Netflix


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Σε αρκετές χώρες η τιμή της συνδρομής στο Netflix αυξήθηκε. Το ποσοστό όμως της αύξησης στην Τουρκία από αυτόν τον μήνα είναι τεράστιο: ~40% !!!

Ως συνδρομητής της υπηρεσίας μέσω Τουρκίας για πάνω από 2 χρόνια, πλήρωνα 55 λίρες /μήνα ήτοι 3,3€ με τη σημερινή ισοτιμία, για το Premium πακέτο.
Screenshot 2022-05-20 094145.png


Από τον Μάιο ισχύει αυτό:


Screenshot 2022-05-20 093859.png


Θα δίνω ~4,6€ από 3,3€, ασήμαντη διαφορά για μένα. Αλλά ο Τούρκος που ήδη ζοριζόταν θα φρικάρει.


 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Επίσημο, έρχονται διαφημίσεις αλλά σε νέο "χαμηλότερο(?)" πακέτο. Τουλάχιστον έτσι λέει ο CEO.


Δεν γίνεται αλλιώς. Η πτώση του Netflix είναι συνεχής χωρίς να φταίει απαραίτητα το ίδιο.

Έχει πέσει το αρχικό hype και όσοι δεν εντυπωσιάστηκαν με το περιεχόμενο το εγκαταλείπουν. Επίσης, έπαψε να είναι μονοπώλιο στις περισσότερες χώρες και ο ανταγωνισμός είναι δυνατός.

Η τιμή είναι βασικός παράγοντας χωρίς να μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα εκτός από τις διαφημίσεις που τελικά εγκρίθηκαν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν γίνεται αλλιώς. Η πτώση του Netflix είναι συνεχής χωρίς να φταίει απαραίτητα το ίδιο.

Έχει πέσει το αρχικό hype και όσοι δεν εντυπωσιάστηκαν με το περιεχόμενο το εγκαταλείπουν. Επίσης, έπαψε να είναι μονοπώλιο στις περισσότερες χώρες και ο ανταγωνισμός είναι δυνατός.

Η τιμή είναι βασικός παράγοντας χωρίς να μπορούν να γίνουν πολλά πράγματα εκτός από τις διαφημίσεις που τελικά εγκρίθηκαν.
Η αλήθεια είναι ότι έχει καταντήσει λίγο B-Netflix. Μόλις έρθει και το HBO MAX αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά το βλέπω να το στέλνω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Η αλήθεια είναι ότι έχει καταντήσει λίγο B-Netflix. Μόλις έρθει και το HBO MAX αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά το βλέπω να το στέλνω.

Για μένα ήταν έτσι από την αρχή. Τις πρώτες 2-3 βδομάδες είδα αυτά που μου αρέσουν πραγματικά. Μετά έψαχνα τις μετριότητες ανάμεσα στις πολλές μπούρδες (για μένα). Δεν είμαι σινεφίλ με περιέργεια για όλα, ξέρω ακριβώς τι θέλω. Τώρα απλά περιμένω 2-3 ταινίες/σειρές κάθε μήνα κι αν.

Με λίγα λόγια, οι πελάτες με τις δικές μου απαιτήσεις πρέπει να έχουν συνδρομή σε όλες τις πλατφόρμες, αν επιθυμούν να βρίσκουν κάτι να δουν ανά πάσα στιγμή.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684

Σε άλλο άρθρο διάβασα πως σε σχετική ερώτηση ο VP δεν απέκλεισε την πώληση, αν και πιστεύει πως θα τα καταφέρουν.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106

Σε άλλο άρθρο διάβασα πως σε σχετική ερώτηση ο VP δεν απέκλεισε την πώληση, αν και πιστεύει πως θα τα καταφέρουν.
Οι επενδυτές την εγκαταλείπουν γιατί δεν βλέπουν μέλλον στις αποδόσεις. Αυτοί ξέρουν καλύτερα γιατί βάζουν χρήματα.


Screenshot 2022-06-24 201036.png
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Εγώ το κρατάω για την μικρή......είναι 5-6 πράγματα που βλέπει (άσχετα αν έχει δει όλα τα επεισόδια 2-3 φορές).
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Όταν τουλάχιστον τα 3/4 του πληθυσμού βλέπουν καθημερινά τα ελεύθερα κανάλια (σε Ελλάδα και εξωτερικό), το οποιοδήποτε Netflix είναι "όνειρο ζωής". Οι ίδιοι όμως είναι αυτοί που έχουν μάθει στο "δωρεάν" και αυτό κάνει την εξίσωση δύσκολη. Οπότε ψάχνουν τρόπους να τους δελεάσουν. Το φτηνότερο πακέτο με τις λίγες διαφημίσεις είναι ένας τρόπος.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ναι καλά, εδώ άρχισαν να λένε πως εφόσον έχει διαφημίσεις πρέπει να είναι δωρεάν. :biggrin: :roflmao:
:lol:

