Netflix σε Βιντεοπροβολεα

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Καλησπερα παιδια ! Οπως λεει ο τιτλος,θελω να βλεπω το Netflix στον Προβολεα. Τα υπαρχοντα media players, ειναι το ΟΡΡΟ 203 και το Zidoo 9. Τι ειδους συσκευη θα προτεινατε ( media player ,stick ,κλπ) για εναν με ελαχιστες γνωσεις γυρω απο το αντικειμενο οπως ειμαι εγω, και ποια ? Ενοειται οτι θα πρεπει να ειναι ευκολοχρηστο, απροβληματιστο ,και να καλυπτει τις συγχρονες απαιτησεις σε 4Κ ,HDR, HDR10 ,κλπ. Οικονομικα, δεν θα εχω προβλημα , μεχρι τα 300e περιπου. Ευχαριστω εκ των προτερων, για οσες απαντησεις θα ελθουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Να'σαι καλα Zizik . Καταλαβαινεις ασχετοσυνη που το νημα περι Nvidia Shield που ειναι απο πανω, το προσπερασα . Απο συνδεση, πως το κανουμε? Το συνδεουμε με HDMI σε μια εισοδο του Ενισχυτη κι απο εκει στον προβολεα ,η μπορει να δουλεψει κι αν συνδεθει στο HDMI IN του ΟΡΡΟ ? Thanks anyway.....
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Προτίμησε να το συνδέσεις σε άλλη είσοδο του AV κι από εκεί στον προβολέα.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Θα σου πρότεινα και το Apple TV 4K .
Δεν ξέρω ποιον προβολέα έχεις ακριβώς, αλλά το Apple TV 4K κάνει καλύτερο tone mapping σε περίπτωση που το χρειαστείς.
Καλές αγορες
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
OK. Γιαννη, σ΄ευχαριστω πολυ.
Θα σου πρότεινα και το Apple TV 4K .
Δεν ξέρω ποιον προβολέα έχεις ακριβώς, αλλά το Apple TV 4K κάνει καλύτερο tone mapping σε περίπτωση που το χρειαστείς.
Καλές αγορες
Εχω τον EPSON 9400. Εχω ενδοιασμους για την Apple γενικως ,την εχω παρει και με κακο ματι λογω του λογισμικου της στα κομπιουτερ. Θελω ευκολια ,απλοτητα ,και ελευθερια χρησης. Δεν ξερω ομως το Apple TV 4K, πως συμπεριφερεται . Αν εχεις προσωπικη αποψη,καλοδεχουμενη ! Ευχαριστω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Νομίζω ότι υποστηρίζει Dolby vision το Apple tv
Κανένας βίντεοπροβολεας δεν το υποστηρίζει .
Κάτι είχε γράψει ο loggeo.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
OK. Γιαννη, σ΄ευχαριστω πολυ.

Εχω τον EPSON 9400. Εχω ενδοιασμους για την Apple γενικως ,την εχω παρει και με κακο ματι λογω του λογισμικου της στα κομπιουτερ. Θελω ευκολια ,απλοτητα ,και ελευθερια χρησης. Δεν ξερω ομως το Apple TV 4K, πως συμπεριφερεται . Αν εχεις προσωπικη αποψη,καλοδεχουμενη ! Ευχαριστω.
Ξερω καποιον που εχει δοκιμάσει καμποσα απο αυτά και εχει γραψει δύο αράδες στο παρακατω λινκ


Ειναι συνήθως αρκετα αναλυτικός αν και εχει καιρο να ανεβάσει review εξαιτίας ελλειψης χρόνου :p

Σε γενικές γραμμες το Apple TV 4K, εφόσον το θελεις και για χρήση στον προβολέα, σου δινει την δυνατότητα να επιλέξεις απο τα μενου των ρυθμίσεων του το μεγιστο ευρος και την αναλυση του μεσου προβολής σου. Δεν το αναφερω μονο με την εννοια του color space κλπ.
Σου δινει πχ επιλογη 4K SDR ακομα και αν το μέσο σου το υποστηρίζει.
Ετσι απενεργοποιεί το HDR απο την εξοδο του με αποτελεσμα αυτο να το διαβάζει η εφαρμογή του Netflix και να μην εμφανιζει καν την ενδειξη HDR στα μενού των ταινιών του.
Αυτο είναι καλό διότι θα στριμάρει απο μόνο του το Netflix σε non-HDR απο το αντιστοιχο αρχείο στους σέρβερ του χωρις εσύ να σκεφτεσαι αν η ρημαδιασμένη η πηγή η το μέσο σου κανουν καλο tone mapping σε 1080p.

Σε επίπεδο τοπικής αναπαραγωγής απο δίκτυο (usb δεν υποστηρίζει), τα κάνει ολα εκτός απο bd/uhd menu, 3D και δυστυχώς HD Audio (Atmos μονο απο streaming apps). Το multi PCM του πάντως θεωρείται εξαιρετικο. Για αναπαραγωγη απο τοπικο δίκτυο θα πρεπει να αγοράσεις το Infuse η το MrMC απο το Apple store.

Το You-Tube του φτάνει ως 1080p. Στα θετικά οτι θα παρει και Disney + οταν αυτο γινει διαθέσιμο.

