Oppenheimer (2023)

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.546
Reaction score
30.793
Καλύτερη για εμένα η ταινία Fat Man and Little Boy (1989). Όσοι την έχουν δει, δεν είναι δυνατόν να μην τους λείψει η δοκιμή μέσα στο εργαστήριο, που λείπει από την ταινία του Νόλαν.

Βέβαια η δοκιμή που παρουσιάζεται στην ταινία με του 1989 δεν συνέβη στην πραγματικότητα πριν τη ρίψη των βομβών, είναι αναφορά σε ατυχήματα που έγιναν μετά.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Βέβαια η δοκιμή που παρουσιάζεται στην ταινία με του 1989 δεν συνέβη στην πραγματικότητα πριν τη ρίψη των βομβών, είναι αναφορά σε ατυχήματα που έγιναν μετά.
Για να διευκρινήσω σε ποια σκηνή αναφέρομαι, είναι το γεγονός που περιγράφεται στο παρακάτω άρθρο, και μου φαίνεται για πολύ πραγματικό. Το ατύχημα το Slotin.

 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Σαν ταινία, το Fat Man and Little Boy δεν έχει καμία σχέση με το Oppenheimer. Μετριότατη.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.546
Reaction score
30.793
Για να διευκρινήσω σε ποια σκηνή αναφέρομαι, είναι το γεγονός που περιγράφεται στο παρακάτω άρθρο, και μου φαίνεται για πολύ πραγματικό. Το ατύχημα το Slotin.


Δεν είπα ότι δεν έγινε, είπα ότι συνέβη μετά τη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι.

Στην ταινία του 1989 ο χαρακτήρας που υποδύεται ο Cusack ο οποίος και πεθαίνει στο ατύχημα, δεν υπήρχε ως ένα πρόσωπο, είναι στην πραγματικότητα αναφορά όχι σε ένα αλλά σε 2 ατυχήματα που έγιναν μετά τη ρίψη των βομβών (όπως εκείνο του άρθρου που παραθέτεις, ένα έτος αργότερα). Προφανώς για λόγους δραματοποίησης, όπως στη σειρά Chernobyl του HBO ο χαρακτήρας της Έμιλι Ουότσον είναι στην πραγματικότητα σύνθεση για λόγους δραματοποίησης μιας μεγάλης ομάδας επιστημόνων.
Αντίθετα η διήγηση στην ταινία Oppenheimer για τα γεγονότα στο κέντρο του Λος Άλαμος σταματάει αμέσως μετά τη ρίψη των βομβών στην Ιαπωνία, άρα έχει λογική η παράλειψη του συγκεκριμένου ατυχήματος.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.914
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top