Η γενιά που τα λέει αυτά έχει μεγαλώσει με την πειρατεία, οπότε δεν εκτιμά την κάθε πλατφόρμα για το περιεχόμενο αλλά για την ευκολία χρήσης. Συχνό παράπονο σε παρέες είναι η έλλειψη περιεχομένου (συμφωνώ) που τους αναγκάζει να συνεχίζουν να κατεβάζουν. Και βαριούνται... :biggrin:

Δεν κρίνω τους χρήστες. Τα λίγα λεφτά του ο καθένας τα χειρίζεται όπως επιθυμεί. Κι όταν υπάρχει ένας παράνομος τρόπος με μηδενικές πιθανότητες τιμωρίας που σου εξασφαλίζει το "τζάμπα", είναι σίγουρο ότι θα τον εκμεταλλευτείς.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Νομίζω, η καλύτερη λύση θα ήταν να μπορείς να στριμαρεις υλικό από όποια πλατφόρμα θέλεις και να έχεις χρονοχρέωση (και πληρωμή στο τέλος κάθε μήνα). Μπορεί να ερχόταν λίγο πιο ακριβά, αλλά δεν θα είχαμε το φαινόμενο να πληρώνεις μηνιαία συνδρομή, για μια πλατφόρμα, που το 95% του υλικού που προβάλει δεν σου αρέσει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Νομίζω, η καλύτερη λύση θα ήταν να μπορείς να στριμαρεις υλικό από όποια πλατφόρμα θέλεις και να έχεις χρονοχρέωση (και πληρωμή στο τέλος κάθε μήνα). Μπορεί να ερχόταν λίγο πιο ακριβά, αλλά δεν θα είχαμε το φαινόμενο να πληρώνεις μηνιαία συνδρομή, για μια πλατφόρμα, που το 95% του υλικού που προβάλει δεν σου αρέσει.
Αυτό ίσως και να είναι πολύ καλό για τον καταναλωτή αλλά σίγουρα καταστροφή για την επιχείρηση. Ενώ θα έχει πολλούς λογαριασμούς δεν θα ξέρει πόσα θα μπούν στην τσέπη στο τέλος τους μήνα. Οπότε δεν το βλέπω για σενάριο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Νομίζω, η καλύτερη λύση θα ήταν να μπορείς να στριμαρεις υλικό από όποια πλατφόρμα θέλεις και να έχεις χρονοχρέωση (και πληρωμή στο τέλος κάθε μήνα). Μπορεί να ερχόταν λίγο πιο ακριβά, αλλά δεν θα είχαμε το φαινόμενο να πληρώνεις μηνιαία συνδρομή, για μια πλατφόρμα, που το 95% του υλικού που προβάλει δεν σου αρέσει.
Η κάθε εταιρεία σπρώχνει την υπηρεσία που υλοποιείται με τον πιο απλό τρόπο και απευθύνεται στο μεγαλύτερο ποσοστό των εν δυνάμει θεατών. Μια χαρά (συγκριτικά) είναι το περιεχόμενο για το ποσοστό αυτό. Εμάς εδώ μέσα, μας ενώνει η παραξενιά και οι ιδιαίτερες απαιτήσεις από τα τεχνολογικά προϊόντα. Οι υπόλοιποι δεν λειτουργούν έτσι.

Ο πολίτης του μέσου όρου είναι ο πιο ευτυχισμένος. Όλοι και όλα δουλεύουν γι' αυτόν. :)
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Είναι τόσο ευτελές το ποσό, όχι για το νετφλιξ αλλά συνολικά μαζί με disney, apple, prime που πραγματικά λέω χαλάλι. θυμάμαι στα 80s , 90s ηθελες 5απλασια το μήνα για ενοικίαση ταινιών. Παίζει εδώ και 4 χρόνια να μην έχω δει τίποτα στην ανοιχτή τηλεόραση εκτός από παιδικά της μικρής.

Έχω και ένα plex για αυτά που κατεβάζω. Στη παρούσα φάση παράγεται πολύ περισσότερο περιεχόμενο από όσο μπορώ να παρακολουθήσω.

To netflix ακόμα και στα κάτω του έχει τρομερά πολύ υλικό. Το covid γ@μησε τον προγραμματισμό του 95% των παραγωγών μέσα στο 2023 πιστεύω ότι θα επανέλθει η ισορροπία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Έχω και ένα plex για αυτά που κατεβάζω. Στη παρούσα φάση παράγεται πολύ περισσότερο περιεχόμενο από όσο μπορώ να παρακολουθήσω
Είναι αδύνατον να καταναλωθεί το παραγόμενο υλικό ακόμα και αν βλέπαμε 24/7. Το θέμα είναι τι αξίζει για τον καθένα. Πολύ θα ήθελα να υπάρχει ένα Block πχ και εκεί να βάζω όσα δεν πρόκειται να δω ποτέ ώστε να μην εμφανίζονται μπροστά μου κάθε λίγο. Θα είχε εξαφανιστεί το 70% των καταλόγων τουλάχιστον.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
από πολλές πλατφόρμες μπορείτε να νοικιάσετε ή να αγοράσετε αν το θέλετε μόνο τις ταινίες που θέλετε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top