Panasonic DMP-BD80 Blu-ray player. Αρνείται να "δει" συγκεκριμένο δίσκο!

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους.

Έχω το συγκεκριμένο player, αποδεδειγμένα εξαιρετικό για τη χρήση που είναι χρεωμένο να κάνει (αναπαραγωγή δίσκων Blu-ray και DVD σε σύνδεση με την 60άρα Kuro μου). Λειτουργεί χωρίς πρόβλημα για το χρονικό διάστημα που το έχω (περίπου 3 χρόνια, αγορασμένο καινούργιο) και παίζει όλα τα δισκάκια που του έχω βάλει μέχρι σήμερα.

Χθες βράδυ, το έβαλα να παίξει την ταινία "Ηρακλής: Η Αρχή του Θρύλου" (The Legend of Hercules), που νοίκιασα από το τοπικό video club (Videorama), και το player αρνήθηκε πεισματικά και στις τρεις προσπάθειες που έκανα (μπάσε-βγάλε) να το παίξει, βγάζοντάς μου ένα μήνυμα που έλεγε: "Cannot read. Please check the disc"

DSC_0002_1.jpg


Έβαλα τον δίσκο στο παλιό καλό μου (και σχετικά αναβαθμισμένο) HTPC, το οποίο το είδε μέσω του PowerDVD 13 Ultra και μπόρεσε να το αναπαράγει κανονικά.

Στη συνέχεια, έβαλα κάνα-δυο δισκάκια ακόμα στο player για να βεβαιωθώ αν έχει πρόβλημα το ίδιο, τα οποία τα έπαιξε κανονικά. Σήμερα το πρωί έκανα έναν έλεγχο στο firmware του player, μέσω Internet από τη σύνδεση LAN και με πληροφόρησε ότι φοράει το πιο πρόσφατο.

Τι μπορεί να συμβαίνει; Και υπάρχει λύση, ή απλά μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη ταινία (ο τρόπος εγγραφής, εννοώ, ώστε να υπάρχει ασυμβατότητα);

Στα υπ' όψιν ότι έστειλα ήδη ένα παρόμοιο μήνυμα στην Intertech, μπας κι έχουν αυτοί καμιά ιδέα.

Ευχαριστώ.
-
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Check the disc , μου έχει τύχει και μένα.Στο videoclub έλεγαν οτι φταίει το Player , αλλά όταν μου έδωσαν άλλη κόπια , έπαιξε κανονικά.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα, Δημήτρη. Ο δίσκος είναι πεντακάθαρος (άσε που φροντίζω να σκουπίζω κάθε δίσκο πριν τον βάλω στο μηχάνημα, με ειδικό πανάκι από μικροΐνες, σαν αυτά που έχουμε να σκουπίζουμε τα γιαλιά οράσεως).

Να σας πω και την άλλη πλάκα.

Το HTPC μου με τα Windows 7 μου βγάζει μήνυμα ότι ο δίσκος δεν μπορεί να παιχτεί γιατί είναι Region B, λες κι εγώ παίζω άλλου Region δίσκους σ' αυτό (ο οπτικός οδηγός είναι ο γνωστό LG GGW-H20L, στον οποίο δεν έχω - επίτηδες - ορίσει Region και μέχρι τώρα μου παίζει τα πάντα).

Ο άλλος μου υπολογιστής με Windows 8.1, και με οπτικό οδηγό ένα Pioneer BDC-202 BD-ROM/DVD-R, παίζει το δισκάκι κανονικά με το PowerDVD
 
Last edited:

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Δοκιμάστε και με κάποιο άλλο δισκάκι της ίδιας ταινίας.Αν και σε αυτό βγάλει το ίδιο τότε η συγκεκριμένη ταινία έχει κάποιου είδους προστασία που δεν έχει βγάλει firmware η Panasonic για να το αναγνωρίσει.
Έχει συμβεί παλαιότερα και με άλλες ταινίες.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Δοκιμάστε και με κάποιο άλλο δισκάκι της ίδιας ταινίας.Αν και σε αυτό βγάλει το ίδιο τότε η συγκεκριμένη ταινία έχει κάποιου είδους προστασία που δεν έχει βγάλει firmware η Panasonic για να το αναγνωρίσει.
Έχει συμβεί παλαιότερα και με άλλες ταινίες.
Εννοείς δισκάκι που να περιέχεται στο πακέτο της ταινίας, όπως π.χ. τα έξτρα? Διότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει, το Blu-ray είναι νοικιασμένο, το γράφω στο πρώτο μήνυμά μου.

