Netflix και TV Boxes

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Πρόσφατα, το Netflix πραγματοποιεί (ανεξαρτήτως έκδοσης apk), εσωτερικό έλεγχο για την αυθεντικότητα του Google TV λειτουργικού.
Αυτο εχει προκαλέσει προβλήματα σε πολλές σχετικά "γνωστές" συσκευές απο Κινέζικους κατασκευαστές.

Εδω θα βρειτε τα τελευταία νέα, οπως και fixes για τα πιο γνωστά μοντέλα απο αυτά.

Σε γενικές γραμμές, προσοχή απο εδω και μπρος στη συσκευή που θέλουμε να αγοράσουμε. Ειδικά αν θέλουμε αυτή να αναπαράγει και HD Netflix.
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Υπάρχει λίστα των media players που υποστηρίζουν επίσημα Netflix;
Πλεον οχι. Ακομα και η λιστα της Netflix αναφερει μονο apple tv και chromecast (αν δεν κανω λαθος). Προφανως δεν υπαρχει θεμα και με τις παιχνιδομηχανες sony/microsoft.
Μια γρήγορη λίστα (απο το μυαλο μου) ειναι η ακόλουθη:

Apple TV 4(Κ) (4Κ το τελευταιο, ισως και το 4, δεν θυμαμαι)
Nvidia Shield (4Κ)
Xiaomi Mi Box (4Κ)
Google Chromecast (4K to τελευταιο, 1080p το προηγουμενο)
Amazon Fire TV stick/4K (1080p/4Κ)
Δεν ξερω αν εχουν θεματα και τα Roku (πωλούνται πιο πολύ στην US of A)

Ακομα και τα φθηνα android που επαιζαν εως τωρα Netflix, εφταναν μονο μεχρι 1080p και μονο με στερεο ηχο (licence ταμπλέτας πρακτικά).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
αυτό που δίνει η wind είναι android και παίζει net flix μια χαρά, δεν ξέρω τι είναι.
 


Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Πλεον οχι. Ακομα και η λιστα της Netflix αναφερει μονο apple tv και chromecast (αν δεν κανω λαθος). Προφανως δεν υπαρχει θεμα και με τις παιχνιδομηχανες sony/microsoft.
Μια γρήγορη λίστα (απο το μυαλο μου) ειναι η ακόλουθη:

Apple TV 4(Κ) (4Κ το τελευταιο, ισως και το 4, δεν θυμαμαι)
Nvidia Shield (4Κ)
Xiaomi Mi Box (4Κ)
Google Chromecast (4K to τελευταιο, 1080p το προηγουμενο)
Amazon Fire TV stick/4K (1080p/4Κ)
Δεν ξερω αν εχουν θεματα και τα Roku (πωλούνται πιο πολύ στην US of A)

Ακομα και τα φθηνα android που επαιζαν εως τωρα Netflix, εφταναν μονο μεχρι 1080p και μονο με στερεο ηχο (licence ταμπλέτας πρακτικά).
Αλιμονο αν και αυτο δεν ηταν licensed :p
Απλα δεν ειναι τυπικο consumer προιον...
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Μήπως όντως συμφαιρει λάπτοπ καλύτερα;
[DOUBLEPOST=1538644975][/DOUBLEPOST]Βασικά επειδή θέλω ενσυρματο ίντερνετ, κοιτάω το chromcast ultra.
Στα 80 ευρώ.
Πώς το βλέπετε;
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Βασικά επειδή θέλω ενσυρματο ίντερνετ, κοιτάω το chromcast ultra.
Έχω το απλό και το αγαπώ, αλλά έχει τον περιορισμό της αποκλειστικής χρήσης απο Android συσκευή που σε κάποιους μπορεί να μην είναι επιθυμητός.

Θα πάρω και το Ultra.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ακομα και η λιστα της Netflix αναφερει μονο apple tv και chromecast
Και το Nvidia.
Άλλωστε, το Nvidia shield παρέχει δωρεάν σύνδεση Netflix 4k ως promo, για ένα 6-μηνο νομίζω, και έτσι πουλιέται πακέτο από Amazon, έτσι το πήρα και γω δηλαδή..
 


Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Ρε παιδιες μια ερωτηση,ο πεθερος μου εβαλε WIND boxακι για να βλεπει αθλητικα....το NETFLIX που εχει του ειναι αχρηστο,δε το βλεπει,υπαρχει τροπος να παρω εγω τη θεαση του NETFLIX ? Εχει κωδικους που παιρνω απο καπου? για πειτε,δεν εχω ιδεα!
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Ρε παιδια στο chfromcast ultra κανω καστ να δω νετφλιξ ειτε απτο κινητο με wifi ειτε απτο πισι ensurmata me gigabit δικτυο (και το wifi petaei) και παρολα αυτα κανει ποση ωΡΑ ΝΑ ΦΟΡΤΩσει η ταινια και η εικονα ειναι ουτε 360p.
Δοκίμασα να κανω cast και απτό youtube app τα ίδια. Τόσο καιρό.εβλεπα τέλεια πως έγινε αυτό μόνο του;;;
Τι κάνω;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ρε παιδια στο chfromcast ultra κανω καστ να δω νετφλιξ ειτε απτο κινητο με wifi ειτε απτο πισι ensurmata me gigabit δικτυο (και το wifi petaei) και παρολα αυτα κανει ποση ωΡΑ ΝΑ ΦΟΡΤΩσει η ταινια και η εικονα ειναι ουτε 360p.
Δοκίμασα να κανω cast και απτό youtube app τα ίδια. Τόσο καιρό.εβλεπα τέλεια πως έγινε αυτό μόνο του;;;
Τι κάνω;
Noob-ικες προτάσεις αλλα δεν ξερω τι αλλο να προτείνω :)

1. Reset router αλλα και access point (αν ειναι διαφορετικα)
2. Υπάρχει περιπτωση εστω και κατα λαθος να συνδέεσαι σε μη Dual Band ασυρματο? Μπορει να εχεις access point με δύο εκπομπές.
3. Δοκιμασε να αλλάξεις κανάλι στο wifi σου.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Άλλη μια ερώτηση παιδιά.
Απτό pc μου δε βρίσκω κουμπάκι cast ούτε από το app του νετφλιξ sta windows 10 ούτε στο edge.
Τι γίνεται;;;
 



Μηνύματα
2.330
Reaction score
182

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Διαβάζω οτι μόνο το Insider Preview version του Edge μπορεί να κάνει cast. Μπλέξιμο.
Διαβάζω επίσης οτι υπάρχει κάποιο extension του Chrome που μπορεί να κάνει cast σε 1080, αλλά δεν βρίσκω ποιό.


Γιατί παιδεύεσαι όμως, και δεν κάνεις cast απο κινητό ή tablet;
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Για κάποιο λόγο με cast aπτο κινητό είναι ελεινη η ποιότητα.
Μήπως επειδή στο σημείο εκεί πιάνω wifi apo wifi repeater το οποίο μου δίνει στο κινητό μέχρι 17mbps?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top