Optoma HD82

P

PMC

Guest
Καλησπέρα .
Όταν πήγα στην έκθεση ήχος εικόνα show Athens 2018 πέρασα από το δωμάτιο της CPI.
Η CPI είναι πλέον αντιπρόσωπος της Optoma στην Ελλάδα όποτε ρώτησα μια ευγεναστατη κυρία που ήταν εκεί αν έχουν και το σέρβις των παλιών προβολέων της εταιρίας. Αφού με διαβεβαίωσε ότι το έχουν και μάλιστα θα χαρούν παρά πολύ να με εξυπηρετήσουν πήρα την απόφαση να στείλω ένα μειλ στην CPI και να τους πω το πρόβλημα . Τους έγραψα λοιπόν ότι έχω έναν Optoma hd82 ο οποίος δεν συνεργάζεται με το remote Control του και αν μπορούν να μου το φτιάξουν. Μου έστειλαν αμέσως απάντηση ( μετά από μια μέρα ) και μου είπαν ότι βεβαίως και μπορούμε να διορθώσουμε το πρόβλημα - φέρτε τον .
Σήμερα το πρωί τον ξηλώνω από την βάση του στην οροφή που τον έχω και τον πάω.
Μόλις έφτασα στο σέρβις μου κάνανε μια ερώτηση χωρίς καν να με ρωτήσουν τι πρόβλημα έχει.
Με ρώτησαν ποσό παλιός είναι . Τους είπα πως είναι 8 ετών και μου είπαν να τον πάρω και να φύγω.
Μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλλακτικά ποτέ. Ούτε λάμπα δεν προκειτε να βρω .ετσι μου είπαν.
Ο συγκεκριμένος προβολέας είναι αγορασμένος από την Projecting & Sounding ART .
Πριν από 8 χρόνια.
Είναι παρά πολύ καλός και λειτουργεί άψογα .ομως δεν μπορώ να δω το μενού του.
Ούτε πόσες ώρες έχει δουλέψει δεν μπορώ να δω.
Το remote Control δουλεύει. Το έχω δοκιμάσει.
Θέλω να τον φτιάξω . Υπάρχει καμία λύση ?
Ευχαριστω όσους βοηθήσουν .
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ωραίο σέρβις και ωραία εξυπηρέτηση.
Καλή εταιρια και αντιπροσωπεία.
Μήπως να έστελνε εστελνες ένα mail στα κεντρικά του να τους αναφέρεις το πρόβλημα και την ιστορια?
Κάτι δεν μου αρέσει σε όλο αυτό.
 

P

PMC

Guest
Η αλήθεια είναι ότι εκνευρίστηκα παρά πολύ και παρέμεινα εκεί αρκετή ώρα περιμένοντας να ενδιαφερθούν λίγο παραπάνω η να με συμβούλευαν τι έπρεπε να κάνω η τουλάχιστον να έδειχναν λίγο ενδιαφέρον.....τίποτα .
Μεγάλη απογοήτευση από το σέρβις της CPI.
[DOUBLEPOST=1543501528][/DOUBLEPOST]Ήταν πολύ άσχημη η συμπεριφορά τους.
Μου λέει κάποια στιγμή ο κύριος στο σέρβις.... αν θέλεις άφησε τον . Θα σου κοστίσει 35€ . Εγώ πάντως δεν θα ασχολειθω.....

Φυσικά και δεν τον άφησα.....
Ο προβολέας είναι σαν καινούριος . Κάτι πελάτες που ήταν εκεί με ρωτούσαν πιο μοντέλο είναι και όταν τους είπα ότι είναι 8 ετών πάθανε πλάκα. Νόμιζαν ότι είναι ολοκαίνουργιος .
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Όχι απογοήτευση.
Ξεφτίλες είναι.
Δεν μιλάνε έτσι στον κόσμο που έχει δώσει κάνα 3χιλιαρο!!
Ti είναι επεξεργαστής ή μνήμη και πετιέται μετά από 8 χρόνια?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.398
Reaction score
74.676
Μου είπαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλλακτικά ποτέ. Ούτε λάμπα δεν προκειτε να βρω .ετσι μου είπαν.
Και βέβαια υπάρχουν λάμπες.
Αν το remote λειτουργεί, μάλλον έχει κάτι το ένα ir sensor ή χρειάζεται reset. Δοκίμασες το άλλο ir sensor; Δεν είχαν 2 remotes αυτοί;

https://www.optoma.co.uk/uploads/manuals/HD82-M-en-GB.pdf
 
  • Like
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Και βέβαια υπάρχουν λάμπες.
Αν το remote λειτουργεί, μάλλον έχει κάτι το ένα ir sensor ή χρειάζεται reset. Δοκίμασες το άλλο ir sensor; Δεν είχαν 2 remotes αυτοί;

https://www.optoma.co.uk/uploads/manuals/HD82-M-en-GB.pdf
Έχεις δίκιο δυο είχε.
Δεν ξέρω που είναι το μικρό όμως ...


Που μπορώ να τον πάω και να κάνω δουλειά ρε παιδιά ? Ξέρει κάνεις?
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.290
Reaction score
93.759
Η αλήθεια είναι ότι εκνευρίστηκα παρά πολύ και παρέμεινα εκεί αρκετή ώρα περιμένοντας να ενδιαφερθούν λίγο παραπάνω η να με συμβούλευαν τι έπρεπε να κάνω η τουλάχιστον να έδειχναν λίγο ενδιαφέρον.....τίποτα .
Μεγάλη απογοήτευση από το σέρβις της CPI.
[DOUBLEPOST=1543501528][/DOUBLEPOST]Ήταν πολύ άσχημη η συμπεριφορά τους.
Μου λέει κάποια στιγμή ο κύριος στο σέρβις.... αν θέλεις άφησε τον . Θα σου κοστίσει 35€ . Εγώ πάντως δεν θα ασχολειθω.....
Δοξάστε τους...:party:
 




Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Αυτές είναι ανεπίτρεπτες συμπεριφορές και δεν πρέπει να μένουν έτσι όμως.
 
  • Like
Reactions: PMC

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
έσπαγα το κεφάλι μου από το μεσημέρι να θυμηθώ που το έχω ακούσει αυτό το όνομα
αν αναφέρεσαι στην γνωστή cpi με λογισμικά προγράμματα,τιμολόγησης κλπ
'' Άντε γεια! '' ΟΥΣΤ δρόμο!

μια φορά είχα μπλέξει..λίγο ευτυχώς...
τελευταία φορά που μίλησα κάθε φορά που με προωθούσαν στο τηλεφωνικό κέντρο ξεκινούσα λέγοντας '' εσύ είσαι ο μαλάκας ο υπεύθυνος?'' συνολικά με συνδεσαν με 3:D

απορώ ώρες ώρες πως δουλεύουν κάποιοι:mad:
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Και η optoma πως δέχεται μια τέτοια συνεργασία??Απλά όποιος πληρώνει περνάει αντιπροσωπεία?
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
774
Να πω μια ,ίσως χαζή, ιδέα?
Δοκίμασε με κάποιον φίλο σου που έχει κινητό με ir blaster μήπως στις επιλογές έχει και προβολείς optoma.
Παρομοίως και με harmony χειριστήρια.
Αν μπεις στο site της logitech σίγουρα θα έχει λίστα συμβατότητας.
 

Μηνύματα
277
Reaction score
254
Στειλε mail στην Optoma εξηγωντας το τι εγινε και με cc την εδω αντιπροσωπεια. Θα δεις αλλαγες πολλες και το προβολη σου φτιαγμενο!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top