Το Shield ειναι καλο και αγιο, αλλα αν θες 4Κ tone mapping, ειναι απο τα πιο αθλια της αγοράς. Αν εχεις ομως HDR μέσο, κανει πρακτικά τα πάντα (εκτος απο bd/uhd menu και 3D).

Εχω και τα δύο, οπότε και επιβεβαιώνω ολα τα παραπάνω.

Επειδή εχεις αρκετά καλο μπάτζετ για να βλέπεις απλά Netflix, θα σκεφτόμουν και την περίπτωση του Xbox One X.

Καλές αγορές σου εύχομαι.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Αυτο είναι καλό διότι θα στριμάρει απο μόνο του το Netflix σε non-HDR απο το αντιστοιχο αρχείο στους σέρβερ του χωρις εσύ να σκεφτεσαι αν η ρημαδιασμένη η πηγή η το μέσο σου κανουν καλο tone mapping σε 1080p.
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αν το μέσο προβολή σου είναι 1080p και βλέπεις από το shiled η εφαρμογή Netflix θα στριμάρει σε 4Κ HDR και το Shield θα κάνει το "άθλιο" tone mapping για να το δεις σε 1080p;
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά αν το μέσο προβολή σου είναι 1080p και βλέπεις από το shiled η εφαρμογή Netflix θα στριμάρει σε 4Κ HDR και το Shield θα κάνει το "άθλιο" tone mapping για να το δεις σε 1080p;
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο;
Οχι!
Αυτο που εγραψα ισχύει μονο για 4K HDR vs 4K SDR!
Σε 1080p ολα μια χαρά.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Οχι!
Αυτο που εγραψα ισχύει μονο για 4K HDR vs 4K SDR!
Σε 1080p ολα μια χαρά.
Με μπέρδεψε λίγο αυτό που έγραψες:

"χωρις εσύ να σκεφτεσαι αν η ρημαδιασμένη η πηγή η το μέσο σου κανουν καλο tone mapping σε 1080p"

Άρα εννοούσες αν έχεις 4Κ μέσο προβολής αλλά όχι HDR. To netflix όμως τότε θα στριμάρει σε HDR και το Shield θα πρέπει να το μετατρέψει σε SDR (και εκεί τα κάνει σαλάτα);
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Προσωπικά πάντως δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ αυτό που έκανε το apple tv με τον προβολέα μου. Νομίζω ότι στέλνει άλλα ντ' άλλων metadata.
Υπήρξε τεράστια βελτίωση όταν δοκίμασα το ίδιο υλικό με το netflix app σε ps4 pro.
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Προσωπικά πάντως δε μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ αυτό που έκανε το apple tv με τον προβολέα μου. Νομίζω ότι στέλνει άλλα ντ' άλλων metadata.
Υπήρξε τεράστια βελτίωση όταν δοκίμασα το ίδιο υλικό με το netflix app σε ps4 pro.
έδινες hdr σήμα στον προβολέα σου από το Apple?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
έδινες hdr σήμα στον προβολέα σου από το Apple?
Ναι. Έδωσα output 4κ@60hz σε sdr κι ενεργοποίησα frame rate και content match.
Το netflix ανταποκρίνεται σωστά και βγάζει hdr, αλλά κάτι πάει εμφανώς λάθος. Η εικόνα είναι λιγότερο δυναμική σε σχέση με το ps4 pro. Έκανα σύγκριση τα 5-6 επεισόδια, που έχω δει ως τώρα, του Witcher.
Υπάρχει τρόπος να συγκρίνω από lumagen αν το apple tv στέλνει σωστά metadata. Κάποια στιγμή ίσως το κάνω.
 


Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
Ναι. Έδωσα output 4κ@60hz σε sdr κι ενεργοποίησα frame rate και content match.
Το netflix ανταποκρίνεται σωστά και βγάζει hdr, αλλά κάτι πάει εμφανώς λάθος. Η εικόνα είναι λιγότερο δυναμική σε σχέση με το ps4 pro. Έκανα σύγκριση τα 5-6 επεισόδια, που έχω δει ως τώρα, του Witcher.
Υπάρχει τρόπος να συγκρίνω από lumagen αν το apple tv στέλνει σωστά metadata. Κάποια στιγμή ίσως το κάνω.
Δοκίμασε να επιλέξεις χερατα 4K sdr από το Apple TV
Αν το έχεις ακόμα φυσικά .
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Δοκίμασε να επιλέξεις χερατα 4K sdr από το Apple TV
Σε έχασα. 4k sdr το έχω να βγάζει output. Απλά όταν το υλικό είναι hdr γυρίζει αυτόματα σε dolby vision, το οποίο φυσικά δεν υποστηρίζει κανένας προβολέας, οπότε και κάνει μόνο του (το apple) μετατροπή σε hdr10.
Η μετατροπή αυτή όμως είναι υποδεέστερη απ' το native hdr10 σε netflix που δίνουν συσκευές που δεν υποστηρίζουν dolby vision, πχ ps4 pro. Λέω τώρα εγώ...
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Παιδια,σας ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη σας στην παραπανω συζητηση. Ξεκαθαρισα π α α ρα πολλα πραγματα γυρω απο το θεμα. Να ειστε ολοι καλα ! ! (Ευελπιστω σε τυχον μελλοντικη σας βοηθεια στην υλοποιηση του πραγματος)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top