OTL ....παραλειπόμενα

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Βασίλη, προσωπικά σε ευχαριστω που ανταποκρίθηκες στη πρόταση μου να γράψεις για αυτή την ακρόαση σας! :thumbsup:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Ήξεις αφήξεις ουκ εν πολέμω θνήξεις... Βάλτε κόμμα όπου θέλετε. :hi:

...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Βασίλη κι εγώ σ' ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική καταγραφή των εντυπώσεών σου.

Σε ορισμένα δε από τα δυνατά σημεία του εν λόγω συστήματος έχουν αναφερθεί στο παρελθόν και κάποιοι από τους λεγόμενους "εχθρούς" μιας τέτοιας "προσέγγισης"...
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Ευχαριστώ επίσης και το Σκαλούμπακα δίχως την πρόταση του οποίου είναι σίγουρο πως δε θα έγραφες τιποτα.
 

Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Κοιτάτε ρε, το πίστεψε και έβαλε και "Thank You"... :roflmao:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Να του πεις να πάρει τα χάπια της ισορροπίας.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Να του πεις να πάρει τα χάπια της ισορροπίας.
Βασικα δεν τα παίρνει στην ωρα τους....
 

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.209
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Δυστυχώς δεν ήμουν και εγώ παρών στην ακρόαση του συστήματος του Λ.Σ. αλλά μου μετέφεραν τις καλύτερες των εντυπώσεων.

Το βασικό που κρατάω πάντως από το νήμα είναι η (ελπίζω δυναμική) επιστροφή του Κυρίου Τσαντουλή, με δυο μάλιστα ανοικτά θέματα (αν και το άλλο μάλλον βρίσκεται σε κατάσταση αναστολής)!
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Ευχαριστώ επίσης και το Σκαλούμπακα δίχως την πρόταση του οποίου είναι σίγουρο πως δε θα έγραφες τιποτα.
Τώρα για να σοβαρευτούμε και λίγο, είναι αλήθεια ότι χωρίς την παρότρυνση του Σκαλούμπακα ο Τσαντουλής δεν θα έγραφε τίποτε, αλλά ... δεν μπορούσε να μην ανταποκριθεί. Οπότε είμαστε όλοι υπόχρεοι στον Σκαλούμπακα [όχι στον Τσαντουλή!!!]. Δεν ξέρω κατά πόσο δαγκώθηκε από τα γραφόμενα. Λ.Σ.
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

...... Το βασικό που κρατάω πάντως από το νήμα είναι η (ελπίζω δυναμική) επιστροφή του Κυρίου Τσαντουλή, με δυο μάλιστα ανοικτά θέματα (αν και το άλλο μάλλον βρίσκεται σε κατάσταση αναστολής)!
Σωστα, εκκρεμεί θεμα με τις εμπειρίες του στησίματος του τελευταίου συστήματος του Βασίλη.

ΜΑΣ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ!
:cool:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.603
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

...

Στην ζωή όμως δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Η ζωή και το hi fi είναι η τέχνη των συμβιβασμών.
Κατά τη γνώμη σου, υπάρχουν συμβιβασμοί που θα έπρεπε να έχουν αποφευχθεί - και ποίοι;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.503
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Εικάζω ότι ένας άλλος ενισχυτής θα βελτίωνε και εδώ τα πράγματα. ΄Όχι όμως σε σημείο που θα ξεπερνούσε ένα πολύ καλό ηλεκτροδυναμικό ή υβριδικό ηχείο.
Συμφωνώ.

Τα ηλεκτροστατικά ηχεία όμως, όπως και όλα τα δίπολα μεμβράνης, απαιτούν και ανάλογη "παιδεία" (αν μου επιτρέπεται η εντελώς αδόκιμη αυτή έκφραση) από τον ακροατή. Είναι δύσκολα πράγματα για τον τυπικό μέσο χομπίστα. Αυτός που τα έχει γνωρίσει, έχει ζήσει μαζί τους κι έχει καταλάβει τι μπορούν να προσφέρουν, τα εκτιμά, καταλαβαίνει. Αυτός που δε τα ξέρει, δε τα εκτιμά, δε τα κατανοεί, δε τα καταλαβαίνει.

Αντικειμενικά πάντως, ένας ενισχυτής υπερπολλαπλάσιας ισχύος θα ήταν μια σαφής βελτίωση. Υποκειμενικά, δε βγαίνει άκρη, δέχομαι οποιοδήποτε γούστο. Αναντίρρητα.

Επίσης, αντικειμενικά είναι πολύ ακριβά ηχεία, όπως και πολύ ακριβά ενισχυτικά. Σε αυτά τα κοστολόγια η "δύναμη της λογικής" - όπως έχω περιγράψει σε κάποιο θρεντ, είναι σαφής και με συγκεκριμένα - εντελώς αντικειμενικά επιχειρήματα. Από κει και πέρα, όλα παίζουν.



