Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Θα αγόραζα πρώτα τον Sharp με ένα φθηνό πανί και θα έκανα υπομονή μέχρι να μου επιτρέψουν τα οικονομικά μου να αγοράσω μια Stewart.
Το αντιθετο ειναι μαλλον πιο συμφερον....αφου ο Sharp θα ειναι obsolete σε 1-2 χρονια , η stewart καθε αλλο...

Επισης αν δεν σου φτανουν τα λεφτα και πρεπει το ενα απο τα 2 κομματια να το καθυστερησεις (υποκαθιστοντας το προσωρινα με κατι φτηνο) , λαβε υποψην σου οτι με το περας του χρονου οι προβολεις φτηναινουν , τα πανια οχι....αρα και σα γενικη ιδεα ειναι προτιμοτερο να καθυστερησεις το προιον που ενω τα δικα σου χρηματα αυξανονται , αυτο φτηναινει....ετσι και πιο γρηγορα θα το παρεις, και λιγοτερα συνολικα λεφτα θα δωσεις.
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Η λογική μου είναι να αγοράζω πρώτα τα πράγματα, που δεν χανουν την αξία τους, ούτε ανανεώνονται εύκολα, όπως πανί και ηχεία και μετά τα υπόλοιπα. Και φυσικά, προτιμώ να αγοράσω τα καλά και σιγά σιγά παρά να τα πάρω όλα μαζί και να μην έχω αυτά που θέλω!!
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Το έχω πει και παλιότερα, θα το πω και πάλι: Ακόμα και το καλύτερο πανί δεν μπορεί να δώσει πράγματα που δίνει ένας καλύτερος προβολέας, όπως πιστότερα χρώματα, πλουσιότερες ρυθμίσεις, μεγαλύτερη ευκρίνεια, καλύτερη κίνηση. Για μένα είναι προφανής η επιλογή ενός ακριβού προβολέα έστω και με οικονομική οθόνη. Πέραν τούτου όμως, το ερώτημα είναι καθαρά ακαδημαϊκό γιατί πιστεύω ότι όσοι έχουν την οικονομική άνεση να αγοράσουν Sharp ή JVC μπορούν να αγοράσουν και μια καλή οθόνη.
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η συζήτηση περί φωτογράφησης της εικόνας ενός βιντεοπροβολέα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα αλλά χρειαζόταν δικό της χώρο. Όλα τα σχετικά μηνύματα έχουν μεταφερθεί σε νέο θέμα: http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=39025
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Re: Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Το έχω πει και παλιότερα, θα το πω και πάλι: Ακόμα και το καλύτερο πανί δεν μπορεί να δώσει πράγματα που δίνει ένας καλύτερος προβολέας, όπως πιστότερα χρώματα, πλουσιότερες ρυθμίσεις, μεγαλύτερη ευκρίνεια, καλύτερη κίνηση. Για μένα είναι προφανής η επιλογή ενός ακριβού προβολέα έστω και με οικονομική οθόνη. Πέραν τούτου όμως, το ερώτημα είναι καθαρά ακαδημαϊκό γιατί πιστεύω ότι όσοι έχουν την οικονομική άνεση να αγοράσουν Sharp ή JVC μπορούν να αγοράσουν και μια καλή οθόνη.
Συμφωνώ, αλλά ένα καλό πανί ΜΕΝΕΙ. Οι προβολείς αλλάζουν μετά απο λίγα χρόνια!!
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Ε και; Το γεγονός παραμένει ότι τελικά θα έχεις χειρότερη εικόνα γι' αυτά τα λίγα χρόνια από αυτή που θα μπορούσες να είχες αν είχες προτιμήσει τον ακριβότερο προβολέα.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Συμφωνώ, αλλά ένα καλό πανί ΜΕΝΕΙ. Οι προβολείς αλλάζουν μετά απο λίγα χρόνια!!
Κι αν ο προβολέας που θα πάρεις σε λίγα χρόνια είναι ασύμβατος με το πανί σου, ή το setup σου αλλάξει, τι θα κάνεις τότε αγαπητέ Δημήτριε;

