..

Λεφτα απειρα δεν εχω! αλλα τα 138 για το hoya θα ταδινα ,δυσκολοτερα για το nisi κ μαλλον απιθανο να εδινα 270+ για variable της PolarPro..

Eχει κανενας εμπειρια με το hoya nd 3-400?
με το nisi nd 4-500? (γιατι δε φερνουν το καινουργιο το Vario 5-9 stops?)
Ενα απο αυτα τα 2 θα παρω μιας που δε φενεται ναχω αλλες επιλογες εκτος κ αν γινει κατι με κανενα μεταχειρησμενο η καποιος μου συστησει καποιο καταστημα που εχει κ αλλες επιλογες κ δε το ξερω..
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
κ το hoya 3-400 ξεχασα να πω, εχει τουλαχιστον 7 χρονια που βγηκε, κ αυτο παλιο ειναι
Εγώ δεν τον καταλαβαίνω. Τον εξηγείς;
οταν τραβας βιντεο στα 24fps το shutterspeed πρεπει ναναι 1/48 ιδανικα η 1/50 ,αλλα η Sony εχει 1/50 οπως εμενα.
στα 120fps πας σε 1/250 shutterspeed ,παντα το διπλασιο
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δε με έπεισες. Ο μόνος λόγος είναι αυτός που φαίνεται στο βίντεο για την κίνηση του νερού.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Δε με έπεισες. Ο μόνος λόγος είναι αυτός που φαίνεται στο βίντεο για την κίνηση του νερού.
ειναι για να αποφευγεται η 'μηχανικη' κινηση γενικα κ να ειναι ποιο σινεματικη
δες κ αυτο
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Καλυτερο ειναι να παρεις εναν προσαρμογεα για ορθογωνια φιλτρα. Πιο χρησιμο ειδικα εαν σκοπευεις να χρησιμοποιεις ντεγκραντε. Εγω εχω της αγγλικης Hitech.
Ανετα βαζεις ενα 3ρι και ενα 2ρι μαζι για να κανεις τη δουλεια που θελεις.
 

Μηνύματα
224
Reaction score
210
Καλυτερο ειναι να παρεις εναν προσαρμογεα για ορθογωνια φιλτρα. Πιο χρησιμο ειδικα εαν σκοπευεις να χρησιμοποιεις ντεγκραντε. Εγω εχω της αγγλικης Hitech.
Ανετα βαζεις ενα 3ρι και ενα 2ρι μαζι για να κανεις τη δουλεια που θελεις.
το σκεφτικα αλλα δε θαναι πρακτικο για τη χρηση που κανω κ με τον τροπο που μεταφερω την καμερα..
τα κλασικα στρογγυλα ειναι μονοδρομος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top