Τέλος, να πω κάτι που ίσως σας φανεί περίεργο εκ πρώτης.
Θα είχε (νομίζω) σημαντικό ενδιαφέρον να κάνουμε μια μέτρηση απόκρισης από το σύστημα αυτό. Τα συμπεράσματα από μια τέτοια μέτρηση, έχω την αίσθηση πως θα είναι ιδιαιτέρως "πικάντικα".
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Κατά τη γνώμη σου, υπάρχουν συμβιβασμοί που θα έπρεπε να έχουν αποφευχθεί - και ποίοι;
Μήπως τα καλώδια ρεύματος; Δεν μίλησε κανείς για καλώδια!!! Λ.Σ.
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

..................
[[1]] Αντικειμενικά πάντως, ένας ενισχυτής υπερπολλαπλάσιας ισχύος θα ήταν μια σαφής βελτίωση.

[[2]] Θα είχε (νομίζω) σημαντικό ενδιαφέρον να κάνουμε μια μέτρηση απόκρισης από το σύστημα αυτό. Τα συμπεράσματα από μια τέτοια μέτρηση, έχω την αίσθηση πως θα είναι ιδιαιτέρως "πικάντικα".
[[1]] Δεν λαμβάνεις υπόψιν σου την μεγάλη ωμική αντίσταση του ηχείου στις χαμηλομεσαίες και χαμηλές συχνότητες όπου βγαίνουν και οι περισσότερες πληροφορίες. Τί να τα κάνεις τα πάρα πολλά ή περισσότερα βαττ, αν προηγουμένως δεν εξετάσεις πως συμπεριφέρεται ένας πολύ μεγαλύτερος ενισχυτής από τα 220 τριοδικά και τάξη Α των Atma-sphere ή ένας οποισδήποτε τελικός;;;;;; Κάποτε με τους συγκεκριμένους τελικούς του Κοτσίδη [Μ-60, 60 βαττ] έχω οδηγήσει ένα παλαιότερο Α-1 [ξύλινο] με μεγάλη άνεση στο χώρο μου. ΓΙΑΤΙ;;; Πώς έγινε;; Θυμάμαι όταν ο Μωραΐτης στον HXO είχε πρόβλημα να οδηγήσει το Aura [M-3 τώρα] και νόμισε το ηχείο ήταν αναίσθητο, γιατί ακριβώς δεν έλαβε υπόψιν του αυτή την παράμετρο.
[[2]] Νομίζω πως έχεις κάνει μέτρηση στον Κοτσίδη, εβγαλες συμπέρασμα και το *έδεσες κι'όλας κόμπο*. Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.503
Απάντηση: Re: Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

[[1]] Δεν λαμβάνεις υπόψιν σου την μεγάλη ωμική αντίσταση του ηχείου στις χαμηλομεσαίες και χαμηλές συχνότητες όπου βγαίνουν και οι περισσότερες πληροφορίες. Τί να τα κάνεις τα πάρα πολλά ή περισσότερα βαττ, αν προηγουμένως δεν εξετάσεις πως συμπεριφέρεται ένας πολύ μεγαλύτερος ενισχυτής από τα 220 τριοδικά και τάξη Α των Atma-sphere ή ένας οποισδήποτε τελικός;;;;;; Κάποτε με τους συγκεκριμένους τελικούς του Κοτσίδη [Μ-60, 60 βαττ] έχω οδηγήσει ένα παλαιότερο Α-1 [ξύλινο] με μεγάλη άνεση στο χώρο μου. ΓΙΑΤΙ;;; Πώς έγινε;; Θυμάμαι όταν ο Μωραΐτης στον HXO είχε πρόβλημα να οδηγήσει το Aura [M-3 τώρα] και νόμισε το ηχείο ήταν αναίσθητο, γιατί ακριβώς δεν έλαβε υπόψιν του αυτή την παράμετρο.
[[2]] Νομίζω πως έχεις κάνει μέτρηση στον Κοτσίδη, εβγαλες συμπέρασμα και το *έδεσες κι'όλας κόμπο*. Λ.Σ.
Όλα τα λαμβάνω υπ'όψιν, αφού ξέρεις οτι ....ξέρω περί τίνος πρόκειται. Δεν είμαι ο Μωραΐτης βέβαια, αλλά αυτό δεν είναι ...μειονέκτημα! Ε; ;)
Και η μέτρηση στο γιαννάκη, ουδεμία σχέση δεν έχει με τα μεγάλα ηλεκτροστατικά σου...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Συμφωνώ.

