NORD ONE SE HYPEX NC1200 SIGNATURE POWER AMPLIFIER


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Until recently the Hypex NC1200 was only available to a few Manufactures and with amplifiers costing upwards of £10K. We had access to the module but with a minimum pricing policy of £6.5K decided was to expensive for a boutique manufacture like Nord. A recent change in pricing policy means we are free to price as we feel fit. Without the expensive infrastructure of distributors , dealers, Reps, advertising, shows and other expense we can bring you this exalted amplifier at a reasonable cost.

Χαηενταδες και δαυτοι. Όσο περισσότερο «ξυπνάει» ο κόσμος τόσο περισσότερο θα ανεβάζουν το κασέ τους
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Δεν θα ήταν κακό για τον υποψήφιο αγοραστή, να κάνει ένα συγκριτικό Α-Β στο σύστημα του με έναν behringer ή έναν crown, ίδιας λογικής, πριν προχωρήσει στην αγορά τους.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Δεν θα ήταν κακό για τον υποψήφιο αγοραστή, να κάνει ένα συγκριτικό Α-Β στο σύστημα του με έναν behringer ή έναν crown, ίδιας λογικής, πριν προχωρήσει στην αγορά τους.
Έχω κάνει ανάμεσα σε crown xls1502 και nc400. Νόμιζα ότι θα ήταν μικροδιαφορα αλλά τελικά η διαφορά ήταν τραγική. Τόσο τραγική που δεν ήθελα να τον βλέπω τον crown μετα.;)
[DOUBLEPOST=1552984689][/DOUBLEPOST]
Μια χαρά είναι η τιμή.
Αν είχες δει την προσφορά που μου είχε κάνει καποιος έμπορος για τα mola mola ίσως να συμφωνούσες μαζί μου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Έχω κάνει ανάμεσα σε crown xls1502 και nc400. Νόμιζα ότι θα ήταν μικροδιαφορα αλλά τελικά η διαφορά ήταν τραγική. Τόσο τραγική που δεν ήθελα να τον βλέπω τον crown μετα.;)
[DOUBLEPOST=1552984689][/DOUBLEPOST]
Σεβαστή η άποψη αλλά εκτός της εισαγωγικής σειράς xls υπάρχει και η σειρά xti για παράδειγμα, που και πάλι είσαι 8 φορές κάτω στην τιμή αντί για 16 και με πολλές δυνατότητες επεξεργασίας.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Μια χαρά είναι η τιμή.
Η τιμή είναι για 100 - 150 ευρώ το module, όσο έχουν δηλαδή τα IcePower και κατ' αναλογία με τα NC500.

Όταν φτάσει εκεί .............. ίσως το σκεφτώ.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Η τιμή είναι για 100 - 150 ευρώ το module, όσο έχουν δηλαδή τα IcePower και κατ' αναλογία με τα NC500.

Όταν φτάσει εκεί .............. ίσως το σκεφτώ.
Νομίζω πως είναι πολύ ακριβότερα. Εκτιμώ πως μαζί με κουτί, βύσματα κτλ θα φτάνει το 1500€ ισως και 2000€ το κανάλι . Και πρέπει να βγάλει και κέρδος η Nord, δεν είναι φιλανθρωπική οργάνωση.
 



A

amoustakas

Guest
Αν είχα B&W 802D3 θα ήθελα αυτόν τον ενισχυτή.
Νομιζω οτι το κοινό των 802D3 θα πήγαινε αλλού. Κατά την άποψή μου 5.800 ΕΥΡΩ για δύο class D ιδιοκατασκευές λίγοι θα έδιναν. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνουν νέα modules.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Νομιζω οτι το κοινό των 802D3 θα πήγαινε αλλού. Κατά την άποψή μου 5.800 ΕΥΡΩ για δύο class D ιδιοκατασκευές λίγοι θα έδιναν. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι κάθε λίγο και λιγάκι βγαίνουν νέα modules.
Ανήκω στο κοινό των 802d3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Όταν το Adam S3V κοστίζει 2.300EUR είναι αστεία η συζήτηση για αγορά class d ενισχυτή στα λεφτά αυτά για να οδηγήσει τι;
Έλα ντε...

Η απάντηση όμως είναι απλή:

Για να στηρίξει τις προηγούμενες λάθος επιλογές του. ;)
 


A

amoustakas

Guest
Έλα ντε...

Η απάντηση όμως είναι απλή:

Για να στηρίξει τις προηγούμενες λάθος επιλογές του. ;)
Σκάβοντας βαθύτερα στο λάκκο που ήδη βρίσκεται δηλαδή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Σκάβοντας βαθύτερα στο λάκκο που ήδη βρίσκεται δηλαδή.
Ακριβώς.

Διότι έχει εγκλωβιστεί, ιδίως σε εποχή χαμηλής αγοραστικής δύναμης του κόσμου και εξευτελισμού της τιμής των μεταχειρισμένων, ένεκα κρίσης, και δε θέλει να "σκοτώσει" τα ακριβά του ηχεία, που τα πήρε με τα μπόλικα λεφτά που τώρα δεν υπάρχουν.

Ταυτόχρονα, και λόγω της σχετικής υπερκοστολόγησης των ενεργών εκδόσεων ηχείων, πχ των ATC, τα οποία με ένα ενισχυτή μπορούν να κοστίσουν αρκετά φτηνότερα, ασχέτως αν θα παίζουν χειρότερα. ;)
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Ανήκω στο κοινό των 802d3.
Μετα παρρησιας θα πω
Ακριβώς.

Διότι έχει εγκλωβιστεί, ιδίως σε εποχή χαμηλής αγοραστικής δύναμης του κόσμου και εξευτελισμού της τιμής των μεταχειρισμένων, ένεκα κρίσης, και δε θέλει να "σκοτώσει" τα ακριβά του ηχεία, που τα πήρε με τα μπόλικα λεφτά που τώρα δεν υπάρχουν.

Ταυτόχρονα, και λόγω της σχετικής υπερκοστολόγησης των ενεργών εκδόσεων ηχείων, πχ των ATC, τα οποία με ένα ενισχυτή μπορούν να κοστίσουν αρκετά φτηνότερα, ασχέτως αν θα παίζουν χειρότερα. ;)
Αυτό το τελευταίο κρατα το. ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.599
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top