O απόγονος του VR-4

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ak1s said:
Πολύ καλή ιδέα. Γιατί δεν μαζεύονται οι συνφορουμίτες του hiend και του DIY εδώ, να φτιάξουν ένα πρωτότυπο, να πάμε να το δείξουμε σε μερικά shows, και σε ακροάσεις, και πού ξέρετε, μπορεί να βγει και κάτι σοβαρό από αυτό.
Ναι καλή ιδέα. Να το κάνουμε μετά γνωστό και να το πουλάμε εμείς όσο ένα καράβι λεφτά...
Έλα ρε, όποιος θέλει να φιάξει μοναχός τους ας το φιάξει. Εκτός κι αν συζητάμε για ένα case study σε επίπεδο εντελώς χομπίστικο. Αλλά αν έρθει η επιβεβαίωση, ποιός το διαφυλάσσει μετά αυτό?
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
ΜΙΧΑΗΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ οrpheus said:
Και για να μην παρεξηγηθω (βλεπετε ειμαι και επαγγελματιας) το ιδιο ισχυει και τα audio physic και για ενα σωρο εταιριες.Τι να πω.Ας φτιαξουμε μονοι μας καλυτερα μηχανηματα.
Χμμμ....θα διαφωνήσω μαζί σου φίλτατε Γιάννη.
Εδώ δεν τίθεται θέμα...."καλυτερότητας".
Τίθεται θέμα αισχροκέρδιας.  Βασισμένης σε κάποιους που τα σκάνε ..."no matter what".
Εϊτε γιατί είναι γεννημένοι "πελάτες", είτε γιατί έχουν ευρύτερο "κοινωνικό" θέμα...είτε γιατί δεν έχουν τι να τα κάνουν ρε αδελφέ!

Νομίζω ότι το θέμα λοιπόν δεν είναι να πάρουμε όλοι τα κατσαβίδια και τα κολλητήρια, αλλά να μάθουμε επιτέλους να τιμωρούμε τους κατασκευαστές/εισαγωγείς/μεταπράττες που μας δουλεύουν.
Όπως ακριβώς κάνουμε σε μια ταβέρνα που δεν τρώμε καλά.
Ξαναπάει κανείς στην ταβέρνα;
Στέλνει κανέναν δικό του;
Καταναλωτική αγωγή και συνείδηση χρειαζόμαστε....σαν λαός γενικά και όχι να φτιάξουμε καλύτερα μηχανήματα ή προιόντα μόνοι μας.
Και να μην τσιμπάμε σε κατασκευές που είναι ο απόγονος....τι διάλα...της Τσαρικής οικογενείας;;;;  :lol: 8)
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
ak1s said:
Πολύ καλή ιδέα. Γιατί δεν μαζεύονται οι συνφορουμίτες του hiend και του DIY εδώ, να φτιάξουν ένα πρωτότυπο, να πάμε να το δείξουμε σε μερικά shows, και σε ακροάσεις, και πού ξέρετε, μπορεί να βγει και κάτι σοβαρό από αυτό.
Υπάρχει μια καλή πρόταση για κατασκευή πολύπριζου στην DIY κατηγορία .  Ηταν μια ιδέα σε χαρτί που μάλλον δεν υλοποιήθηκε ποτέ. Το κατασκεύασε κανείς από εσάς ή κάποιος άλλος που μας διαβάζει ?
Αυτός που το σκέφτηκε πρώτος το έχει κατασκευάσει ο ίδιος  ?

http://www.avsite.gr/smf/index.php?topic=7523.0


Θα μπορούσαμε αυτό το πολύπριζο να το παρουσιάσουμε σε μερικά shows.
 



Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Δε μου λέτε...το να το πουλάμε ως kit τι σας λέει; Δηλαδή να παρέχουμε όλα τα components και τις οδηγίες, και να αφήνουμε στον αγοραστή χομπίστα να παιδευτεί να το φτιάξει. Σαν μερικά kit cars. Έτσι, και φθηνότερα θα βγει, και θα χαρεί ο άλλος που θα το φτιάξει. Ουσιαστικά, δεν του χρεώνουμε ακριβά το κόστος των components, αλλά το R&D για την ποιότητα ήχου που παράγεται από το σύνολο. Βλέπετε pros/cons?
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
ak1s said:
Δε μου λέτε...το να το πουλάμε ως kit τι σας λέει; Δηλαδή να παρέχουμε όλα τα components και τις οδηγίες, και να αφήνουμε στον αγοραστή χομπίστα να παιδευτεί να το φτιάξει. Σαν μερικά kit cars. Έτσι, και φθηνότερα θα βγει, και θα χαρεί ο άλλος που θα το φτιάξει. Ουσιαστικά, δεν του χρεώνουμε ακριβά το κόστος των components, αλλά το R&D για την ποιότητα ήχου που παράγεται από το σύνολο. Βλέπετε pros/cons?
... κάτι δηλαδή σαν τα Smart Kits, που είναι ίσα κι όμοια με αυτά που αγοράζουν οι χαΙεντάδες.  Βρε τα κοροΙδα !!! :wink:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
g.kar said:
ak1s said:
Δε μου λέτε...το να το πουλάμε ως kit τι σας λέει; Δηλαδή να παρέχουμε όλα τα components και τις οδηγίες, και να αφήνουμε στον αγοραστή χομπίστα να παιδευτεί να το φτιάξει. Σαν μερικά kit cars. Έτσι, και φθηνότερα θα βγει, και θα χαρεί ο άλλος που θα το φτιάξει. Ουσιαστικά, δεν του χρεώνουμε ακριβά το κόστος των components, αλλά το R&D για την ποιότητα ήχου που παράγεται από το σύνολο. Βλέπετε pros/cons?
... κάτι δηλαδή σαν τα Smart Kits, που είναι ίσα κι όμοια με αυτά που αγοράζουν οι χαΙεντάδες.  Βρε τα κοροΙδα !!!    :wink:
Δεν εκπλήσσομαι. Η εξίσωση προς τα κάτω είναι σπορ αμιγώς ελληνικό.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Κυκλοφορούν και καλά kit. Δεν είναι καθόλου φτηνά. Ξέρω ηχεία που ξεκινούν από 2500€ και είναι άβαφα, άσχημα και περίεργα. Θέλουν κανα μήνα δουλειά για να γίνουν ηχεία και φυσικά η ποιότητα κατασκευής δεν θα φτάσει ποτέ αυτήν των μεγάλων εταιρειών. Μπορεί πχ κανείς να πάει σε έναν μαραγκό και να του πει ότι θέλει την καμπίνα του 802?...

Άκη με το θέμα ασχολούνται άπειροι εμπορικά. Άστο βρωμάει.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.235
Νίκος Τσαρουχάς said:
Κυκλοφορούν και καλά kit. Δεν είναι καθόλου φτηνά. Ξέρω ηχεία που ξεκινούν από 2500€ και είναι άβαφα, άσχημα και περίεργα. Θέλουν κανα μήνα δουλειά για να γίνουν ηχεία και φυσικά η ποιότητα κατασκευής δεν θα φτάσει ποτέ αυτήν των μεγάλων εταιρειών. Μπορεί πχ κανείς να πάει σε έναν μαραγκό και να του πει ότι θέλει την καμπίνα του 802?...

¶κη με το θέμα ασχολούνται άπειροι εμπορικά. ¶στο βρωμάει.
είδες ποτέ Νικο ηχείο από τον τόπο σου με ωραία καμπίνα και κατασκευή?
ας είναι καλά η Seas που προμηθεύει τα μεγάφωνα...μετά δυσκολεύουν τα πράγματα............
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γ. ΚΟΨ. said:
είδες ποτέ Νικο ηχείο από τον τόπο σου με ωραία καμπίνα και κατασκευή? ας είναι καλά η Seas που προμηθεύει τα μεγάφωνα...μετά δυσκολεύουν τα πράγματα............
Με βάση τα δικά μου γούστα, όχι. Σε κάποιους αρέσουν και κάποιους βέβαια δεν τους ενδιαφέρει. Αλλά αυτό δεν είναι αμιγώς hi end οπότε έχουν κάθε δικαίωμα. Εδώ όμως τζάμπα το συζητάμε.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.819
Reaction score
2.235
4000 & 6000 χρεώνουν και δεν είναι highend? ΄
πρέπει να βρούμε τα κριτήρια σε αυτό το παλιόhighend γιατί στο τέλος κάτι τα κριτήρια, κάτι οι ταμπέλες, κάτι οι κατηγορίες κάτι τα φιρίκια θα ξεχάσουμε ότι το χόμπυ αυτό είναι για αναπαραγωγή μουσικής και μόνον.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Σε επίπεδο σοβαρών τοπικών εταιριών, οποιοσδήποτε με σοβαρή γραμμή παραγωγής έχει το δικαίωμα να αυτοπροσδιοριστεί προφανώς βάση της απόδοσης του προϊόντος και μέχρι έναν βαθμό δικαιωματικά. Το γούστο για την εξωτερική εμφάνιση είναι υποκειμενικό.

Σε επίπεδο ντιούηδων όμως και kit, δεν είναι καθόλου έτσι. Και αυτοί χρεώνουν 4Κ και 6Κ αλλά ότι και να κάνουν, hi end με την έννοια του προϊόντος που πληροί πολλά πράγματα μαζί, δεν θα γίνουν ποτέ...
Άποψή μου δηλαδή...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top