OLED TV demo καταστήματος

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος στο forum, τουλάχιστον ως πρός την εγγραφή σαν μέλος. Ο λόγος που αποφάσισα να επικοινωνήσω μαζί σας είναι επειδή εκτίμησα την γνώση και το μεράκι των μελών του forum. Πάντα έδινα ιδιαίτερη σημασία στις εκτιμήσεις και αξιολογήσεις των πολλών, τις άκουγα με προσοχή πρίν κάνω την οποιαδήποτε μεγάλη η μκρότερη αγορά. Θα ήθελα λοιπόν την αποψη σας για αγορά τηλεόρασης OLED η οποία παίζει σαν demo σε κατάστημα και έχει ως συνέπεια την πτώση της τιμής της κατα 60%. Να τονίσω και να προλάβω να σας ενημερώσω οτι το demo, απο όσο έχω δεί, δεν παίζει στατικές εικόνες και λογότυπα καναλιών, προφανέστατα για να αποφύγει και το κατάστημα το φαινόμενο του burn in effect. Παίζει τα γνωστά 4K ντοκιμαντερ. Αυτό που σας ρωτάω είναι εαν θα αγοράζατε ποτέ μια τηλεόραση OLED πολύ ακριβή που με την πτώση της τιμής παραμένει ακριβή αλλα οχι απλησίαστη. Το μοντέλο είναι 2018 και προφανέστατα δεν μπορώ να ξέρω πόσο καιρό παίζει σαν demo. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Μπορείς να ξέρεις πόσο καιρό παίζει, απλά πρέπει να βρεις στο μένου που και πως αναφέρει τη συγκεκριμένη πληροφορία!
Έτσι και εγώ πήγα να ψωνήσω πριν χρόνια μια 42άρα με υποτίθεται μια βδομάδα σε λειτουργία και είχε γράψει 7μηνο+ για πλάκα !
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Πες μας το μοντέλο και την τιμή αν θες.
Είναι η LG Signature OLED77 W8PLA και τιμή 4900 Ευρώ.
Post automatically merged:

Μπορείς να ξέρεις πόσο καιρό παίζει, απλά πρέπει να βρεις στο μένου που και πως αναφέρει τη συγκεκριμένη πληροφορία!
Έτσι και εγώ πήγα να ψωνήσω πριν χρόνια μια 42άρα με υποτίθεται μια βδομάδα σε λειτουργία και είχε γράψει 7μηνο+ για πλάκα !
Χρήσιμη πληροφορία. Αν κάποιος που έχει LG μπορει να με βοηθήσει πως να το βρώ στο menu, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
 



Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Η lg hellas δίνει τρία χρόνια μιας και μιλάμε για εκθεσιακό μοντέλο φαντάζομαι είναι από μεγάλη αλυσίδα, επομένως σε καλύπτει η lg hellas. Απλά συνήθως δεν δίνουν τόσο σε εκθεσιακά. Εγώ προσωπικά θα την επερνα σε αυτή την τιμη με δύο χρόνια εγγύηση.
 


Μηνύματα
15
Reaction score
0
Η lg hellas δίνει τρία χρόνια μιας και μιλάμε για εκθεσιακό μοντέλο φαντάζομαι είναι από μεγάλη αλυσίδα, επομένως σε καλύπτει η lg hellas. Απλά συνήθως δεν δίνουν τόσο σε εκθεσιακά. Εγώ προσωπικά θα την επερνα σε αυτή την τιμη με δύο χρόνια εγγύηση.
A...OK είχα την εντύπωση οτι ήταν 2 της LG Hellas. Και εγώ για την εργοστασιακή της LG μιλούσα. Σε αυχαριστώ για την κουβέντα.
Post automatically merged:

ειναι απο τα καταστηματα που προσφερουν και επεκταση εγγυησης σε 5 ετη?
αν ναι καντην 5 και παρτην .
Καλησπέρα. Οχι, δεν έχει την επέκταση!
Post automatically merged:

A...OK είχα την εντύπωση οτι ήταν 2 της LG Hellas. Και εγώ για την εργοστασιακή της LG μιλούσα. Σε αυχαριστώ για την κουβέντα.
Post automatically merged:
Post automatically merged:

