pa sub vs ht sub

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ευκολο θεμα, θα το ξεπεταξετε αμεσως :D
Κατι που παρατηρει καποιος στις προδιαγραφες pa sub (ειδικα στα low budget ) ειναι οτι δεν κατεβαινουν
<χαμηλα> , κατι που ως γνωστο ειναι επιθυμητο..

Ποσα χαμηλα κατεβαινει ομως ενα sub σε μια ταινια και ποσο συχνα ? Υπαρχουν...συνοδευτικα διαγραμματα ταινιων ? Μπορει να μετρηθει με καποιο προγραμμα ? Το δειχνει η καρτα ηχου αλλα εμεις στο μαθημα αυτο απουσιαζαμε ? :D

Μηπως (σε περιπτωση που καποιος εχει παραπανω απο ενα sub ) ειναι καλυτερα αντι να εχει δυο ξερω γω ht sub να εχει ενα που να κατεβαινει <χαμηλα> και ενα που να μην κατεβαινει τοσο χαμηλα αλλα να ειναι..18 '' και ενα εχει 500 + watt ?
 


gid

Μηνύματα
7.406
Reaction score
8.643
Μηπως (σε περιπτωση που καποιος εχει παραπανω απο ενα sub ) ειναι καλυτερα αντι να εχει δυο ξερω γω ht sub να εχει ενα που να κατεβαινει <χαμηλα> και ενα που να μην κατεβαινει τοσο χαμηλα αλλα να ειναι..18 '' και ενα εχει 500 + watt ?
Αν θες να έχεις μια ισχυρότατη 2η οκτάβα και μια ασθενική 1η οκτάβα, το ζευγάρι που περιγράφεις είναι μια πολύ καλή ιδέα. Ανάλογα με τα κύρια ηχεία σου και τα ενισχυτικά τους, μπορεί να έχεις παρόμοια ανισορροπία και με τις υπόλοιπες οκτάβες.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν παρατηρήσει κάποιος τα διαγράμματα είναι άλλο αυτό που πρέπει να του κάνει εντύπωση και όχι το αν κατεβαίνει χαμηλά.
αυτό πλέον είναι δεδομένο, όλες κατεβαίνουν πολύ χαμηλά.

το dynamic range μου έκανε εντύπωση και ότι το lfe στις περισσότερες είναι αρκετά πάνω από τα 10db.
Στις περισσότερες βλέπουμε ένα εύρος πάνω από 25-30 db.

νομίζω είναι και ο λόγος που σε άλλο νήμα λέγαμε για το αν είναι γραμμένοι χαμηλά οι διάλογοι.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αυτο που εχω παρατηρησει, ειναι οτι την κλωτσια που τρως με pa δυσκολα την τρως με σπιτικο αντίστοιχης αξιας....
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αυτο που εχω παρατηρησει, ειναι οτι την κλωτσια που τρως με pa δυσκολα την τρως με σπιτικο αντίστοιχης αξιας....
Αλήθεια.

Γι' αυτό διώξε (μου) το σαπάκι και πάρε 2 σαν του Στάθη. http://www.jblpro.com/www/products/cinema-market/subwoofers/4645c
Θα φχαριστηθείς κλωτσιές, κι εγώ (που θα μου το πουλήσεις) θα κλαίω. :cry::cry: Μπουχουχού.

[argi]Θα σου ταράξει τα σπληνάντερα, θα τρέμει η σκωταριά[/argi]
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Ιδίως στα χαμηλά κοστολόγια, η αναπαραγωγή υποήχων είναι σα τα δάχτυλα του ποδιού σου: δεν είναι στο χέρι σου. :p

Για αναπαραγωγή περί των 20 κύκλων, χρειάζεται λεφτά, δε βγαίνει φτηνά, θέλει μεγάλα ή πολλά μεγάφωνα, μεγάλη μετακίνηση όγκου αέρα, μεγάλη μετακίνηση των κώνων των μεγαφώνων και σημαντική ισχύ.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν έρχεται φτηνά, δε γίνεται.

Ταυτόχρονα, λόγω γραμμών ακουστότητας, χρειάζονται πολύ υψηλές στάθμες εκεί κάτω για να γίνουν αντιληπτές, ενώ στους 40 κύκλους και πάνω, τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα σε όλες τις παραμέτρους.