Αν πάλι εννοείς κάποιο άλλο δισκάκι, δοκίμασα με ένα άλλο τυχαίο και το player το έπαιξε φυσιολογικά. Ταυτόχρονα, και αφού ήδη επικοινώνησα με την Intertech, ως τον αντιπρόσωπο της Panasonic, πειραματίστηκα με το δισκάκι και σε ένα άλλο player, το Dune BD Prime 3.0, που ως γνωστόν είναι μηχάνημα combo (Blu-ray και media player). Σε αυτό έπαιξε κανονικά. Συμπεραίνω πως μάλλον πρόκειται περί ασυμβατότητας του player με τον συγκεκριμένο δίσκο, κάτι σε αυτόν υπάρχει που δεν αρέσει στο player. Εν πάση περιπτώσει, θα περιμένω και την απάντηση του κατασκευαστή, αν βέβαια μπουν στον κόπο να το δουν και να μου πουν κάτι.

Καλό βράδυ.
-
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Στα bd δισκάκια και σε συνδιασμό με bd players υπάρχουν αυτές οι ασυμβατότητες και θα συμβαίνουν όλο και πιο συχνά,όσο πιο παλιό είναι το bd player και ειδικά όταν η εταιρία σταματάει την υποστήριξει και δεν αναβαθμίζει το firmware.

Δεν είναι τίποτα όπως παλιότερα που αν είχες ένα μέτριο dvd player θα έπαιζε τα πάντα σε dvd χωρίς να υπάρχει καν αναβάθμιση firmware.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.710
Αυτά δεν ισχύουν σε όλα τα players. Ένα πολύ παλιό Sony του ichaltou τα παίζει όλα, το Panasonic 300 μου επίσης, για το Oppo μου δε χρειάζεται καν να το πω γιατί είναι γνωστό. Ποτέ δεν ασχολούμαι με firmware, έχω τα πρώτα και απο ταινίες έχω παίξει αρκετές. ;)
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Δεν ισχύουν σε όλα,δεν είπα κάτι τέτοιο άλλωστε.
Και σε μένα το Sharp Hp 20s μοντέλο του 2006 και μπορεί να κάνει και 5 και 10' να φορτώσει αλλά παίζει τα πάντα.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους και καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.

Ανανεώνω το νήμα με αφορμή το εξής γεγονός:

Πριν λίγες μέρες (και μετά από μια άκρως "γεμάτη" προ διακοπών περίοδο) ήλθα στο εξοχικό μου στη Νάξο για μερικών εβδομάδων διακοπές. Μαζί μου, ως ελάχιστο εξοπλισμό διασκέδασης εν οίκω, πήρα και το εν λόγω player να το συνδέσω σε μια παλιά 38άρα τηλεόραση CRT της Sony, το μοντέλο KV-ESM91 (ένα τέρας 130 κιλών), μέσω Component - σύνδεση που ευτυχώς διαθέτει η εν λόγω TV, όχι βέβαια με σήμα σε πλήρη ανάλυση HD, αλλά σε απλό 576i, το οποίο μπορεί να το 'αναβαθμίσει" με το δικό της εσωτερικό line multiplier.

