Netflix σε παλιό HTPC / Win10 - stutter και clicks...

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Καλημέρα παρέα,

Κάνω το δοκιμαστικό μήνα στο Netflix μέσω ενός παλιού Win10 HTPC (2πυρηνο@3.16GHz, 6GB RAM, HDMI σε Marantz 5.1).

  • Μέσω του Chrome λειτουργεί τέλεια, με χαζό ήχο 2.0
  • Μέσω του App, λειτουργεί για λίγο (μετά αρχίζει stutter και clicks) με αξιοπρεπές Dolby 5.1

Βλέπω απο Task Manager πως και το CPU και το LAN (δηλ. ιντερνετ) τεζάρουν. Τι από τα δύο μπορώ να βελτιώσω? Έχω ενα 4πύρηνο CPU να βάλω - και RAM.

Φοβάμαι όμως πως το πρόβλημα είναι bandwidth - αλλά ο Cosmote στο κέντρο της Αθήνας (λεωφ. Αλεξάνδρας) πιάνει μόνο 10 Down και 0,7 UP (ελεος, 2019).

Έχω ελπίδες λέτε με την αναβάθμιση του PC ή πάλι τα ίδια θα έχω? Κάποια αντίστοιχη εμπειρία? Συγγνώμη αν έχει ήδη συζητηθεί - αλλά δε βρήκα thread!

Καλό χιόνι και ευχαριστώ!
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.523
Reaction score
30.751
Με 10mbps δεν έχεις πρόβλημα στο Νετφλιξ για fullHD, πρέπει να παίζει και 4Κ. Εμένα κλειδώνει στα 12 και παίζει δίχως πρόβλημα από την εφαρμογή της τιβι. 4Κ μιλάμε. Έχει αλγόριθμο που αυτόματα προσαρμόζει την ποιότητα εικόνας (παραμένοντας στα 4Κ πάντα).

Θέμα επιτάχυνσης hardware, κάρτας γραφικών;
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Ναι... το φοβόμουν αυτό! ίσως θέλει αναβάθμιση και η κάρτα γραφικών, ε? Βλέπω μέχρι και 1080p (τοπικά αρχεία) με DTS, αλλά ίσως οι αλγόριθμοι πλέον να είναι πιο απαιτητικοί... Έχω μια αρχαία HD4550 αθόρυβη.

Πάντως χρήσιμο είναι να ξέρω πως στα 10 μπορώ να έχω stream σε FullHD! (Ειδάλλως δεν κλείνω συνδρομή και οπτικές ίνες.... το 2050!)
 


Μηνύματα
156
Reaction score
22
Αυτή η μυστικοπάθεια δηλαδή...
Δεν κατάλαβα ακριβώς - αλλά ευχαρίστως να παραθέσω όλα τα χαρακτηριστικά του! Θεώρησα πως ήταν αρκετά για να έχουμε ένα βασικό συμπέρασμα!

Εδώ είμαστε:
Operating System
Windows 10 Home 64-bit
CPU
Intel Core 2 Duo E8500 @ 3.16GHz 34 °C
Wolfdale 45nm Technology
RAM
6.00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15)
Motherboard
ASUSTeK Computer INC. P5QL-E (LGA775) 16 °C
Graphics
SR8001 HDMI2 (1280x720@59Hz)
Generic Non-PnP Monitor (1280x720@59Hz)
512MB ATI Radeon HD 4550 (Gigabyte) 34 °C
Storage
931GB Hitachi HDT721010SLA360 (SATA ) 21 °C
111GB Samsung SSD 840 EVO 120GB (SATA (SSD)) 21 °C
Optical Drives
HL-DT-ST DVDRAM GH20NS15
Audio
AMD High Definition Audio Device


Έχω κρύο στο σαλόνι! Χαχαχαχαχχχχ

Και Cosmote σύνδεση 24 (λέμε τώρα), στα 10 DN - 0.7 UP

Λείπει κάτι άλλο που μπορεί να αφορά στο ζήτημα?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Έτσι, μάλιστα! Ram δεν χρειάζεστε. Κάποιος Q στη θέση του E8500 ίσως λύσει το πρόβλημα. Επίσης, σε συνδυασμό με τον E δοκιμάστε κάποια νεώτερη κάρτα, καμιά 5450, 6450, ,αν υπάρχει... Πιθανόν να είναι και κακογραμμένη η εφαρμογή της Netflix...

(Ήθελα νά 'ξερα, αυτή η Asus, πόσες P5Q έχει φτιάξει...) :D
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
η καρτα γραφικων σου ειναι αρκετα παλια (10+χρονια) μια αναβαθμιση θα βοηθουσε, επισης χρησιμοποιεις των silverlight player για αναπαραγωγη?
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Σας ευχαριστώ όλους ιδιαιτέρως. Άρα, αυτό που θα κάνω σε λίγες ημέρες θα ανακατέψω τα PCια του σπιτιού μου και θα βρω καλύτερα κομμάτια. Για να δούμε... κάρτα γραφικών και ένα CPU (ας ελπίσουμε πως κάτι θα γίνει!)

Παιδιά παίζω με Kodi για τα τοπικά - και με Netflix App για τα δικά τους. Silverlight - ποιό εννούμε? Της MS?

