OS X Yosemite

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Το νέο λειτουργικό της Apple για τα mac,αναμένεται να παρουσιαστεί προς το τέλος Οκτωβρίου.
Ωστόσο βλέποντας την εξέλιξη του,από τις πρώτες άθλιες beta και μέχρι την χθεσινή ώριμη και λειτουργική,θα μπορέσουμε να πούμε τις πρώτες εντυπώσεις και 2 λόγια παραπάνω αυτό το σαββατοκύριακο.

 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Εχω εγκαταστήσει την τελευταία public beta του Yosemite σε MacBook Pro mid.2007 με 4 GB ram.
Λίγο αργότερα,θα γράψω τις πρώτες μου εντυπώσεις για το νέο λειτουργικό,που θα βγει επίσημα προς το τέλος Οκτωβρίου.
Δεν θα είναι καμιά σπουδαία παρουσίαση,δεν είμαι επαγγελματίας άλλωστε.
Θα είναι κάτι απλό,ερασιτεχνικό, που θα απευθύνεται σε απλούς χρήστες.
Ζητώ την κατανόηση σας για τυχόν λάθη και παραλείψεις.

Τα λέμε σε λίγη ώρα!;)

Στιγμιότυπο 2014-09-20, 16.50.16.png
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Ολα τα mac που μπορούν να τρέξουν 10.8 και 10.9 θα μπορούν να αναβαθμιστούν και στο Yosemite.
Ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος 2 GB μνήμη και 8 GB ελεύθερου χώρου στο δίσκο.Η αναβάθμιση μπορεί να γίνει από 10.6.8 και πάνω μέσω του AppStore.
Ας δούμε τη λίστα με τα συμβατά μοντέλα:

  • iMac (Mid-2007 or later)
  • MacBook (13-inch Aluminum, Late 2008), (13-inch, Early 2009 or later)
  • MacBook Pro (13-inch, Mid-2009 or later), (15-inch, Mid/Late 2007 or later), (17-inch, Late 2007 or later)
  • MacBook Air (Late 2008 or later)
  • Mac Mini (Early 2009 or later)
  • Mac Pro (Early 2008 or later)
  • Xserve (Early 2009)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Τώρα σε ότι αφορά αν αξίζει τον κόπο κάποιος απλός χρήστης να βάλει τη beta του Yosemite,θα έλεγα όχι.Καλύτερα να περιμένει την επίσημη κυκλοφορία.
Αν και τα πολλά και σοβαρά bugs που υπήρχαν στις 2 πρώτες beta έχουν διορθωθεί πλέον και η public beta 3 είναι αρκετά λειτουργική και σταθερή,ωστόσο θέλει αρκετές διορθώσεις ακόμη.
Στις 2 πρώτες beta τα είχα δει όλα στην κυριολεξία!Το Mail επικοινωνούσε με τους mail servers όποτε ήθελε,mails που είχα σβήσει πριν από ένα μήνα μου τα ξανακατέβαζε πάλι και άλλα πολλά.Τουλάχιστον στο Mail τα έφτιαξαν αυτά.

Στο Safari γινόταν το έλα να δεις πραγματικά!Εκτός του ότι ήταν πολύ αργό,έκανε δύσκολο και το γράψιμο μηνυμάτων σε φόρουμ,sites κοινωνικής δικτύωσης κλπ σε σημείο αν δεν ήσουν ιδιαίτερα προσεκτικός στο τι γράφεις να δημιουργουνται και παρεξηγήσεις.Την πάτησα σε 2 φόρουμ προσωπικά.
Το έχουν διορθώσει κι αυτό και είναι αρκετά γρήγορο τώρα το Safari,ωστόσο έχει μερικά θεματάκια ακόμη.

