Optoma UHD40 ή Epson EH-TW7300;

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Δεδομένων των συμβιβασμών που γίνονται με την ποιότητα, και έχοντας καταλήξει στους παραπάνω ψευδο-4Κ, ( για διάφορους οικονομοτεχνικούς λόγους), στο δίλημμα «ποιον από τους δύο να προτιμήσει κανείς», τι θα προτείνατε? (Τρέχον Κόστος στο ίντερνετ: 1639€ ο Οptoma & 1920€ o Epson). Η χρήση θα είναι σε κλασσικό σαλόνι διαστάσεων 4 Χ 7 m, με άσπρο ταβάνι, κυρίως για δορυφορικά προγράμματα, ή Netflix, και η προβολή θα γίνεται σε οθόνη 120’’.
Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως και την άποψη όποιου κατέχει έναν από τους δύο, χωρίς να γνωρίζει τον άλλο προβολέα.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
εχει βγει αυτος που ειναι καλυτερος απο τον 40 με 2-3 κατοσταρικα πανω.

UHD51
Έχω διαβάσει γί αυτόν, αλλά, δεν έχω δει που τον πουλάνε. Γνωρίζεις αν είναι διαθέσιμος?
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
Θα ρωτήσω στην αντιπροσωπεία της Οptoma. Ευχαριστώ πολύ.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
Θα αγόραζα τον EPSON.
Έχω ήδη τον EPSON TW-5000, 1080p, από το 2008. Αναρωτιέμαι πόσο καλύτερος θα είναι ο 7300 ως προς το μαύρο κυρίως, καθώς και για το μαύρο του optoma. (Ούτως ή αλλως, το σκεπτικό μου είναι να πάω σε έναν μεταβατικό προβολέα, μέχρι να βγουν οι native 4K στα 2 - 2,5 χιλιάρικα).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δεις τον Epson; Νομίζω θα είναι πολύ καλύτερος του 5000. Σε σχέση με τον optoma βλέπω ότι η ονομαστική φωτεινότητα είναι παραπλήσια (2300 v 2400), ενώ ο Epson έχει φίλτρο dci και πολύ καλύτερο contrast και μαύρο.
Λογικά ο optoma θα είναι πιο ευκρινής, αλλά κι ο Epson έχει eshift για uhd υλικό.
Προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν και πολύ. Epson.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να δεις τον Epson; Νομίζω θα είναι πολύ καλύτερος του 5000. Σε σχέση με τον optoma βλέπω ότι η ονομαστική φωτεινότητα είναι παραπλήσια (2300 v 2400), ενώ ο Epson έχει φίλτρο dci και πολύ καλύτερο contrast και μαύρο.
Λογικά ο optoma θα είναι πιο ευκρινής, αλλά κι ο Epson έχει eshift για uhd υλικό.
Προσωπικά δε θα το σκεφτόμουν και πολύ. Epson.
Δεν ξέρω που θα μπορούσα να δω τον Epson, δεν πολυακούγεται....Με προβληματίζει, όμως, και ένα τεχνικής φύσης θεματάκι, ότι ο optoma μπορεί να δώσει τις 120-130’’ που θέλω από μικρότερη απόσταση από τον Epson και με εξυπηρετεί πολύ αυτό, καθώς δε θα χρειαστεί να κάνω ζημιές στο ταβάνι του σαλονιού για να τον τοποθετήσω πιο πίσω. Αυτός είναι ο κυριότερος λόγος που σκέφτομαι τον συγκεκριμένο optoma.
Εδώ φαίνεται σε φωτογραφίες ο χώρος μου:
https://www.avsite.gr/forum/threads/Μετάβαση-στην-εποχή-του-4Κ.163981/
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Θα πρέπει λοιπόν να το λάβεις υπόψιν σου κι αυτό. Ιδανικά θέλεις 5 μέτρα για 120 ίντσες με τον Epson για να πειράξεις στο ελάχιστο το zoom. Μπορείς;
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Θα πρέπει λοιπόν να το λάβεις υπόψιν σου κι αυτό. Ιδανικά θέλεις 5 μέτρα για 120 ίντσες με τον Epson για να πειράξεις στο ελάχιστο το zoom. Μπορείς;
