Panasonic DP-UB82x από Ευρώπη

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Καλησπέρα και Καλη Χρονια σε ολους.

Ειμαι σε αναζητηση ενος ubp και εχω καταληξει στο DP-UB820 (824 στη Γερμανια) το οποιο ειναι αμεσως κατω απο το high end UB-9000.
Οι κριτικες του ειναι διθυραμβικες ειδικα για την εικονα και το upscaling που κανει, για το hdr/sdr mapping αλλα και την υποστηριξη hdr, hdr10 και dv.

Δυστυχως στην Ελλαδα το βρισκω στο σκρουτζ, αλλα σε μη ιδιαιτερως γνωστα μαγαζια (τουλαχιστον σε μενα)

Υπαρχει καποιο αξιοπιστο ευρωπαικο intenetικο μαγαζι να προτεινετε για την αγορα του? (θεματα εγγυησης πχ), ή καποιο ελληνικό γνωστό?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Πάρε πρώτα ένα τηλέφωνο στην Panasonic να δεις αν το φέρνουν. Αν το φέρνουν ρώτησε απο πού μπορείς να το αγοράσεις. Αν δεν το φέρνουν, όλα στην Ελλάδα είναι παραεισαγωγές και δεν έχει νόημα να το πάρεις απο εδώ αν είναι σημαντικά ακριβότερο. Τότε πήγαινε στα ιντερνετικά της Γερμανίας ή στο Amazon. de.


Αφού παραλάβεις, γράψε μας τι και πώς έγινε για να το πάρουμε κι εμείς. :D:p
Προσωπικά επιδιώκω να αγοράζω απο εδώ έστω κι αν είναι λίγο ακριβότερα, αλλά για να έχει νόημα πρέπει να υπάρχει άμεσα και να έχει support.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
4
Κι εγω της ιδιας φιλοσοφιας ειμαι και επειδη ο,τι εχει ερθει εδω αφορουσε το γερμανικο μοντελο, καταληγουμε στο ιδιο συμπερασμα.

Απο site ξερω το electrowelt24 (για αγορα ενος sub klipsch r 115 sw στο 65% των 1000 ευρω που κανει εδω ...οπως και το svs pb 2000 ) αλλα δυστυχως δεν εχει καν panasonic στα player.
Καποιο αλλο προτεινομενο site υπαρχει?
 
Last edited:

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Εγώ περιμενω απάντηση από electronet Ηράκλειο Κρήτης αν το φέρνουν για να βάλω παραγγελία :thumbsdown:
 


Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Από τη στιγμή που το έχει το Amazon.de ,σε ανταγωνιστική κιόλας τιμή, νομίζω ότι είναι η νούμερο ένα επιλογή.
Ειδικά από τη στιγμή που η ελληνική αντιπροσωπεία δείχνει να μη το εισάγει.
 


Μηνύματα
7
Reaction score
2
Καλησπέρα,
Για να αναβιώσουμε λίγο το thread, έχει πάρει κανείς το συγκεκριμένο player? Υπόψη ότι στο amazon.de υπάρχει και το 820 και το 824. Ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν? Υποστήριξη ελληνικών .srt υπότιτλων υπάρχει?
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
3.189
Reaction score
774
Καλησπέρα,
Για να αναβιώσουμε λίγο το thread, έχει πάρει κανείς το συγκεκριμένο player? Υπόψη ότι στο amazon.de υπάρχει και το 820 και το 824. Ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν? Υποστήριξη ελληνικών .srt υπότιτλων υπάρχει?
Ευχαριστώ
Και τα δυο μοντέλα ειναι πανομοιότυπα.
Η αλλαγή στο ψηφιο αφορά τις χώρες που κυκλοφορεί.

Για τους υποτιτλους, δεν γνωρίζω δυστυχως.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Ξέρει κανείς τι διαφορές έχουν? Υποστήριξη ελληνικών .srt υπότιτλων υπάρχει?
Καλησπέρα,
Ίσως να ισχύει ότι και με Panasonic dp ub9000 με το 9004 το πρώτο είναι βελγικό μοντέλο ενώ το άλλο ολλανδικό, και είναι ακριβώς τα ίδια.
Τώρα με τους ελληνικούς υπότιτλους (srt) αν θέλεις να λειτουργήσουν από τη θύρα usb είτε σε mkv είτε σε m2ts θα δυσκολευτείς, νομίζω ότι δε τα αναγνωρίζει ( δε τα έχω καταφέρει ακόμα)
Πάντως από τη θύρα usb δε παίζει αρχεία με ήχο Dolby Atmos, True HD η DTS Master Audio αλλά μόνο Dolby Digital ......... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ OPPO ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΟΛΑ.
Αν το player το χρησιμοποιείς μόνο με original δισκάκια είναι τέλειο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
...
Τώρα με τους ελληνικούς υπότιτλους (srt) αν θέλεις να λειτουργήσουν από τη θύρα usb είτε σε mkv είτε σε m2ts θα δυσκολευτείς, νομίζω ότι δε τα αναγνωρίζει ( δε τα έχω καταφέρει ακόμα)
.....
Μήπως πρέπει οι υπότιτλοι να έχουν ακριβώς το ίδιο όνομα με την ταινία για να τους παίξει, δεν λέει στο manual;
Αν δείχνει κάτι αλλά σε αλαμπουρνέζικα, πειραματίσου με το SUBTITLE EDIT να τους σώσεις σαν 1259 GREEK / 28597 GREEK / UTF-8 μήπως και δείξει σωστά
 
Last edited:

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αυτό έχω και διορθώνω τους υπότιτλους γιατί μερικοί είναι χάλια και με λάθους χρονισμούς, αλλά τίποτα, τα έχω δοκιμάσει όλα αυτά που αναφέρεις......α ρε oppo τι μας κάνεις.....δε γνωρίζω αν άλλα 4Κ player έχουν το ίδιο πρόβλημα π.χ. τα BR της Reavon, πάντως τις Pioneer δε παίζουν κάποια αρχεία.
 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αυτός είναι ο κωδικός που χρησιμοποιείς για τα original δισκάκια, το έχω ήδη βάλει.
 
  • Like
Reactions: ika


Μηνύματα
49
Reaction score
7
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά, υπάρχει διαφορά ως προς το Region των δίσκων ανάμεσα στο 820 και το 824;
Έχει νόημα η αγορά ενός από τα 2 εν έτει 2024, με δεδομένο ότι έχουν αρκετά χρόνια στην αγορά; Υπάρχει περίπτωση να βγάλει η Panasonic νεότερο μοντέλο ή έχουν πιάσει ταβάνι οι δυνατότητες των bluray players γενικά;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top