oppo 203 ή άλλο media player

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Καλησπέρα! Μετα απο καιρό θα ηθελα τη βοήθεια σας. Αγοραζοντας μια τηλεόραση 4κ θα ήθελα να αναβαθμίσω και την πηγή. Τωρα εχω ένα ένα oppo 93 που εχει βγει σκυλί. Επειδή το χρησιμοποιώ και σαν Cd player ειμαι σε δίλλημα τι να διαλέξω. Μια λογική είναι να πάρω ένα 203 αλλά ξεφεύγει κάπως στην τιμή. Η να κοιτάξω για καποιο media player και να χρησιμοποιήσω το ps4 για cd player, κάτι που θα ήθελα να το αποφύγω. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα κάποια πρόταση που θα με βοηθούσε. Ευχαριστω
 


Μηνύματα
136
Reaction score
217
Εχω κι εγω το oppo ως κυρια πηγη και ειναι εξαιρετικο. Μοναδικο μειονεκτημα οτι δεν διαβαζει τα bluray iso , ισως θελει ψαξιμο με καποιο custom firmware. Το καλο ειναι οτι στον τομεα του ηχου, αναβαθμιζεται με υλικα που μπορεις να αγορασεις online και να τα περασεις μονος σου με βασικες γνωσεις μαστορεματος, π.χ τροφοδοτικο κλπ οποτε κερδιζεις και μια καλη μοναδα αναπαραγωγης μουσικης ετσι. Καλη τυχη να βρεις ενα γυρω στα 750 ευρω αν εισαι τυχερος.
 


Μηνύματα
136
Reaction score
217
Αν δεν δημιουργει "θεματα" και δεν σου ειναι κοπος θα ηθελα ενα link σε προσωπικο μηνυμα, ευχαριστω.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Εχω κι εγω το oppo ως κυρια πηγη και ειναι εξαιρετικο. Μοναδικο μειονεκτημα οτι δεν διαβαζει τα bluray iso , ισως θελει ψαξιμο με καποιο custom firmware. Το καλο ειναι οτι στον τομεα του ηχου, αναβαθμιζεται με υλικα που μπορεις να αγορασεις online και να τα περασεις μονος σου με βασικες γνωσεις μαστορεματος, π.χ τροφοδοτικο κλπ οποτε κερδιζεις και μια καλη μοναδα αναπαραγωγης μουσικης ετσι. Καλη τυχη να βρεις ενα γυρω στα 750 ευρω αν εισαι τυχερος.
Ευχαριστω και τους δυο για την απάντηση. @alesios73 Το 203 έχεις? Απο άποψη αναβαθμίσεων? Πρόβλημα τα iso. Ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο το 93 γιατι παιζει πολύ και σαν cd player. Εκτός και το κρατήσω σαν cd player και ψάξω για ένα αξιοπιστο media. Αλήθεια το ps5 θα κάνει?
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Οι αναβαθμισεις ειναι πολλαπλες και προσφερονται σε λογικες τιμες απο 2 αγγλικες εταιριες, σιγουρα υπαρχουν και αλλες απλα αυτες προτεινονται ως αξιοπιστες απ οσο εψαξα, απλα δεν μπηκα ακομα στον κοπο γιατι εχω πολυ καλυτερη πηγη και για sacd. Ναι το 203 εχω, και οσον αφορα το ps5 δεν εχω αποψη γιατι δεν το εχω στα χερια μου. Το πλεονεκτημα ειναι οπως ειπα οτι παιρνεις ενα μηχανακι που μπορεις να το κανεις καλυτερο οταν σου περισσευουν χρηματα, κυριως στον τομεα του ηχου. Σκεψου οτι 1 γενια μηχανηματων μετα του oppo, panasonic και pioneer δηλαδη και παλι δεν το ξεπερασαν αισθητα απλα βελτιωσαν καποια πραγματα υστερωντας σε αλλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Έχει κι άλλα έξοδα, θέλει ένα εξωτερικό προγραμματιστή και κάτι καλώδια, έχει λινκ για να τα αγοράσεις στις οδηγίες αναβάθμισης.

Λίγο πάνω από 200€ θα κοστίσει συνολικά, εξαρτάται τι μεταφορικά θα σε χρεώσουν από αμαζον και eBay.

Αλλά τα παίζει όλα, άριστα.

ΥΓ. Μην ευχαριστείτε εμένα, το λογκεο κατευθείαν...

ΥΓ. 2. Χωρίς jailbreak είναι ένα ηλίθιο κουτί..
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Νομίζω πως πλέον κυκλοφορεί ευρέως το Ρώσικο jb χωρίς να χρειάζεται κάποιος να πληρώσει. Αλλά αυτό με επιφύλαξη.
Περισσότερα στο πρώτο post.
 


Μηνύματα
136
Reaction score
217

ενα παραδειγμα εταιριας που προσφερει πακετα αναβαθμισης.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Που τα παίζει σωστά ολα Τα νόμιμα.
Μετα εάν παίζει και τα iso είναι θεϊκό .
Αρνητικό μόνο ότι δεν βλέπεις τα εξώφυλλα .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.114
Reaction score
124.689
Καπετάν λογκεο; Το πανασονικ δεν είναι καλύτερο στην εικόνα από το οππο;

Σε όσα παίζει, οκ, αυτά τα λίγα.

Επίσης, έχω την (έντονη) υποψία, πως το Nvidia shield (που έχω) έχει καλύτερη εικόνα από το οππο 203 (που επίσης έχω). Τουλάχιστον με τον Sony τον 4k προβολέα (που είχα).

Απλώς το σιλντ δε παίζει iso.

Γενικά μιλώντας, αν θέλουμε να δούμε ένα mkv αρχείο ρε φίλε, κάτι που το αναπαράγουν όλα τα media players, πες 4k & HDR, νομίζω πως το οππο δεν είναι αυτό που θα δώσει την καλύτερη δυνατή εικόνα.

Ποιο είναι άραγε; Τι λες μεσιέ γκουρού λογκεο;

Προσωπικά, διέκρινα καλύτερη εικόνα στο shield, και ο,τι ταινία έχω αναπαράγεται στο shield, κι όχι στο οππο. Αν βρεθεί κάτι που δε παίζει στο σιλντ, τότε και μόνο τότε βάζω το οππο να παίζει.
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top