ειναι απο τα καταστηματα που προσφερουν και επεκταση εγγυησης σε 5 ετη?
αν ναι καντην 5 και παρτην .
...και δεν νομίζω να μου προσφέρουν επέκταση στο demo και ιδίως σε OLED, παρόλα αυτά δεν χάνω κάτι να το ρωτήσω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... Αυτό που σας ρωτάω είναι εαν θα αγοράζατε ποτέ μια τηλεόραση OLED πολύ ακριβή που με την πτώση της τιμής παραμένει ακριβή αλλα οχι απλησίαστη. Το μοντέλο είναι 2018 και προφανέστατα δεν μπορώ να ξέρω πόσο καιρό παίζει σαν demo. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είσαι προετοιμασμένος ν'ανοίξεις μετά νέο νήμα παραπονούμενος για ενδεχόμενα προβλήματα στην οθόνη και πιθανή απροθυμία για διόρθωση από κατάστημα-αντιπροσωπεία; Είσαι πρόθυμος να επωμιστείς τις συνοδές αγχωτικές καταστάσεις;

Διότι η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι ακόμα μεγαλύτερη απ'όσο φαντάζεσαι όταν έχεις να κάνεις με OLED demo.

Από μακριά και αγαπημένοι λοιπόν.Φύλαγε το κεφάλαιο και προσαύξανέ το στο μεταξύ για την επόμενη ευκαιρία σε σφραγισμένο μοντέλο και με επέκταση εγγύησης.Και όταν έλθει με το καλό εκείνη η στιγμή,τότε φροντίζεις επίσης να διαλέξεις εσύ ο ίδιος το σφραγισμένο κουτί επιτόπου και να σημειώσεις τον αριθμό σειράς χωρίς ν'αφήσεις κάποιον υπάλληλο να το έκανε για σένα.Το ωραιότερο διάστημα είναι πάντα όταν το πορτοφόλι παραμένει οπλισμένο χωρίς να έχει ακόμα πατηθεί η σκανδάλη...;)
 
Last edited:

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Είσαι προετοιμασμένος ν'ανοίξεις μετά νέο νήμα παραπονούμενος για ενδεχόμενα προβλήματα στην οθόνη και πιθανή απροθυμία για διόρθωση από κατάστημα-αντιπροσωπεία; Είσαι πρόθυμος να επωμιστείς τις συνοδές αγχωτικές καταστάσεις;

Διότι η πιθανότητα για κάτι τέτοιο είναι ακόμα μεγαλύτερη απ'όσο φαντάζεσαι όταν έχεις να κάνεις με OLED demo.

Από μακριά και αγαπημένοι λοιπόν.Φύλαγε το κεφάλαιο και προσαύξανέ το στο μεταξύ για την επόμενη ευκαιρία σε σφραγισμένο μοντέλο και με επέκταση εγγύησης.Και όταν έλθει με το καλό εκείνη η στιγμή,τότε φροντίζεις επίσης να διαλέξεις εσύ ο ίδιος το σφραγισμένο κουτί επιτόπου και να σημειώσεις τον αριθμό σειράς χωρίς ν'αφήσεις κάποιον υπάλληλο να το έκανε για σένα.Το ωραιότερο διάστημα είναι πάντα όταν το πορτοφόλι παραμένει οπλισμένο χωρίς να έχει ακόμα πατηθεί η σκανδάλη...;)
Σε υχαριστω φίλε Bhutia. Η αλήθεια είναι ότι από την αρχη μοιράζομαι την ίδια σκέψη με εσένα. Απλά με δελεάζει μια πολύ όμορφη τηλεόραση που δεν θα μπορούσα ποτέ να πλησιάσω καινούργια. Γιαυτο τον λόγο έχω μπει στη διαδικασία Demo μόνο για αυτό το μοντέλο!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.898
Με εγγυηση LG και επεκταση εγγυησης σε 5 θα το σκεφτομουν . Αλλα μετα θα με επιανε τσιγγουνια :) και αν ηθελα τοσο μεγαλη μαλλον θα κοιταζα καμια Samsung QLED QE75Q60RA 75" με 1900