Δύσκολο. Θα πρέπει να βάλω νέα βάση πίσω από το υπάρχον δοκάρι στο ταβάνι, (αν είδες τις φωτογραφίες), και, (λόγω...ανωτέρας βίας: σύζυγος!!), μια τέτοια επιλογή αποτελεί...cazus belli ! Αυτό που μπορώ να κάνω είναι να βάλω τη νέα οθόνη λίγο πιο πίσω, σε μέγιστη δυνατή απόσταση 3,40 m. Δεν ξέρω βέβαια αν ο Epson μπορεί με ζουμ να δώσει 120+ ίντσες στην απόσταση αυτή
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Τελικά προχώρησα στην αγορά του Optoma UHD51, καθώς το θέμα της απόστασης για 120’’ ήταν ανυπέρβλητο, έτσι, ήταν μονόδρομος, δεδομένων των διαθέσιμων επιλογών και χρημάτων. Τον έχω ήδη 1 μήνα με παραγγελία κατευθείαν από τη νέα αντιπροσωπεία της Optoma στην Ελλάδα, την Bluedist, στα 1699€.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις:
Αν και δεν τον έχω εγκαταστήσει ακόμα, τον έχω δοκιμάσει σε οθόνη 135’’ σε εξωτερικό χώρο και στην παλιά οθονη 106’’ στο σαλόνι, ούτε έχω δει ακόμα με υλικό 4Κ, παρά μόνο σε μερικά demo από youtube, μέσω chromcast ultra2 uhd, σε υλικό bluray είναι άψογος σε όλα, ενώ σε δορυφορικό πρόγραμμα, παρατήρησα μία «ουρά» στην κίνηση, όχι σε όλα τα προγράμματα όμως, (δεν ξέρω αν φταίει κάποια ρύθμιση του προβολέα ή αν αυτό είναι το φαινόμενο rainbow για το οποίο έχω διαβάσει, αλλά δεν έχω δει ποτέ, καθώς δεν είχα εμπειρία από dlp προβολείς στο παρελθόν). Η γενική του εικόνα πάντως είναι ότι είναι πολύ φωτεινός, με καλό μαύρο και χρώματα, εμφανώς καλή ευκρίνεια και χωρίς καμία ιδιαίτερη ρύθμιση. Βολικά και τα ενσωματωμένα ηχεία του για ειδικές προβολές. Τίμιος για τα λεφτά του, θά λεγα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Kαλοθεατος!! οχι δεν εισε ευαισθητος σε rainbow efect, κοιτα μηπως ειναι ενεργοποιημενο f.i.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Kαλοθεατος!! οχι δεν εισε ευαισθητος σε rainbow efect, κοιτα μηπως ειναι ενεργοποιημενο f.i.
Ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω. Υποθέτω μιλάμε για το ftame interpolation....
 


Μηνύματα
304
Reaction score
247
EPSON EH-TW7400 στα 1900 ευρω περιπου
Έχει έρθει ο 7400? Για έναν φίλο ενδιαφέρομαι, γιατί εγω., πλέον, έχω πάρει τον OPTOMA UHD51, διάδοχο του UHD40, και είμαι πολυλ ευχαριστημένος.
 


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Κανενα νεο για την αφιξη του 9400 εχουμε ? Κατι για Νοεμβριο ειχα διαβασει.....

Κάτι είχε υποθεί για μέσα Νοεμβρίου. Τιμές δν εχουν ανακοινωθεί επίσημα ακόμη. Ανεπίσημα θα είναι περίπου ίδιες με το προηγούμενο μοντέλο.
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Κάτι είχε υποθεί για μέσα Νοεμβρίου. Τιμές δν εχουν ανακοινωθεί επίσημα ακόμη. Ανεπίσημα θα είναι περίπου ίδιες με το προηγούμενο μοντέλο.
Οταν λες Μανωλη περιπου ιδιες , εννοεις με τις αρχικες του μοντελου (9300) , η τις μειωμενες που εχει ανακοινωσει πριν απο λιγο καιρο η EPSON ?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.291
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top