..........Τέλος, να πω κάτι που ίσως σας φανεί περίεργο εκ πρώτης.
Θα είχε (νομίζω) σημαντικό ενδιαφέρον να κάνουμε μια μέτρηση απόκρισης από το σύστημα αυτό. Τα συμπεράσματα από μια τέτοια μέτρηση, έχω την αίσθηση πως θα είναι ιδιαιτέρως "πικάντικα".
Εάν βρεις ένα τρόπο που θα εξασφαλίζει μέτρηση διπόλου που οδηγεί χωρίς ενστάσεις και αμφισβητήσεις σε

εργαστηριακά δεδομένα καθολικά αποδεκτά (τα οποία ενδεχομένως αποκαλύπτουν με σιγουριά πικάντικες πλευρές του

συστήματος)

θα έχεις επιτελέσει ένα μικρό θαύμα. Οι λόγοι είναι γνωστοί .

Ο κυριότερος είναι ο εξής:

Οι μετρήσεις ενός ηχείου με συμπεριφορά δίπολου έχουν μια ιδιαιτερότητα: Ενώ η οπίσθια ακτινοβολία

συνεισφέρει χωρίς αμφιβολία στον χαρακτήρα του ηχείου, ο τρόπος με τον οποίο γίνεται αυτή η συνεισφορά

δεν είναι καθορισμένος αλλά εξαρτάται από τον χώρο και ειδικότερα από την απόσταση των ορίων (κυρίως

του πίσω τοίχου), τις ανακλαστικές τους ιδιότητες και την απορροφητικότητά τους. Κατά τις μετρήσεις

ενίοτε επιλέγουμε να μην περιλάβουμε την συμμετοχή της οπίσθιας ακτινοβολίας επιλέγοντας χρόνους

παραθύρου που την αποκλείουν (όπως συμβαίνει συνήθως με της ανηχοϊκές μετρήσεις οι οποίες δεν

περιλαμβάνουν καμία ανάκλαση). Όταν μελετάμε τέτοια αποτελέσματα, να έχετε στο μυαλό σας, ότι το

ηχείο ίσως συμπεριφερθεί διαφορετικά στην πράξη. Παραφράζοντας ελαφρά τα ρηθέντα από τον Δημήτρη

καταλαβαίνουμε ότι από την στιγμή που επιλέγουμε χρόνο παραθύρου αυτό συνεπάγεται ότι τα

εργαστηριακά ευρήματα μπορεί να διαφέρουν μεταξύ τους κατά περίπτωση. Το πρόβλημα δε επιτείνει το

γεγονός που συνίσταται στο ότι τα ευρήματα διαφοροποιούνται έντονα από τις διαφορετικές θέσεις που

μπορεί να στοχεύσει το μετρητικό μικρόφωνο στο υπερμεγέθες πάνελ.

Θυμίζω και τις σχετικές σκέψεις καθώς και τις μετρήσεις που έκανα στην εκτεταμένη αναφορά μου σε

κάποιο άλλο κορυφαίο ηλεκτροστατικό ηχείο :

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?62821-MARTIN-LOGAN-CLX-review

posts 40 έως και 48
 

Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Να προσθέσω ότι πριν πολλά χρόνια είχα κάνει με τον τεχνικό μου μέτρηση σε σπίτι του Sound Lab Aura, το τρίτο προς τα κάτω μονόδρομο full range της εταιρείας. Δεν έχω τα χαρτιά, αλλα αυτό που μας εντυπωσίασε τότε ήταν η απόκριση συχνότητας που έφτανε τους 20 κύκλους στα χαμηλά. Το ηχείο αυτό είχε μεταλικό σκελετό αλλά πολύ απλούστερο και διαφορετικό του Ultimate. Το είχα παρουσιάσει στην τρίτη Εκθεση που είχε γίνει στο Hilton. Στο site μου στα Hi-end events μπορει κανείς να το δει.
Βέβαια δεν ξέρω τί θέλει ο Κωσταυτιάς να αποδείξει με την μέτρηση καθώς και το *πικάντικο* της υπόθεσης!!! Υποθέτω σε μια αίθουσα συναυλιών δεν θα μπορούσε να ακούσει αν προηγουμένως δεν είχε κάνει μέτρηση...... Λ.Σ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.503
Απάντηση: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Χαχαχαχαχα, α ρε λουκ!

Βασίλη, εννοείται με μεγαλο χρονικό παραθυρο, να συμπεριλαμβάνει τις ανακλάσεις του χώρου. Εννοείται!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.381
Reaction score
125.503
Απάντηση: Re: “ELECTROSTATIC ΚΑΙ OTL” ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΟΥΚΑ ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ

Τέλος πάντων, αυτά είναι πολύ ...θεωρητικά, λίγη σημασία έχουν!

Ειρήνη ημίν!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top