Πανί δε σημαίνει μόνο ζάρες. Σημαίνει και gain, και γωνία θέασης, και χρώμα και στιλπνότητα και διαστάσεις και χειροκίνητο vs ηλεκτρικό, και masking, κοκ. Ας υποθέσουμε ότι αγοράζεις σήμερα ένα γκρι σούπερ πανί γιατί αυτό ταιριάζει στο φωτεινό σου προβολέα. Του χρόνου βάζεις στο μάτι, έναν προβολέα που δεν έχει πρόβλημα μαύρου αλλά φωτεινότητας. Ουπς, τόμπολα... Για να μην πω ότι μπορεί σε λίγα χρόνια να βγουν laser προβολείς που θέλουν άλλα πανιά, ή 3D που δεν θέλουν πανιά, και πάει λέγοντας.

Τίποτα δε ΜΕΝΕΙ, φίλε μου, τίποτα...
 
 

Μηνύματα
1.122
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Ε και; Το γεγονός παραμένει ότι τελικά θα έχεις χειρότερη εικόνα γι' αυτά τα λίγα χρόνια από αυτή που θα μπορούσες να είχες αν είχες προτιμήσει τον ακριβότερο προβολέα.
Συμφωνω με αυτο που λες, ομως δεν υπολογιζεις οτι στη μια περιπτωση "τα σκας" για προιον που δεν χανει την αξια του με το χρονο ενω στην αλλη ακριβως το αντιθετο.

Αν μιλουσαμε για κατηγοριες τιμων 500-1500 ευρω , τοτε συμφωνω με τα 1000 να παρει κανεις καλυτερο προβολεα και χειροτερο πανι αν εχει budget πχ τα 1500 ευρω. Γιατι η διαφορα στην αποδωση θα ειναι μεγαλη , και ουτως η αλλως ο προβολεας που παιρνει δεν ειναι υπερτιμημενος ωστε να απαξιωθει πολυ γρηγορα. Δηλαδη ενας 720p στα 1000-1200 ευρω του σημερα αντε σε 2 χρονια να ειναι στα 700 ο αντιστοιχος καινουριος, επεσε 300-500 ευρω που ειναι φυσιολογικη πτωση τιμης για τετοιο προιον, δηλαδη εσυ που το πηρες 2 χρονια πριν πληρωσες 50-60% παραπανω. Ο Sharp ομως ειναι σε κατηγορια τιμης πολυ υπερτιμημενη σημερα. Ναι δεν υπαρχει προβολεας λιγοτερο απο 10 χιλιαρικα που να ιεναι καλυτερος, και με αυτη τη λογικη στα 8 χιλιαρικα ειναι μια χαρα, αλλα αυτο συμβαινει γιατι ΟΛΟΙ οι προβολεις κοντα σε αυτα τα λεφτα ειναι υπερτιμημενοι , οποτε εκει ναι ειναι ο λιγοτερο υπερτιμημενος (στους στραβους βασιλευει ο μονοφθαλμος). Γεγονος ειναι ομως οτι σε 2 χρονια ενας προβολεας με την αποδωση του sharp σημερα , θα κοστιζει 2 χιλιαρικα και ισως λεω και πολυ. Μιλαμε για μια τεραστια πτωση τιμης επειδη τοτε θα εχει παψει να ειναι στην κατηγορια "premium" που ειναι υπερτιμημενη, και γι'αυτο σε αυτην την περιπτωση αυτος που τον αγορασε 2 χρονια πριν πληρωσε 300% παραπανω!!!

Το 300% με το 60% νομιζω εχουν τεραστια διαφορα, και μιλαμε για ιδιες περιπτωσεις , απλα σε διαφορετικες κατηγοριες τιμης της αγορας.

