Nokia 6600 και υπέρυθρες

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Βοήθειααα!! Πήρα το Nokia 6600 :evil: και από χτες προσπαθώ να το κάνω να επικοινωνήσει με τον υπολογιστή μέσω υπερύθρων. Το τηλέφωνο δεν είναι vodafone live, το πήρα χωρίς σύνδεση και έχει μέσα κάρτα Cosmote. Ο υπολογιστής το βλέπει, αλλά μέχρι εκεί και τίποτα παραπέρα. Ούτε δούναι, ούτε λαβείν. Έχω κάνει 2-3 φορές επανεγκατάσταση τον IR αντάπτορα, το PC Suite, μόνο τα ΧΡ δεν επανεγκατέστησα.. Γιατί το T610 που συνδέω εναλλακτικά ακριβώς με τις ίδιες συνθήκες επικοινωνεί αμέσως και ταχύτατα κι αυτό τίποτα; Σημειωτέον ότι οι υπέρυθρες του 6600 δουλεύουν μια χαρά από τηλέφωνο σε τηλέφωνο. Το πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα και με το δικό τους υπολογιστή συνδέθηκε (αν και άργησε εντυπωσιακά σε σχέση με το T610). Έχει κανείς καμιά ιδέα πού μπορώ να βρώ οδηγίες;
 

Μηνύματα
65
Reaction score
2
Για να είναι σωστή η σύνδεση πρέπει να μένει αναμμένο το ενδεικτικό σήμα που φαίνεται στην οθόνη του κινητού.
Το pc suite δεν πολυδουλεύει.

Το πρόβλημα συνήθως είναι στο πρωτόκολλο λειτουργίας των υπερύθρων.
Δυστυχώς δεν έχω τις υπέρυθρες εγκατεστημένες οπότε δεν μπορώ να
πω σίγουρα που βρίσκεται η ρύθμιση.
Από ότι θυμάμαι:
Control Panel -> κλικ στο Wireless Link -> Open -> Hardware
κάπου πρέπει να υπάρχει μια καρτέλα driver ή κάτι τέτοιο.
Εκεί έχει μια επιλογή με διάφορα modes λειτουργίας.
Πρέπει να επιλεγεί SigmaTel 4000 ή 40xx (den θυμάμαι το νούμερο).
Πάντως μάλλον αυτό φταίει.
Sorry για το ασαφές της απάντησης αλλά είναι από μνήμης.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Μαρία γειά χαρά!
Είναι αρκετά περίεργο ως γεγονός αυτό που αναφέρεις! :?

Εγώ είχα πριν το ΝΟΚΙΑ 7650, και μέσω ενός αντάπτορα υπερύθρων (μέσω USB) κατέβαζα στον υπολογιστή αρχεία ή αντίστροφα!

Τώρα έχω το 6600 και μέσω του ίδιου αντάπτορα, χωρίς να αλλάξω κάτι σε ρυθμίσεις, εξακολουθώ να ανταλλάσω αρχεία με τον υπολογιστή χωρίς πρόβλημα! (αν και πολύ πιο αραιά λόγω πολύ μεγαλύτερης μνήμης στο 6600)

Πήγαινε στον πίνακα ελέγχου και μπες στον φάκελο "Ασύρματη σύνδεση".
Τσεκάρισε με ν όλα τα κουτάκια στον πρώτο και δεύτερο υποφάκελο (υπέρυθρες και μεταφορά εικόνων)
Κανονικά, στον 3ο υποφάκελο (υλικό), αν ενεργοποιήσεις τις υπέρυθρες στο 6600 και το πλησιάσεις στον αντάπτορα, θα πρέπει να σου εμφανίσει το κινητό (και ταυτόχρονα να ανοίξει και εικονίδιο δεξιά στην γραμμή εργασιών!)
Περίεργο γιατί τα ΧΡ αναγνωρίζουν από μόνα τους κάθε νέα συσκευή

(άσχετο: "προσθήκη" υλικού έκανες στην αρχή όταν έβαλες τον αντάπτορα στον υπολογιστή?)(λογικά θα είχε και κάποιο CD-ROM με τους drivers! Συνήθως είναι ΟΚ με τα ΧΡ αλλά έλεγξέ το στο Site της εταιρίας του αντάπτορα μήπως υπάρχουν νέα αρχεία συμβατότητας με τα ΧΡ!!!)


Και κάτι άλλο: ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπεις στην ΝΟΚΙΑ και να κατεβάσεις νεότερη έκδοση του PC Suite ΓΙΑ ΧΡ!
Θυμάμαι, ότι στο 7650 έλεγε ότι είναι συμβατό με ΧΡ το PC Suite που υπήρχε στο CD-ROM της ΝΟΚΙΑ αλλά............ :evil: :evil:
Δεν δούλευε καθόλου! :evil:
Μέχρι που κατέβασα το PC Suite ΓΙΑ ΧΡ!.................. :twisted:

Πολύ πιθανό να είναι αυτό!
ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top