Όπως είχα γράψει και παλιότερα εδώ, στο ίδιο νήμα, χθες έβαλα το player να παίξει ένα δισκάκι BD, από τη συλλογή των 22 δίσκων Bond 50 και αρνήθηκε πεισματικά να το αναγνωρίσει, βγάζοντας πάλι το ίδιο μήνυμα στην οθόνη μου "Cannot read. Please check the disc". Όποιον δίσκο κι αν δοκίμασα από τη συγκεκριμένη συλλογή (εντάξει, δεν τους δοκίμασα κι όλους), έπαιρνα την ίδια προειδοποίηση.

Στη συνέχεια, έβαλα ένα άλλο δισκάκι μέσα (το "Back to the future [1])" και το έπαιξε κανονικά. Δοκίμασα να παίξω κάποιο δισκάκι από την παραπάνω συλλογή του Bond στον υπολογιστή που έχω φέρει μαζί μου στο εξοχικό για καθημερινή χρήση (Windows 10 64-bit, PowerDVD 14, Οπτικός Οδηγός LG GGW-H20L, Κάρτα Γραφικών Gigabyte-NVidia GeForce GV-N730D5-2GI) και πράγματι κι εκεί μου έκανε κάποια νούμερα στην αναπαραγωγή (κολλήματα, σπασίματα κλπ.).

Αναρωτιέμαι αν είναι κι αυτό θέμα των εν λόγω δίσκων ή αν μπορεί να είναι κάτι άλλο. Στα υπόψη το γεγονός ότι πρόσφατα έκανα και αναβάθμιση στο firmware και το player φοράει το τελευταίο διαθέσιμο. Να ενημερώσω ακόμη ότι τα συγκεκριμένα δισκάκια τα έχω ριπάρει όλα σε εξωτερικό σκληρό δίσκο, ώστε να μπορώ να τα παίξω με κάποιο media player, που δέχεται σύνδεση εξωτερικού δίσκου USB, ίσως γιατί να υποψιαζόμουνα για τέτοιου είδους παραξενιές.

Γνώμες;
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Μάλλον το player χρειάζεται ενημερώσεις.
Δοκίμασε να το συνδέσεις στο wi fi πρώτα και μετά βάλε το δισκάκι να παίξει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μάλλον το player χρειάζεται ενημερώσεις.
Δοκίμασε να το συνδέσεις στο wi fi πρώτα και μετά βάλε το δισκάκι να παίξει.
Καλημέρα κι ευχαριστώ για την υπόδειξη. Είναι πρόσφατα ενημερωμένο με το τελευταίο firmware. Το γράφω παραπάνω:
Στα υπόψη το γεγονός ότι πρόσφατα έκανα και αναβάθμιση στο firmware και το player φοράει το τελευταίο διαθέσιμο.
Φοβάμαι όμως ότι η συγκεκριμένη έκδοση έχει πιθανόν κάποια θέματα συμβατότητας με παλαιότερα players και γι' αυτό να μου κάνει "κόλπα". Η εν λόγω συλλογή εκδόθηκε το 2012 ή 2013 (το νωρίτερο), ενώ το δικό μου player της Panasonic είναι του 2009 ή του 2010. Να σημειώσω επίσης ότι, όσο ήμουν στο σπίτι μου στην Αθήνα, έκανα μια δοκιμή με κάποιο από τα δισκάκια της συλλογής στο Dune HD Prime 3.0 και σ' αυτό ακόμα παρατήρησα δυσκολία στην αναπαραγωγή (σπασίματα στον ήχο, κολλήματα στην εικόνα κλπ.). Ενώ όταν δοκίμασα να κάνω την αναπαραγωγή στο Dune μέσω του αρχείου δίσκου από την ίδια συλλογή, που το είχα ριπάρει σε εξωτερικό σκληρό, το αρχείο έπαιξε κανονικά, χωρίς προβλήματα.

Γι' αυτό και εκφράζω τις αμφιβολίες μου σχετικά με τη συμβατότητα και γι' αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία με κάποιον από τους δίσκους της εν λόγω συλλογής σε παλαιότερο player ή ακόμα και στο ίδιο (πράγμα δύσκολο, φυσικά).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.564
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top