O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Ο κυριαρχος κρικος ειναι...


  • Total voters
    257

Μηνύματα
116
Reaction score
1
H AKOH ΚΑΙ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡ PLAYER KAI ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΑΝ ΤΑ ΗΧΕΙΑΚΙΑ ΞΥΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑΠ ΤΑΠ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΔΑΥΤΟ
 


fox

Μηνύματα
16
Reaction score
0
PISTEYO TA HXEIA GIATH EIMASTE AXORTAGEI PANTA ZITAME TO KALITERO ..FISIKA ISXIEI GIA OLES THS SISKEYES MAS AYTO ALA TA HXEIA EXOYN TON PROTEYON ROLO!!!
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Παιδια η δικη μου αποψη ειναι τα ΗΧΕΙΑ και ελαχιστα πιο πισω ο ενισχυτης. Τα αλλα ειναι και ευκολο να τα αντικαταστησουμε εαν δεν μας κανουν και το οτι το ακριβότερο απο τα υπολοιπα δεν αγγιζει ουτε καν τις τιμες απο μετρια ηχεια η ενσχυτη. Αρα για να ειναι τοσο ακριβες συσκευες εχει καποια σημασια, χρονια ερευνας , δοκιμων, υλικων κλπ κλπ κλπ.
:o αυτα απο μενα
 

Μηνύματα
527
Reaction score
0
Και εγω οπως οι περισσοτεροι ψηφισα ηχεια και αυτο το λεω γιατι μολις αλλαξα τα παλια μου ηχεια με τα καινουρια ειδα τη νυχτα μερα.Σαν δευτερο θα ψηφιζα ενισχυτη.
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Ούτε εγω θα πρωτοτυπίσω, τα ηχεία σίγουρα είναι ο πιο σημαντικός κρίκος στην αλυσίδα. Μια αλλαγή στα ηχεία ακόμα και αν αυτά είναι του ιδίου επιπέδου θα επιφέρει την πιο σημαντική αλλαγή στο στον ήχο. Να το πω απλά, ακόμα και το άπειρο αυτί μια αλλαγή ηχείων δε παίζει να μη την ακούσει, σε αντίθεση με μια αλλαγή στα καλώδια, ανισχυτή ή και πηγή. Μη ξεχνάμε πάντως και την σημασία της πηγής ετσι, αν δε παίζει καλά το DVD ούτε ο ενισχυτής ούτε τα ηχεία θα το κάνουν να ακουστεί καλά.
 

Μηνύματα
430
Reaction score
4
Και εγω οπως οι περισσοτεροι ψηφισα ηχεια και αυτο το λεω γιατι μολις αλλαξα τα παλια μου ηχεια με τα καινουρια ειδα τη νυχτα μερα.Σαν δευτερο θα ψηφιζα ενισχυτη.
Συμφωνώ απόλυτως με τα παραπάνω γιατί και εγώ μόλις άλλαξα τα παλιά μου ηχεία με άλλα. Και ναι η διαφορά είναι μεγάλη, άρα τα ηχεία παίζουν μεγάλο ρόλο.
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
Παγιδα ερωτηση που δεν εχει απαντηση !!!
Εγω ψηφιζω τον σωστο συνδιασμο ενισχυτη και ηχειων. Αφου επιτυχουμε αυτο προχωραμε στην αποκτηση ενος καλου dvd player και εγενετο το θαυμα !!!
Και μην ξεχναμε και τα καλωδια !!!
Αυτα και απο μενα...
 

H

HomeCinema-Maniac

Guest
και για να μην ξεχναμε και την ορθογραφια μας μαλλον εγραψα λαθος το "εγενετο"
Ας το διορθωσει καποιος παρακαλω αν ειναι...
 

Μηνύματα
62
Reaction score
0
Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΗΧΗΤΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ...

ΘΕΩΡΩ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ "ΣΤΑΣΙΜΗΣ" ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΙΔΙΕΣ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΗΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΙΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ. (ΞΥΛΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΥΛΙΚΑ ΚΩΝΟΥ Κ.Α.).
ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ "ΜΕΛΗ" ΕΝΟΣ HOME CINEMA ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΕ 1 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ PROJECTOR 1900ΚΑΤΙ*1000ΚΑΤΙ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΕΝΔΥΕΙ, ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
 

Μηνύματα
32
Reaction score
0
Εγω πιστεβω οτι ο ενισχυτης ειναι,και το τεκμιριωνω ως εχεις,ειχα τον PIONEER 859VSX-G και τον αλλαξα περνωντας ενα αλλον DENON 3806 ηδα διαφορα ηχου και ποιοτητας χωρις να αλλαξω τα ηχια γεγονος που σημαινει οτι αμα ο ενισχυτης
ειναι καλος οτι ηχιο και να εχεις θα δεις διαφορα ενο ενα ηχιο οσο και καλο να ειναι αμα ο ενισχυτης δεν τραβα δεν εχει νοημα. :shock:
 


Μηνύματα
738
Reaction score
8
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Ο κυρίαρχος κρίκος κατά σειρά προτεραιότητας είναι :
1ον Τα ηχεία
2ον Τα αυτιά μας.