 
Last edited by a moderator:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Με εγγυηση LG και επεκταση εγγυησης σε 5 θα το σκεφτομουν . Αλλα μετα θα με επιανε τσιγγουνια :) και αν ηθελα τοσο μεγαλη μαλλον θα κοιταζα καμια Samsung QLED QE75Q60RA 75" με 1900



Τώρα που και η Samsung το γυρίζει σε Oled, να πάει σε QLED; Μπα...
 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Με εγγυηση LG και επεκταση εγγυησης σε 5 θα το σκεφτομουν . Αλλα μετα θα με επιανε τσιγγουνια :) και αν ηθελα τοσο μεγαλη μαλλον θα κοιταζα καμια Samsung QLED QE75Q60RA 75" με 1900


Ναι σε νιώθω. Το θέμα είναι ότι την είδα από κοντά και αρρώστησα. Δεν σκόπευα ποτέ να ανέβω τόσο ψηλά για τηλεόραση. Είναι πολύ ψηλά ! Αλλά αν κάνω την υπέρβαση θα ήθελα να έχω μια εξασφάλιση όσον αφορά την εγγύηση! Την έχω δει την samaung που λες, άλλη τεχνολογία τελείως, Edge lit QLED. Αλλά καταλαβαίνω ότι την παρέθεσες σαν ένα μοντέλο 2019 75 ιντσών. Thanks man για την γνώμη
Post automatically merged:

Τώρα που και η Samsung το γυρίζει σε Oled, να πάει σε QLED; Μπα...
Προσωπικές απόψεις όλες δεκτές. QLED τεχνολογια δυνατή και αυτή με αλλά πλεονεκτήματα όπως brightness! Παρολαυτα το μοντέλο αυτό της LG όταν το είδα κρεμασμένο να παίζει κατάλαβα ότι κάπου εκεί την πάτησα!
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Εισαι ετοιμος να δωσεις εναν σκασμο λ7 και δεν θες να εχεις την χαρα να βγαλεις εσυ τις ζελατινες?
Δεν ξερω δικα σου φυσικα τα χρηματα αλλα εγω δεν θα το ρισκαριζα για εκθεσιακο μοντελο
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.598
Reaction score
27.943
Και εγώ δεν θα έπαιρνα ποτέ Demo.
Υποψιάζομαι επίσης ότι για να είναι τόσο κάτω η τιμή πρέπει να έχει λιώσει στις ώρες.
Post automatically merged:

Το μοντέλο είναι 2018 και προφανέστατα δεν μπορώ να ξέρω πόσο καιρό παίζει σαν demo
Τα μαθηματικά λένε ότι αν είναι στο χώρο 1 χρόνο και δουλεύει 08:00 - 21:00 τις εργάσιμες το panel έχει πάνω maximum 4212 ώρες.
 
Last edited:


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.724
Προσωπικά δεν θα το έκανα. Έχω δει LG OLED που έπαιζε για μήνες σε repeat τα HDR demo της LG και μπορούσες να διακρίνεις ένα τεράστιο "LG" στο κέντρο της. Δεν ήταν ποτέ στατικό, εμφανιζόταν για λίγα δευτερόλεπτα στο demo, κάθε λίγα λεπτά, απλά ήταν κάτασπρο και σε φουλ φωτεινότητα.
Δεν με έχει ανησυχήσει καθόλου για την δικιά μου, αλλά με έχει κάνει να αποφεύγω τις εκθεσιακές...
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
πεταμένα λεφτά .... δικά σου είναι όμως και δεν μας πέφτει λόγος

 

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Προσωπικά δεν θα το έκανα. Έχω δει LG OLED που έπαιζε για μήνες σε repeat τα HDR demo της LG και μπορούσες να διακρίνεις ένα τεράστιο "LG" στο κέντρο της. Δεν ήταν ποτέ στατικό, εμφανιζόταν για λίγα δευτερόλεπτα στο demo, κάθε λίγα λεπτά, απλά ήταν κάτασπρο και σε φουλ φωτεινότητα.
Δεν με έχει ανησυχήσει καθόλου για την δικιά μου, αλλά με έχει κάνει να αποφεύγω τις εκθεσιακές...
Thanks Mina!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.452
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top