OS X El Capitan

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
os_x_el_capitan_roundup.jpg


Μετά από μήνες δοκιμών και ανάπτυξης, η Apple σας προσφέρει να κατεβάσετε και να εγκαταστήσετε το Mac OS X 10.11 El Capitan δωρεάν από το Mac App Store.

Η Apple αρχικά εισήγαγε τον κόσμο στο OS X El Capitan κατά τη διάρκεια της φετινής Worldwide Developer Conference (WWDC) τον περασμένο Ιούνιο, όπως είναι η παράδοση της εταιρείας.Στους μήνες που ακολούθησαν αυτή την ανακοίνωση, ακολούθησε μία σειρά από beta εκδόσεις για τα μέλη του Προγράμματος του Apple Developer, για να τα βοηθήσει να δημιουργήσουν συμβατό λογισμικό όπως και να αναβαθμίσουν το ήδη υπάρχον.

Πριν κατεβάσετε το νέο λειτουργικό ελέγξτε τη συμβατότητα του hardware σας:

  • iMac (Mid 2007 ή νεότερη έκδοση)
  • MacBook Air (τέλη του 2008 ή νεότερη έκδοση)
  • MacBook (τέλη του 2008 Aluminium, ή αρχές του 2009 ή νεότερη έκδοση)
  • Το Mac mini (αρχές του 2009 ή νεότερη έκδοση)
  • MacBook Pro (μέσα / τέλη 2007 ή νεότερη έκδοση)
  • Mac Pro (Αρχές του 2008 ή νεότερη έκδοση)
  • Xserve (αρχές του 2009)

What’s new in OS X El Capitan

OS X El Capitan gives you simpler, smarter ways to do the things you do most with your Mac. Like working in multiple apps at the same time using Split View. Searching for information with an even more helpful Spotlight. Keeping your favorite websites handy with Pinned Sites. Managing your email with full-screen view and swipe gestures. And turning notes into useful checklists. Improvements under the hood make your Mac snappier and more efficient for all kinds of everyday tasks — from opening PDFs to loading your email. And with Metal for Mac, you get faster and more fluid graphics performance in games and high-performance apps.

Όλες οι αλλαγές εδώ.


Screenshot.png
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Δεν μπορείς να αφήσεις ένα θέμα της Apple που να μην απαντήσεις πρώτος ειρωνικά; Τον πρωταθλητή δεν τον ενοχλούν. :p
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
μα καλά στο The Verge τι πίνουν????
Έχουν στα θετικά το split viev, δεν μπορούσαν να βρουν κάτι άλλο???

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
μα καλά στο The Verge τι πίνουν????
Έχουν στα θετικά το split viev, δεν μπορούσαν να βρουν κάτι άλλο???

Το El Capitan είναι η αναβάθμιση από τη 10.10 του Yosemite στη 10.11 και έχει πιο πολλές βελτιώσεις από τρεις εκδόσεις Windows.

Άσε που μου έγινε αυτόματα σε μισή ωρίτσα, ενώ για να περάσω την αναβάθμιση των Windows 10 έφαγα μια βδομάδα να παιδεύομαι με errors και searches για συμπάσχοντες που βρήκαν λύση.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν ειναι και κανα major update παντως.
Εγω αυτο που γουσταρω ειναι οτι υποστηριζει το γερικο σκυλι μου του '08. Και απο οτι βλεπω θα παρει και ενα ακομα νεο λειτουργικο... μετα το βλεπω για παροπλισμο... :)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Είχε ένα update σήμερα και το έκανα.
Ενα θέμα που έχω αλλά νομίζω το είχα και πριν το update (δεν είμαι σίγουρος :() δεν κρατάει login στοιχεία από κανένα site και φορουμ, και εδώ στο avsite κάθε φορά που επανέρχομαι από sleep καταστάση δεν μπαίνει αυτόματα παρά το ότι username & password τα θυμάται και πρέπει να του πατήσω εγώ login. Μάλλον θα είναι του chrome θέμα αλλά το βάζω εδώ γιατί μου έκανε και κάτι κουλά στο update, δεν πήρε μπρος μόνο του, έπρεπε να το κλείσω και να το ξανανοίξω, τώρα το απόγευμα έχανε επαφή με το ποντίκι (bluetooth) μετά έστρωσε, τώρα πριν λίγο σαν να έχανε επαφή με την οθόνη (displayport), είναι που έβαλα πάνω και στη usb το amp/dac και δεν ξέρω τι μπορεί να μου φταίει από όλα. Κανένας άλλος με τέτοια θεματάκια;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
Εγώ το έχω κάνει το update στο MacBook Pro αλλά δεν έχω προβλήματα.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Κανένα θέμα κι εγώ και το έχω εγκαταστήσει από τη δεύτερη μέρα που βγήκε.

