Panasonic Plasma 2013 η OLED?

Μηνύματα
152
Reaction score
9
Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποιο παρόμοιο θέμα με αυτό εδώ αλλά επειδή μετά από ανταλλαγές και συναλλαγές έχω καταλήξει να είμαι με μια panasonic 50st60 και μια lg 55 oled c930v και δεν μπορώ να πιστέψω στα μάτια μου!.

Αφού λοιπόν κατέληξα να τις έχω δίπλα δίπλα στο ίδιο δωμάτιο (σαλόνι), σύνδεσα τον υπολογιστή επάνω (1050ti) και έβαλα να παίξει ίδιο περιεχόμενο κλοναρισμένο και στις 2 τηλεοράσεις.

Η panasonic καλιμπραρισμένη από επαγγελματία και η LG όχι. Σε όλα μα σε ΟΛΑ η πλάσμα ρίχνει στην όλεντ σε εκνευριστικό βαθμό που με κάνει να απορώ. Και όταν λέω "ρίχνει" εννοώ ψάχνοντας με μεγεθυντικό φακό η ψαγμένο συνηθισμένο σε ποιότητα μάτι να μπορεί να δει τις διαφορές. Φυσικά ακολούθησα πολλούς οδηγούς στο νετ με ρυθμίσεις της Oled αλλά ότι και να έκανα ΜΗΔΕΝ το αποτέλεσμα.

Συγκεκριμένα δεν κατάφερα ποτέ να πιάσω την panasonic όποια ρύθμιση και να έκανα σε χρώματα φυσικά, λεπτομέρεια σε φωτεινό κόκκινο, λεπτομέρεια σε σκοτεινές σκηνές η σκοτεινά σημεία με έντονη αντίθεση κλπ. Πολύ κοντά η oled δεν το συζητάω. Αλλά επιτρέπετε τέτοια τεχνολογία να μην μπορεί να αγγίξει την πλάσμα? Πως είναι δυνατόν?

Οκ. Όταν τις βλέπεις στα καταστήματα δίπλα στις τρισάθλιες έστω και πανάκριβες τηλεοράσεις LCD ακόμη και δίπλα σε qled λες οκ είναι καλύτερες δίχως σκέψη.. όμως είναι όντως τόσο πίσω από την πλάσμα? Ναι οκ... ξέρω ότι η συγκεκριμένη σειρά της πανασόνικ βγήκε πολύ επιτυχημένη. Αλλά τόσο πολύ?

Το παράλογο είναι ότι υποτίθεται η Oled ρίχνει σε πλάσμα σε θέμα φωτεινότητας ιδιαίτερα σε φωτεινό χώρο. Αμ δε... ούτε εκεί. Βάζω την πλάσμα στο τέρμα και είναι αν όχι κα;λύτερη τουλάχιστον ίδια με την όλεντ. Και μάλιστα ΠΑΝΤΑ σε κάθε περίπτωση να μην καίει καθόλου λεπτομέρεια σε φωτεινά σημεία και ούτε λεπτομέρεια σε σκοτεινα... κάτι σαν να έχει μόνιμα ενεργοποιημένο HDR? Κουφό?

Κάποιος ΕΜΠΕΙΡΟΣ εδώ της σελίδας μπορεί να με διαφωτίσει (και όταν λέω έμπειρος δεν εννοώ κάποιος που διαβάζει από το πρωί ως το βράδυ κείμενα στο ίντερνετ αλλά κάποιος με έμπειρο μάτι που έχουν περάσει από τα χέρια του ακριβά μοντέλα και πλάσμα και όλεντ. Η ακόμη καλύτερα κάποιος που τις έχει βάλει στην κυριολεξία δίπλα δίπλα να παίζουν και να πειραματιστεί) ? Να μου πει ας πούμε με απόλυτη σιγουριά ότι η Oled έχει κάποιο πρόβλημα (που το αποκλείω 100%).

Και είναι τόσο έντονη η απορία μου γιατί ΔΕΝ μπορώ να τις κρατήσω και τις 2. Πρέπει μια από τις 2 να φύγει. Και φίλος θα αγοράσει μια από τις 2 που δεν θα κρατήσω.

Παρακαλώ για βοήθεια.

Σας ευχαριστώ.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.503
Reaction score
30.874
Απο την 42 panasonic plasma που ειχα, η 4κ lg oled που εχω απο το καλοκαιρι εχει σαφως καλυτερη εικονα και οταν δειχνει μαυρο ειναι το ιδιο σαν να ειναι σβηστη !
Βεβαια εγω ειχα παλαιοτερο μοντελο plasma (αλλα οχι με πολλες ωρες) και πολυ καινουργια OLED ......
 


Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Επειδη εχω και την 65st60 και την qled 75 q9fn η qled ρυθμισμενη δείχνει μερα με την νυκτα απο την πλασμα! Υπερ της Σαμσουνγκ εννοώ
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καμμια σχεση η Oled που εχεις με τις Oled των δυο τελευταιων ετων ....
Ακομα και με το μοντελο που εχεις το επιπεδο της αντιθεσης στην Oled ειναι πολυ καλυτερο .....
Ειδικα σε μια πλασμα ετων οπου το επιπεδο του μαυρου οσο παιρνουν τα χρονια μεταβάλλεται προς το χειρότερο.
Δοκιμασε με στικακι απο τον player της τηλεορασης και ασε τον υπολογιστη οι μετατροπες που γινονται στην εικονα για να παιξει full rgb 0-255 ισως εχουν σχεση με αυτο που βλεπεις
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.922
Reaction score
3.722
Η σύγκριση δεν είναι χαρακτηριστική των τεχνολογιών, γιατί η μία είναι στο αποκορύφωμα των πλάσμα και η άλλη από τις πρώτες OLED. Στις συγκεκριμένες, διάλεξε απλά αυτή που σου ταιριάζει.
 

nsk

Μηνύματα
150
Reaction score
12
Το μέγα ερώτημα
ωραίο θέμα,μου θυμίζει τις παλιες καλές μέρες του φόρουμ!:drinks:
Το θέμα είναι να έρθουν τα νέα μοντέλα oled της PANASONIC στην Ελλάδα και να δούμε τι πιάνουν σε σύγκριση με της LG και SONY.
Εκεί να δεις ωραία θέματα που θα ανοίξουν
 


TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Θα κρατήσω τις plasma μου μέχρι να πεθάνουν, απο φυσικά αίτια ή εμφράγματα/εγκεφαλικά. :)
Μόλις έπαθε το εγκεφαλικό η δικιά μου. Και κλαίω γιατί δεν έχω δει τίποτα που να μπορώ να αγοράσω και να έχει καλύτερη εικόνα.
 

Μηνύματα
152
Reaction score
9
Θα κρατήσω τις plasma μου μέχρι να πεθάνουν, απο φυσικά αίτια ή εμφράγματα/εγκεφαλικά. :)
Μαζί σου. Αν και θα προτιμούσα να γίνεις ποιο αναλυτικός όπου αυτό θα με βοηθούσε πολύ στην επιλογή μου ως άσχετος σχετικά που είμαι!

Σε γωνία θέασης ποια είναι καλύτερη?
Ίδιες. Οι extreme καταστάσεις μετρήσεων δεν με ενδιαφέρουν γιατί ποτέ δεν θα κάτσω να τις δω από το πλάι παρακολουθώντας ταινία. Αν και μπορώ να πω ότι είναι σχεδόν ίδιες. Εκεί που χάνει η πανασόνικ είναι στο πάνω κάτω λόγο ανακλαστικού φίλτρου όπως διάβασα και το διαπίστωσα εύκολα και εγώ.

ωραίο θέμα,μου θυμίζει τις παλιες καλές μέρες του φόρουμ!:drinks:
respect

Καμμια σχεση η Oled που εχεις με τις Oled των δυο τελευταιων ετων ....
Ακομα και με το μοντελο που εχεις το επιπεδο της αντιθεσης στην Oled ειναι πολυ καλυτερο .....
Ειδικα σε μια πλασμα ετων οπου το επιπεδο του μαυρου οσο παιρνουν τα χρονια μεταβάλλεται προς το χειρότερο.
Δοκιμασε με στικακι απο τον player της τηλεορασης και ασε τον υπολογιστη οι μετατροπες που γινονται στην εικονα για να παιξει full rgb 0-255 ισως εχουν σχεση με αυτο που βλεπεις
Αν είναι μόνο το επίπεδο αντίθεσης αυτό που σε απασχολεί ίσως να έχεις δίκιο. Όμως εγώ πάντα προτιμούσα πάντα το επίπεδο της λεπτομέρειας, του χρωματικού εύρους, της ξεκούραστης θέασης, και κυρίως το δυναμικό εύρος όπου πραγματικά έχοντας δει πανάκριβη Oled σε φίλο με HDR περιεχόμενο κορυφαίας ποιότητας είναι τόσο μα τόσο ξεπλυμένο (στα ίσως άπειρα μάτια μου) σε σχέση με την φυσικότητα του πλάσματος. Και τονίζω. Αναφαίρομαι στην λεπτομέρεια που χάνετε σε σκιά και το κάψιμο σε φωτεινά σημεία μιας σκηνής... τόσο πολύ που μου κάνει εντύπωση η πανασόνικ που αντί να βλέπω την ταινία προσπαθώ να βρω λάθη!!!! Δεν είχα ποτέ μου πλάσμα γιατί δεν είχα ποτέ μου την άνεση να αγοράσω μια. Για αυτό και αυτή η εντύπωση!

