Notebook για τη μικρή..

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χρησιμοποιώντας άλλον υπολογιστή, πήγαινε εδώ και κατέβασε το σχετικό εργαλείο (download tool now).

Στη συνέχεια, τρέξε το εργαλείο (MediaCreationTool1909.exe), και αποξέξου τους όρους χρήσης.
View attachment 147988

Δες και στα επόμενα βήματα τί πρέπει να επιλέξεις...

View attachment 147989

View attachment 147990

View attachment 147991

View attachment 147992
View attachment 147993

Έτσι θα έχεις το iso αρχείο των windows 10 αποθηκευμένο στο φάκελο που θα επιλέξεις, (προφανώς στις λήψεις).

Μετά, κατέβασε το rufus και φτιάξε ένα bootable usb flash (που πρέπει να είναι τουλάχιστον 8GB).
Ημιθεε σε ευχαριστώ πολύ.
Αν και δεν έχω πάρει ακόμα το λάπτοπ, θα σιαξω το σουκου το στικακι να το έχω έτοιμο.
Απλά δύο απορίες..
Στην αρχή του μηνύματός σου μου γράφεις πήγαινε εδώ. Το εδώ λογικά θα έπρεπε να είναι λινκ, αλλά όσο και να πατάω πάνω του δεν....
Και επίσης, αφού τελικά θα φτιάξω USB flash , γιατί στο τρίτο εικονίδιο να επιλέξω iso και όχι USB flash disc?
Δεν γίνεται απευθείας; πρέπει να αποθηκευτεί σε iso και μετά να το κάνω bootable USB flash με τον αλλο τον ρουφοπωςτονλεν?
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το μηχανάκι που ενδέχεται να μπορέσω να πάρω στο τρακοσαρι (θα ξέρω τη Δευτέρα αν γίνεται και αν θα το έχω στα χέρια μου πριν την πρωτοχρονιά, πολύ βασικό κριτήριο αυτό), είναι το παρακάτω.


Νομίζω πως με βάση και τις συμβουλές που δώσατε θα είναι οκ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Στην αρχή του μηνύματός σου μου γράφεις πήγαινε εδώ. Το εδώ λογικά θα έπρεπε να είναι λινκ, αλλά όσο και να πατάω πάνω του δεν....
Ξέχασα να οπλίσω τη λέξη, σόρρυ. Εδώ εννοούσα, η αγγλόφωνη σελίδα, αντίστοιχη αυτής που σου έγραψε ο mitsubae (Μήτσος με το subaru απ' επαέ?? :biggrin: ). Διάλεξε γλώσσα στον πάτο της σελίδας, στη ΝΔ γωνία της. Αν η μικρή κάνει αγγλικά - που κάνει - βάλε αγγλόφωνα τα Windows, όπου η γλώσσα της διεπαφής είναι πιο συγκροτημένη. Και όλους τους browser αγγλόφωνους, επίσης και όλες τις υπόλοιπες περιφερειακές, δωρεάν εφαρμογές (vlc, bs player, adobe reader, κλπ.).

Και επίσης, αφού τελικά θα φτιάξω USB flash , γιατί στο τρίτο εικονίδιο να επιλέξω iso και όχι USB flash disc?
Για λόγους ευελιξίας. Αν θέλεις, μπορείς βεβαίως να του πεις να φτιάξει το usb κατ' ευθείαν.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξέχασα να οπλίσω τη λέξη, σόρρυ. Εδώ εννοούσα, η αγγλόφωνη σελίδα, αντίστοιχη αυτής που σου έγραψε ο mitsubae (Μήτσος με το subaru απ' επαέ?? :biggrin: ). Διάλεξε γλώσσα στον πάτο της σελίδας, στη ΝΔ γωνία της. Αν η μικρή κάνει αγγλικά - που κάνει - βάλε αγγλόφωνα τα Windows, όπου η γλώσσα της διεπαφής είναι πιο συγκροτημένη. Και όλους τους browser αγγλόφωνους, επίσης και όλες τις υπόλοιπες περιφερειακές, δωρεάν εφαρμογές (vlc, bs player, adobe reader, κλπ.).



Για λόγους ευελιξίας. Αν θέλεις, μπορείς βεβαίως να του πεις να φτιάξει το usb κατ' ευθείαν.
Ναι αγγλικά όλα, είναι και καλή η ρουφιανα, οπότε έτσι θα το κάνω.

Thanks semi-god
Ή μήπως demigod?
Δε γ@μιεται.. Half God που θα' λέγε και ο Τσιπρας!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.282
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top