Όσο για την Asus, όντως εκείνη η γενιά πουλούσε σαν κουλουράκια. Και δε σπάνε-δε χαλάνε!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Επίσης, επεξεργαστής με front side bus 1333MHz σε mobo με μνήμη DDR2 είναι με κομμένα τα φτερά...
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Επίσης, επεξεργαστής με front side bus 1333MHz σε mobo με μνήμη DDR2 είναι με κομμένα τα φτερά...
Ναι, ε? Δεν έχω τόση γνώση. Έτοιμη σύνθεση είχα αγοράσει τότε - και βλέπω πως το P5Q μόνο DDR2 παίρνει.

Περιέργως, ό,τι έχω προσπαθήσει να δω (έως 1080p) πλην του Netflix App παίζει μια χαρά πάντως ακόμη και σήμερα.

Ευτυχώς η υπολογιστική ισχύς είναι πλέον μεγάλη και τα μηχανήματα αντέχουν τα χρόνια τους - όχι σαν την αρχή του 2000 που σε 3 χρόνια ήταν για πέταμα!
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Εγώ πάντως που το πάλεψα με τετοιας κατάστασης και χρονολογίας υπολογιστη κατάφερα να κάψω 2 κάρτες ,να σπάσω τα νεύρα τα δικά μου και του τεχνικού ,και πότε να μην παίξει.
Λεφτά λεφτά λεφτά.
Θέλει ή να χωθείς βαθιά οικονομικα ή να ψάξεις άλλες λύσεις.
Ένα media player τύπου shield ή apple tv θα σου κάνει ποιο καλά την δουλειά σου και ποιο εύχρηστα.
Ίσως εγώ να είμαι Καμμένος με τα pc αλλά μια γνώμη θα την πω.
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Εγώ πάντως που το πάλεψα με τετοιας κατάστασης και χρονολογίας υπολογιστη κατάφερα να κάψω 2 κάρτες ,να σπάσω τα νεύρα τα δικά μου και του τεχνικού ,και πότε να μην παίξει.
Λεφτά λεφτά λεφτά.
Θέλει ή να χωθείς βαθιά οικονομικα ή να ψάξεις άλλες λύσεις.
Ένα media player τύπου shield ή apple tv θα σου κάνει ποιο καλά την δουλειά σου και ποιο εύχρηστα.
Ίσως εγώ να είμαι Καμμένος με τα pc αλλά μια γνώμη θα την πω.

Ωχ ωχ ωχ. Κατανοητό.

Βρε παιδιά ή είμαι τυχερός ή κ%$λοφαρδος. Τόσα χρόνια, το τι αηδίες έχω κάνει με τα PC δε φαντάζεστε. Και (σε γραφείο που είχα με 8 PC και 3 servers DIY ) έχω δει blue screen of death μόνο 3 φορές σε 12 χρόνια. Τι να πω. Μήπως έχουν στατικό τα χέρια σου? Έχω φάει, βέβαια, 2000 εργατοημέρες να διαβάζω fora online.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πάντως σε ένα αρχαίο notebook win10 που έχω παίζει μια χαρά το netflix(στην οθόνη του βέβαια).Αν βρω χρόνο θα το δοκιμάσω και με hdmi.
netflix screenshot1.jpg

notebook specifications.JPG
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μήπως αν απ'εγκαθιστούσες και εγκαθιστούσες ξανά την εφαρμογή βοηθούσε?
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Μήπως αν απ'εγκαθιστούσες και εγκαθιστούσες ξανά την εφαρμογή βοηθούσε?
Ευχαριστώ, το δοκίμασα! κάποιο παλαβό conflict παίζει - και ειδικά με 5.1 ήχο (στο λάπτοπ σου μάλλον παίζει 2.0)
 


Μηνύματα
156
Reaction score
22
Ναι..σωστό κι'αυτό!
[DOUBLEPOST=1546957380][/DOUBLEPOST]Κάποιο πιο δυνατό pc δεν έχεις στο σπίτι να δοκιμάσεις με μακρύ hdmi?
Σωστό και αυτό - αλλά δεν ακουμπάω τη μακαρονάδα καλωδίων! Θα κάτσω το σ/κ να τα ανοίξω όλα και να τσιμπήσω components!

Τουλάχιστον δεν είναι το internet, γιατί αυτό δε λύνεται. Τα υπόλοιπα με λίγο ταλαιπωρία, κάτι θα κάνουμε...
 

Μηνύματα
156
Reaction score
22
Προς ενημέρωση άλλων που πιθανά έχουν το ίδιο πρόβλημα...

Αντικατέστησα με ένα CPU 9450 (4πύρηνο) και, με την ίδια αρχαία GPU, το Netflix παίζει κανονικά. Βέβαια, βλέπω CPU Usage επιπέδου 80% (4 πυρήνες), που σημαίνει οτι:
1. Η κάρτα GPU δεν βοηθάει καθόλου
2. Η αποκωδικοποίηση του app απαιτεί εξαιρετικά ισχυρό CPU

Τέλος, δεν αποτελεί πρόβλημα η "αρχαία" ταχύτητα του internet, ακόμη και με ήχο 5.1.

Άρα, οκ, λειτουργεί! Ευχαριστώ για τη βοήθεια!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.586
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top