Αρα γι'αυτο δε θα προτεινα ποτε σε καποιον να παρει τον sharp και οθονη της πλακας , αντι για τον benq w9000 ή τον optoma hd80 και μια stewart. Αντιθετα αν μου ελεγε να παρει τον optoma hd73 και οθονη των 100 ευρω , ή τον Hitachi TX300 και μια "mini-stewart" με τα ιδια λεφτα συνολικα, θα του ελεγα με τα 1000 τον καλο προβολεα.
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Re: Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Αρα γι'αυτο δε θα προτεινα ποτε σε καποιον να παρει τον sharp και οθονη της πλακας , αντι για τον benq w9000 ή τον optoma hd80 και μια stewart.
Φυσικά και δεν θα το πρότεινες ποτέ γιατί όπως ήδη είπα αυτό είναι ένα ψευδοδίλημμα που τέθηκε εδώ χωρίς να έχει απήχηση στην πραγματικότητα. Αν κάποιος έχει να δώσει 10000 για προβολέα, έχει να δώσει και 3000 για οθόνη. Αν δεν έχει τις 3000, τότε κακώς δίνει και τις 10000 για προβολέα. Το μάντρα μου ήταν και συνεχίζει να είναι: Ισορροπία στην κατανομή του κόστους του συστήματος, όχι ακρότητες.
 

Μηνύματα
453
Reaction score
93
Απάντηση: Optoma HD80 VS JVC DLA-HD1 VS BenQ W9000

Review του Optoma HD80 από το Projector Central: http://www.projectorcentral.com/optoma_hd80_projector_review.htm

Το συμπέρασμα:
On occasion we find projectors that represent a substantial leap forward in price performance, setting a new image quality standard for a given price range. The Optoma HD80 is one of these rare machines. At an official estimated street price of $2,699, it delivers a remarkable 1080p image that will undoubtedly affect the price structure of the competition in the months to come. It does not have anywhere near the installation flexibility of its competitors, so it takes more effort and planning to get it installed. But those who have the right viewing room to accommodate the HD80 will be rewarded with outstanding 1080p image quality for an amazingly low price. From the moment we lit it up, we had no doubt that we'd be giving the Optoma HD80 our Editor's Choice Award.
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
φανταστική ερώτηση του filrou, ετσι την θέτω να δώ απόψεις

Εσεις τι θα αγοράζατε:

1) ΒΕΝQ 9000 + Stewart
2) Optoma 80 +Stewart
3) JVC ή OPTΟΜΑ 81 ή SHARP + απλό πανί ~500 Ευρώ

Ξερω το ιδανικό είναι JVC ή OPTΟΜΑ 81 ή SHARP + Stewart αλλά αν η τσέπη δεν πάει άλλο?
Θα πηγαινα για την καλυτερη εικονα.
Πανι Beamax σταθερο με βελουδινο καδρο, και JVC-Sharp προβολεα.
Να δωσω 4000 για πανι, με τη λογικη οτι σε 4 χρονια θα εχω την εικονα που μπορω να εχω και σημερα?
Και ποιος μου ειπε εμενα οτι σε 2 χρονια δεν βαριεμαι τα 16:9 πανια, και ψαχνομαι για 2.35 ?
Εχω αλλαξει 3 οθονες και κατεληξα σε 2.35 Stewart.
Η επομενη οθονη μου θα ειναι Screen Research Clearpix 2.
Mηδενικο Μoire, καλυτερη απο τη Stewart κατα πολυ.

Συμπερασμα: Και οι Stewart ειναι αναβαθμισιμες....
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Παλικάρια, ξέρει κανείς ποιά είναι η τιμή του JVC σήμερα;
Ένα τηλ. που έκανα σε μεγάλο κατάστημα μου είπαν 4900.
Ένα άλλο μου είπε την ίδια τιμή εδώ και 2 μήνες.Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με αυτό.
Είναι καλά; Ξέρετε κάτι καλύτερο;
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.778
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top