Εδω τα λεει ολα ο ποιητης, απλα συμπληρωνω
3ον ο ενισχυτης...:cool_4:
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Αν ο ενισχυτής δεν είναι ικανός να εκθέσει το 100% της ποιότητας των ηχείων τότε εάν πάρουμε καλύτερο ενισχυτή θα έχουμε καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. Αν πάλι τα ηχεία δεν είναι ικανά να εμφανίσουν τα χαρίσματα του ενισχυτή και πάρουμε καλύτερα ηχεία τότε θα αναβαθμιστεί το σύστημά μας. Άρα το ότι κάποιος άλλαξε ενισχυτή ή ηχεία και είδε διαφορά, από μόνο του το γεγονός δεν λέει τίποτα. Τα ηχεία μεταφέρουν στις αισθήσεις μας την ποιότητα όλου του συστήματος. Είναι μεταφορικά το όργανο μέτρησης. Όσο ποιο καλό είναι αυτό το όργανο τόσο ποιο πολλά δεδομένα έχουμε για να επεξεργαστούμε ώστε να κρίνουμε ποιο από όλα τα κομμάτια του συνόλου θέλει βελτίωση. Από αυτή την άποψη τα ηχεία είναι η σημαντικότερη συνιστώσα. (Παιδιά είμαι αρχάριος και καλώς σας βρήκα. Αν κάνω λάθος διορθώστε με).
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΚΡΙΚΟΣ ΣΤΗΝ ΗΧΗΤΙΚΗ ΑΛΥΣΙΔΑ ΕΙΝΑΙ...

ΘΕΩΡΩ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΤΟ ΛΟΓΩ ΤΗΣ "ΣΤΑΣΙΜΗΣ" ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥΣ. ΟΙ ΑΡΧΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΙΔΙΕΣ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΗΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΛΟΓΩ ΤΙΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑΣ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ. (ΞΥΛΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΥΛΙΚΑ ΚΩΝΟΥ Κ.Α.).
ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ "ΜΕΛΗ" ΕΝΟΣ HOME CINEMA ΠΟΥ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΕΠΙΤΕΥΓΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΕ 1 2 ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΚΡΙΝΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΡΩΤΙΩΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΔΩΣΑ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ PROJECTOR 1900ΚΑΤΙ*1000ΚΑΤΙ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΣΤΑ ΗΧΕΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΕΝΔΥΕΙ, ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ
Είναι ακριβώς έτσι. :cool_4::bravo:
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
να πω να πω ...

1. τα αυτιά μας
2. τα χρηματα μας

ολα τα άλλα έρχονται .... και φευγουν .....
 


Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Κρικος δεν υπαρχει στη ηχητικη αλυσιδα.......
Υπαρχουν η καρδια ( ο ενισχυτης ) και τα ποδια ( ηχεια ).
Ο καλυτερος συνδιασμος δινει το καλυτερο αποτελεσμα.

Δεν μπορω να τα ξεχωρισω αυτα τα δυο.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Ο κυρίαρχος κρίκος σε μία οποιαδήποτε ηχητική αλυσίδα είναι ο πιο αδύναμος κρίκος της συγκεκριμένης αλυσίδας. Ανεξαρτήτως της ποιότητας και του κόστους των επιμέρους κρίκων, τελικά ακούμε τον πιο αδύναμο κρίκο της αλυσίδας (οποιοσδήποτε είναι αυτός), ο οποίος είναι αυτός που περιορίζει και την απόδοση των υπόλοιπων επι μέρους κρίκων. Γενικά, υπάρχει η τάση να θεωρούμε ότι ο πιο αδύναμος κρίκος είναι τα ηχεία, το οποίο έχει μεγάλη δόση αληθείας, καθόσον τα ηχεία δεν είναι ηλεκτρονικές συσκευές όπως οι υπόλοιποι κρίκοι, αλλά ηλεκτρομηχανικές, οι οποίες είναι επιφορτισμένες με πολύ δύσκολα καθήκοντα, αφενός να μετατρέψουν το ηλεκτρικό σήμα σε ακουστικό, αφετέρου να οδηγήσουν τον χώρο ακρόασης στον οποίο είναι εγκατεστημένα (τελικά ακούμε χώρους, οι οποίοι είναι και αυτοί μέσα στην ηχητική αλυσίδα). Ίσως, τουλάχιστον το 50% του συνολικού κόστους μίας ηχητικής εγκατάστασης θα πρέπει να πηγαίνει στα ηχεία (ίσως και περισσότερο).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.611
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top