Βασίλη, μάλλον είναι θέμα Chrome το πρόβλημα με τα credentials. Επίσης ενεργοποίησε και το keychain (αν δεν το έχεις ήδη κάνει).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Είχε ένα update σήμερα και το έκανα.
Ενα θέμα που έχω αλλά νομίζω το είχα και πριν το update (δεν είμαι σίγουρος :() δεν κρατάει login στοιχεία από κανένα site και φορουμ, και εδώ στο avsite κάθε φορά που επανέρχομαι από sleep καταστάση δεν μπαίνει αυτόματα παρά το ότι username & password τα θυμάται και πρέπει να του πατήσω εγώ login. Μάλλον θα είναι του chrome θέμα αλλά το βάζω εδώ γιατί μου έκανε και κάτι κουλά στο update, δεν πήρε μπρος μόνο του, έπρεπε να το κλείσω και να το ξανανοίξω, τώρα το απόγευμα έχανε επαφή με το ποντίκι (bluetooth) μετά έστρωσε, τώρα πριν λίγο σαν να έχανε επαφή με την οθόνη (displayport), είναι που έβαλα πάνω και στη usb το amp/dac και δεν ξέρω τι μπορεί να μου φταίει από όλα. Κανένας άλλος με τέτοια θεματάκια;
Chrome? Bluetooth mouse?:o μήπως δεν εχεις απογαλακτιστεί απο τα καταραμένα windows?
Εγώ δεν είχα τέτοια θέματα στο MacBook Pro. Αλλα μονο Safari. Και αν ήθελα κάτι σαν mouse, τότε trackpad ή Magic Mouse. :wink:
Γυρνα το στο Safari μια και καλή και κάνε και ενα καθάρισμα ιστορικού και βλέπουμε.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Chrome? Bluetooth mouse?:o μήπως δεν εχεις απογαλακτιστεί απο τα καταραμένα windows?
Εγώ δεν είχα τέτοια θέματα στο MacBook Pro. Αλλα μονο Safari. Και αν ήθελα κάτι σαν mouse, τότε trackpad ή Magic Mouse. :wink:
Γυρνα το στο Safari μια και καλή και κάνε και ενα καθάρισμα ιστορικού και βλέπουμε.
το magic mouse έχω, με bluetooth συνδέεται...
καλό το safari αλλά επειδή δουλεύω σε διάφορες πλατφόρμες το chrome μου επιτρέπει να έχω τα ίδια παντού
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
το magic mouse έχω, με bluetooth συνδέεται...
καλό το safari αλλά επειδή δουλεύω σε διάφορες πλατφόρμες το chrome μου επιτρέπει να έχω τα ίδια παντού
Αφού ειναι Magic Mouse , ΟΚ, σε παρεξήγησα:drinks:. Νόμισα πως ηταν ποντίκι του εχθρού...

αλλα δοκίμασε το και το Safari μετα απο εκκαθάριση ιστορικού

Και μένα μου έχει κάνει περίεργα το chrome
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.281
Reaction score
93.724
Και μετά πειράζω τον Κοντολέτα...

Μωρέ windows που σας χρειάζονται... :p
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Τελικά το θέμα ήταν από το chrome.
Πλέον αν έχεις δύο (ή περισσότερους) λογαριασμούς google μπορείς να τρέχεις παράλληλα sessions στο chrome και να στο κάθε session να είσαι logged in με διαφορετικά στοιχεία και να έχεις διαφορετικά bookmarks, favorites etc. και να μπαίνεις με διαφορετικά accounts σε social media (fb, twitter, linkedin) και να τρέχουν όλα παράλληλα!

Τώρα που το ξεκαθάρισα μου αρέσει ακόμη πιο πολύ καθώς διαχωρίσω ακόμη καλύτερα τα προσωπικά από τα επαγγελματικά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.890
Reaction score
41.123
Το θέμα της οθόνης, στιγμιαίο άνοιξε-κλείσε, που από ότι είδα ταλαιπωρεί διάφορους ανά τον κόσμο ήταν τελικά το...γ@μοπολύμπριζο >:( !!!! master/slave είχε αρχίσει να ανοιγοκλείνει όποτε του καπνίσει, το άλλαξα και ησύχασα :)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top