O Ed Meitner για τα εξωτερικά ρολόγια

Μηνύματα
51
Reaction score
48
ενδιαφέρουσα δήλωση, από τον ίδιο τον Ed Meitner για συνδυασμό DAC με εξωτερικά ρολογια

https://www.stereophile.com/content/meitner-emm-dv2-dsd-mqa-digital-audio

QUOTE:
JVS: You don't believe in using an external word clock. Why?

EM: Because I think this is the most stupid thing I've ever heard in the audio business. That means you have a precision clock that you have to connect to a wire to connect to a DAC, when the clock should be straight away where it belongs, inside the DAC, beside the DAC chip, if there is such a thing—not through a cable in a different box. This is so idiotic, it's not even funny. It's a money grab.

JVS: I believe one of the arguments for an external clock is that it offers better shielding from power supplies, and will thus operate better.

EM: Yeah, especially with units [that] have a separate power supply. There's a lot of shielding there. The whole thing is funny.

UNQUOTE
 

TGD

Μηνύματα
7.136
Reaction score
7.178
Δεν έχει άδικο. Η μόνη αξία των εξωτερικών ρολογιών είναι σε στούντιο που πρέπει να συγχρονίσεις πολλά μηχανήματα μαζί.
 

geoli

Επαγγελματίας
Μηνύματα
314
Reaction score
36
Αστειος! Θα επρεπε να ειναι πιο σοβαρος, γιατι το ονομα του ειναι «βαρυ» .

Στο DAC 1 πακτωνει τεχνολογια 15ετιας σε ρητινη και το πουλαει σαν proprietary design...

Αν παιζεις με transport εχει τον κλασικο φουσκωμενο και μη ρεαλιστικο ηχο των DAC αυτων γι αυτια που αρεσκονται στα DAC παλαιου ηχου χωρις ιδιαιτερη αναλυση...

Αν παιζεις απο υπολογιστη στο USB ειναι κακο και για τα χρηματα του the whole thing is funny!

Οι δηλωσεις του για τα εξωτερικα ρολογια ειναι funny επισης.

Διαβασα την συνεντευξη και αυτο που λεει για τα commercial DAC chips ειναι μια απο τις πιο μεγαλες παπαριες που εχω ακουσει στον κοσμο του audio.
 
Last edited:

vasilis-t

Επαγγελματίας
Μηνύματα
44
Reaction score
29
Σαθρά επειχειρήματα , με λαικό τρόπο δωσμένα .. ο χρονισμός είναι το πάν ,, και όχι μονο βέβαια , μπορώ να σας αποδείξω στην πραξω ότι ΔΕΝ ειναι ετσι , και να σας αλάξω χρονισμό στον διαυλο του USB η στο κονβέρτορα , και να ακουσεται παπαδες .. δεκάδες τεστ και reviews ανα το κόσμο σχετικά με αυτό και τα των υλοποιήσεων σε επιπεδο digital domain clocking IDEON AUDIO μιλάνε για το αναποδο ,
 
Last edited:

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Πάμε δυνατά παιδιά να δείξετε στον Meitner πως φτιάχνουν DAC, Κυκλώματα και τσιπάκια.
Το διαβάσαμε και αυτό !
 
Last edited:

vasilis-t

Επαγγελματίας
Μηνύματα
44
Reaction score
29
Τα πράγματα κρίνονται εκ του αποτελέσματως , και ναι το διαβασες και αυτό ... γιατι 20 χρόνια και βάλε DAC σχεδιάζω και έχω το δικαίωμα να σχολιάσω , οπως έχει και ο μπαρμπαμειεντνερ να λέει τις παπαρδέλες περι consumer DAC CHIP λές και μιλάει για κότες ελευθέρας βοσκής ... και να σας πώ καί κάτι εσείς πως ξέρετε και κρίνεται ότι έχει δικιο ο εν λόγω τεχνικός ? και δεν λέει μαρκετιστικές αράδες ? ( που καλά κάνει δλδ )
 

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Βασιλακη δεν έτυχε να δω τα Dac σου ανάμεσα στα δυο καλύτερα του κόσμου οπως του άσχετου του Meitner που τα πακτωνει με ρητίνες ο ελεεινός !
Μπορεί να σε πολεμούν οι απανταχού reviewers που δεν τους τα έχωσες
Έκανα και εγώ την βλακεία και αγόρασα το DA2 του και το έχω σκυλομετανιώσει γιατί δεν παίζει καλά την Άντζελα Δημητρίου
 

vasilis-t

Επαγγελματίας
Μηνύματα
44
Reaction score
29
Βασιλακη δεν έτυχε να δω τα Dac σου ανάμεσα στα δυο καλύτερα του κόσμου οπως του άσχετου του Meitner που τα πακτωνει με ρητίνες ο ελεεινός !
Μπορεί να σε πολεμούν οι απανταχού reviewers που δεν τους τα έχωσες
Έκανα και εγώ την βλακεία και αγόρασα το DA2 του και το έχω σκυλομετανιώσει γιατί δεν παίζει καλά την Άντζελα Δημητρίου
Βασιλάκη κτλ στό παιδί σου , αίντε παρακάτω αγοράκι μου , για να μην έχουμε ΑΛΛΑ ..
σας μιλάω ευγενικά , και βγαίνεις και μου μιλάς λές και ειμαι παραπαίδι σου , και εαν θές να μάθεις ,,, τα review παγκοσμίως σε ότι έχω σχεδιάσει με κατατάσουν στα κορυφαία , εκτός και εαν έχω την δυνατότητα να τα χόσω στο για 2 χρόνια συνέχεια στο ABSOLUTE SOUND και κάθομαι και μιλάω μαζί σου ,,,
 
Last edited:

Μηνύματα
51
Reaction score
48
Βασιλάκη κτλ στό παιδί σου , αίντε παρακάτω αγοράκι μου , για να μην έχουμε ΑΛΛΑ ..
Τι εννοείς ΑΛΛΑ , πες μου σε παρακαλώ με τρομάζεις
Με συγχωρείς δεν ήξερα ότι είσαι πίσω από την MSB
 

vasilis-t

Επαγγελματίας
Μηνύματα
44
Reaction score
29
Τι εννοείς ΑΛΛΑ , πες μου σε παρακαλώ με τρομάζεις
Με συγχωρείς δεν ήξερα ότι είσαι πίσω από την MSB
Και καλά κάνεις και τρομάζεις ..
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.213
ρε σεις τι φαση τωρα? ΜΙλαμε που μιλαμε με λαθος τροπο, στο τονιζει ο ανθρωπος και μιλας με απαραδεκτο τροπο λες και σου θιξαμε το Dac δηλαδη?
TGIF λιγο ευγενεια δε βλαπτει
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Με την ευκαιρία, μην ξεχνάτε οτι οι επαγγελματίες του χώρου οφείλουν να το δηλώνουν για να το προσθέτουμε σε τίτλο, ή να το προσθέτουν οι ίδιοι στην υπογραφή τους.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.473
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top