Αν παρ'όλα αυτά κάποιος θέλει να δοκιμάσει το Yosemite προτείνω ή την public beta 3 ή ακόμα καλύτερα την Developer Preview 8 για την οποία ακούω πολύ καλά λόγια.Οχι παλαιότερες εκδόσεις από τις παραπάνω!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Οσοι χρησιμοποιούν κάποιο mac ως htpc προς θεού δεν αναβαθμίζουν σε Yosemite,μιας και τόσο το xbmc όσο και το plex δεν είναι έτοιμα ακόμη και θα υπάρχουν αρκετά προβλήματα.
Στο mac mini που χρησιμοποιώ αποκλειστικά ως htpc είμαι με 10.9.5 και δεν το κουνάω ρούπι προς το παρόν.Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω στο νήμα του mac mini.

Στη συνέχεια θα δούμε με screens τις αισθητικές αλλαγές στο Yosemite,νέες λειτουργίες κλπ.
Θα υπάρχουν και δικά μου screens και αρκετά άπό το macuser.gr

Λίγο αργότερα η συνέχεια,πρέπει να βάλω και τη μπολονεζ να σιγοβράζει για το βραδυνό φαγητό!:D

Stay tuned στο avsite για τη συνέχεια!:thumbsup:
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Γι'αυτό και το καθυστερήσαμε λίγο,θα κάνουμε golden παρουσίαση λίγο πριν βγει for free για όλους!;)!
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Από εχθές που έβαλα την public beta 4 και σε μένα πάει πολύ καλά.Τώρα μου κατεβάζει το iTunes 12.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Στο Yosemite τα περισσότερα προγράμματα 3ων δουλεύουν αρκετά καλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Εχω θέμα όμως με το Transmission που κρασάρει πολύ συχνά,ενώ στο 10.9 δεν είχε προβλήματα.
Συμβαίνει και σε κάποιον άλλον αυτό με το 10.10?
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Στο Yosemite τα περισσότερα προγράμματα 3ων δουλεύουν αρκετά καλά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.
Εχω θέμα όμως με το Transmission που κρασάρει πολύ συχνά,ενώ στο 10.9 δεν είχε προβλήματα.
Συμβαίνει και σε κάποιον άλλον αυτό με το 10.10?
Σε μένα μια χαρά δουλεύει!
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Εχεις την τελευταία έκδοση φίλε μου,ή κάποια beta?Με ethernet συνδεεις το mac στο router ή με wifi?
 

Μηνύματα
115
Reaction score
43
Εχεις την τελευταία έκδοση φίλε μου,ή κάποια beta?Με ethernet συνδεεις το mac στο router ή με wifi?
Την τελευταία δοκιμαστική που έδωσαν έχω, με wifi εννοείται, έχεις θέμα με αυτό?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Με wifi είμαι κι εγώ και μου κρασάρει συνέχεια από την 1η beta.Πριν και για πολλά χρόνια δεν είχα πρόβλημα,θα δοκιμάσω και με άλλον torrent client να δω τι γίνεται.
Περίεργο πάντως!
 



Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Κατεβάστε όλοι τώρα,free μοιράζει στον κόσμο η apple τεχνολογία και δε ζητάει λεφτά!

Και άλμπουμς και,και Είμαστε το Linux της νέας δεκαετίας!

Κατεβάζωωωω official!:thumbsup:
7 χρόνια notebook και συνεχίζει με το τελευταίο λειτουργικό και νόμιμα!:o
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Στο ελληνικό AppStore ακόμη δεν έχει μπει η επίσημη έκδοση του Yosemite.
Μάλλον λίγο πιο αργά θα την έχουμε κι εδώ!
:thumbsup:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.913
Reaction score
41.175
δηλαδή δεν θα γίνει τίποτα putain...παίζουν όλα τα προγράμματα κανονικά; microsoft office?
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Μια χαρά από τις πρώτες beta σε προγράμματα 3ων!
Στα apple εφαρμογές υπήρχαν αρκετά θέματα,ευτυχώς το έφτιαξαν πριν το official,έστω και την τελευταία στιγμή!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.872
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top