Οπότε, όταν κινείσαι "οικονομικά", αυτές οι "απορίες" είναι άστοχες.

Και γι'αυτό τα επαγγελματικά σαμπ δε στοχεύουν τόσο χαμηλά στις οικονομικές κατηγορίες, και δίνουν περισσότερη έμφαση εκεί που μπορεί να γίνει αντιληπτό το μπάσο και είναι εφικτό να βγει οικονομικά και σε υψηλή στάθμη.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
τα ιλικτροβοις (18ιντσα) μου καναν λιθοτριψία ...χωρις να την χρειαζομαι......
βεβαια και με το οντισι να παιζουν φλατ στους 20 ? ή 25 κυκλους........και πειραγμενο τον ενισχυτη τους....μια χαρα το πηγαιναν το γραμμα........
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Γελάω πάντως συχνά με τα παιδιά που κοιτάζουν ένα πολύ φτηνό σαμπ, και ψάχνουν να βρουν τι βγάζει στους 20 και 25 κύκλους, έστω στα χαρτιά.

Τίποτα δε βγάζει.
Και να βγάζει, κόψτε το, είναι άχρηστο. Τζάμπα η ταλαιπωρία του μεγαφώνου, δε φτιάχτηκε για τέτοια..

Σόρρυ γκαιζ..
 



Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Prospaθω να ψήσω έναν φίλο που έχει ένα jbl 15ιντζο νομιζω, επαγγελματικό (κοντά χιλιάρικο είχε κοστίσει) prx σειρά νομιζω, να το φέρει εδώ να τα κοντράρουμε!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Prospaθω να ψήσω έναν φίλο που έχει ένα jbl 15ιντζο νομιζω, επαγγελματικό (κοντά χιλιάρικο είχε κοστίσει) prx σειρά νομιζω, να το φέρει εδώ να τα κοντράρουμε!
δεν θα έχει επαφή στην τρίτη οκτάβα κυρίως. Είχα ακούσει ένα db technologies του 500ευρου 12αρι σε σπίτι και το χτύπημα στο στέρνο ούτε με 2 pb13. αλλά βάζουμε για πλάκα ταινία και νόμιζες ότι δεν υπάρχει sub.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Αλήθεια.

Γι' αυτό διώξε (μου) το σαπάκι και πάρε 2 σαν του Στάθη. http://www.jblpro.com/www/products/cinema-market/subwoofers/4645c
Θα φχαριστηθείς κλωτσιές, κι εγώ (που θα μου το πουλήσεις) θα κλαίω. :cry::cry: Μπουχουχού.

[argi]Θα σου ταράξει τα σπληνάντερα, θα τρέμει η σκωταριά[/argi]
Gia ta τα φθηνά λέω! Στα δυομιση χιλιάρικα ντάξει. κάτι γίνεται απο κλωτσιές!
[DOUBLEPOST=1551798003][/DOUBLEPOST]
δεν θα έχει επαφή στην τρίτη οκτάβα κυρίως. Είχα ακούσει ένα db technologies του 500ευρου 12αρι σε σπίτι και το χτύπημα στο στέρνο ούτε με 2 pb13. αλλά βάζουμε για πλάκα ταινία και νόμιζες ότι δεν υπάρχει sub.
Τόσο πολύ, ε; Ούτε με δυο;;; Δλδ αυτό PRX815XLF θα το ξεφτιλίσει το svs.... έστω στην περιοχή που λες....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Gia ta τα φθηνά λέω! Στα δυομιση χιλιάρικα ντάξει. κάτι γίνεται απο κλωτσιές!
[DOUBLEPOST=1551798003][/DOUBLEPOST]
Τόσο πολύ, ε; Ούτε με δυο;;; Δλδ αυτό PRX815XLF θα το ξεφτιλίσει το svs.... έστω στην περιοχή που λες....
αν σκεφτείς ότι σύμφωνα με τα specs είναι 131 db και το svs 125 έχει την τριπλάσια ένταση.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
ανά 3db δεν διπλασιάζεται η ένταση?
Όχι.
Για αύξηση 3 ντεσιμπέλ στάθμης θες διπλάσια ισχύ στους ενισχυτές, αλλά διπλασιασμός ηχητικής στάθμης είναι στα 10 ντεσιμπελ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.358
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top