New "Gaming" PC

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Μου ζητήθηκε από καλό φίλο να του στήσω ένα "gaming" PC.
Αν και έχω κατασκευάσει πολλά στο παρελθόν... έχω μερικά χρόνια που δεν ασχολούμαι με το hardware, οπότε είπα να ζητήσω τη βοήθεια του κοινού...
Μπήκα μόνο στο eshop για να κάνω μια γρήγορη αρχική αναζήτηση...
Προς το παρών έχω διαλέξει αυτά:

1666898341852.png


Ο επεξεργαστής είναι με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και δεν έχω διαλέξει κάρτα γραφικών...
Η "χαζή" λογική πίσω από αυτό είναι πως ο μικρός ακόμη παίζει χαλαρά παιχνίδια... αν αργότερα το χοντρύνει, θα αγοραστεί τότε μια αντίστοιχη κάρτα.
Έχω ξεχάσει και το τροφοδοτικό...

Κάποια πρόταση/αλλαγή στα περίπου 600€ ...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.727
Reaction score
7.867
Δεν είναι κακή ιδέα η απουσία κάρτας γραφικών. Από τη μια οι σύγχρονες ενσωματωμένες δεν είναι χάλια όπως παλιά. Επίσης δεν του απαγορεύει κανείς να πάρει μια κάρτα της επιλογής του στο μέλλον αν κρίνει ότι του χρειαστεί. :thumbsup:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Τροφοδοτικό πρέπει να έχεις ξεχάσει.

Να λεμε πάνω απ'ολα αλήθειες. Τα gaming πισι είναι η κάρτες γραγικών! Ολα τα αλλα ειναι δευτερό-τριτα. RX-6600 μπορείς πλέον να βρεις και με κάτω απο 300 ευρώ. Καρτούλα πολύ τίμια για 1080p gaming.

Με 20-30 ευρω λιγοτερα κυκλοφορούν και κατι nvidia 1660, 2060. Κοντά στα 200 ευρώ υπάρχει η 580x απο τότε που ειχα μαλλία, αλλά δεν αξίζει ο κόπος.

Ξέχασα να αναφέρω οτι με 500αρη δίσκο θα έχεις σίγουρα πρόβλημα απο την 1η εβδομάδα, θα χρειαστεί τουλάχιστον το διπλάσιο για την βιβλιοθήκη του.

Αν υπάρχει τρόπος μέσω τιμολογίου να γλυτώσεις τον ΦΠΑ, με budget στα 700-800 τα χωράς όλα.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Οθόνη, υπάρχει. Ποια;
μια Dell 24'' , δεν ξέρω ποια ακριβώς

επίσης ήδη ο πιτσιρικάς έχει αγοράσει ποντίκι, πληκτρολόγιο, οπότε στα 600€ περίπου θέλουμε μόνο το PC χωρίς κάρτα γραφικών η οποία όπως είπα θα αγορασθεί μάλλον σε δεύτερο χρόνο...
 


Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Θα έβαζα αυτό το board, κι αυτό το τροφοδοτικό, που καλύπτει τον 12400 με όλες τις κάρτες γραφικών. Επίσης, υπάρχουν δύο SSD του 1TB που απέχουν απ' αυτόν τον Samsung μόλις 20€ (αλλά δεν έχουν εγγύηση 5 χρόνια, οκ).
Το PSU είναι πολύ καλό; Βλέπω έχει 5 χρόνια εγγύηση σε σχέση με τα 10 που έχουν άλλα, πχ Corsair.
 

Μηνύματα
1.940
Reaction score
370
δες και για Gigabyte μητρικη
Θα έβαζα αυτό το board, κι αυτό το τροφοδοτικό, που καλύπτει τον 12400 με όλες τις κάρτες γραφικών. Επίσης, υπάρχουν δύο SSD του 1TB που απέχουν απ' αυτόν τον Samsung μόλις 20€ (αλλά δεν έχουν εγγύηση 5 χρόνια, οκ).
πολυ καλή προταση
ειδικα για τη μητρικη, οι Asus ειναι υπερτιμημενες
τελευταία 7-8 χρόνια στηνω μονο με Gigabyte και δεν εχουν παρουσιασει το παραμικρο

Κοιτα και κατα Ryzen μερια
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Το PSU είναι πολύ καλό; Βλέπω έχει 5 χρόνια εγγύηση σε σχέση με τα 10 που έχουν άλλα, πχ Corsair.
Βεβαίως, γιατί όχι, αν και αυτο το μοναδικό corsair που έχει το eshop αυτές τις μέρες είναι ακριβώτερο. Η 10ετής εγγύηση είναι ένα debate. Αν είναι εντός εγγύησης, δεν μπορείς να το ανοίξεις. Κλείνοντας 7 χρόνια, θα είναι το εσωτερικό του σε ικανοποιητική κατάσταση, ή θα έχει φρακάρει από σκόνη και χνούδια. Αν έχει φρακάρει, το ανοίγεις για να το καθαρίσεις, ή το αφήνεις στο έλεος της θερμότητας. Βέβαια, η ρύπανση εξαρτάται από την παρουσία φίλτρου στο κουτί, από τη συγκεκριμένη τοποθεσία και από την ένταση της χρήσης.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Κάποια πρόταση/αλλαγή στα περίπου 600€ ...
Επίσης, μήπως μπορούν να περιμένουν; Δεν ξέρω πόσο, η αγορά τηρεί σιγήν ιχθύος - και έτσι πρέπει δηλαδή. Την περασμένη εβδομάδα ήρθαν board και επεξεργαστές 13ης γενιάς και μνήμες DDR5 5600 εν μια νυκτί. Δεν είναι κακός ο 12400 - το αντίθετο μάλιστα, αλλά ο 13400 είναι το ίδιο γρήγορος με τον 12600k. Βέβαια, δεν ξέρουμε τιμές, αλλά κρίνοντας από την τιμή αυτών που έχουν ήδη έλθει, οι τιμές θα είναι λογικές...
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.603
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top