Το μέγα ερώτημα


Το θέμα είναι να έρθουν τα νέα μοντέλα oled της PANASONIC στην Ελλάδα και να δούμε τι πιάνουν σε σύγκριση με της LG και SONY.
Εκεί να δεις ωραία θέματα που θα ανοίξουν
Μακάρι να υπήρχε η δυνατότητα να αγοράζουμε ότι βγαίνει να βλέπουμε πραγματικές διαφορές. Γιατί μόνον έτσι βλέπεις πραγματικές διαφορές. Αγοράζοντας. Σε 10 λεπτά που θα περιεργαστείς σε ένα μαγαζί μια τηλεόραση ντέμο η στις 2 ώρες που θα δεις μια ταινία στην καλύτερη σε κάποιο φίλο που την έχει πιστεύω ότι δεν αρκούν για να βγει ολοκληρωτική απόφαση αν είναι πραγματικά καλύτερη η όχι.

Η panasonic oled είναι μακράν καλύτερο μοντέλο από την lg και από την Σόνυ ελαφρώς
ΤΟ έχεις βιώσει αυτό η κάπου το διάβασες? Γιατί πλέον δεν έχω καμία σχεδόν εμπιστοσύνη στις ιστοσελίδες που δοκιμάζουν και κάνουν παρουσιάσεις. Μα ΚΑΜΙΑ!
[DOUBLEPOST=1549188392][/DOUBLEPOST]
Μόλις έπαθε το εγκεφαλικό η δικιά μου. Και κλαίω γιατί δεν έχω δει τίποτα που να μπορώ να αγοράσω και να έχει καλύτερη εικόνα.
Αν επιτρέπετε πόσες ώρες είχε γράψει και ποιο μοντέλο είναι?
[DOUBLEPOST=1549188762][/DOUBLEPOST]Δίχως να γίνομαι εριστικός... Να τονίσω ότι θα ήθελα άποψη από κάποιον που είχε η έχει και τις 2 τεχνολογίες στον ίδιο χώρο και έχει άποψη να μου δώσει τα φόντα του. Δεν με ενδιαφέρει η γνώση που έχει μαζέψει κάποιος διαβάζοντας συγκριτικά τεστ η στηριζόμενος στο ένστικτό του να μου πει την γνώμη του. Όπως ένας φίλος ποιο πάνω είπε έχω qled και πλάσμα μαζί. Κάπως έτσι. Σίγουρα είναι δύσκολο και μην μου πετάξετε ντομάτες παιδιά αλλά έχω πελαγώσει και επειδή τα οικονομικά είναι σε άθλια κατάσταση και είναι το χόμπι μου εδώ και μια 20ετία να βλέπω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ταινίες ημερησίως όπως καταλαβαίνετε είναι πολύ σημαντικό για μένα :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Αν και θα προτιμούσα να γίνεις ποιο αναλυτικός όπου αυτό θα με βοηθούσε πολύ στην επιλογή μου ως άσχετος σχετικά που είμαι!
Ποιά επιλογή; Σου προσφέρουν μια απ' τις δυο;
 

Μηνύματα
152
Reaction score
9
Επειδη εχω και την 65st60 και την qled 75 q9fn η qled ρυθμισμενη δείχνει μερα με την νυκτα απο την πλασμα! Υπερ της Σαμσουνγκ εννοώ
Τώρα πρόσεξα ποια πλάσμα έχεις !!!.. Ουάου..
Ερωτήσεις λοιπόν :p
Είναι καλιμπραρισμένη η πλάσμα σου? Ο χαρακτηρισμός "μέρα με την νύχτα" σε ποια σημεία εστιάζει? Στο θέμα αντίθεσης? Χρωματικού εύρους και έντασης? Φωτεινότητα? Σε σκοτεινό η φωτεινό περιβάλλον? Σε τηλεοπτικό σήμα η παρακολούθησης από κάποια πηγή (τηλεοπτικό έχω να δω πάνω από 20 χρόνια.. ούτε ειδήσεις!... και ποτέ δεν παίζω από usb και τον Player Που έχουν οι τηλεοράσεις.. πάντα από υπολογιστή)

Σε ανάλυση φυσικά δεν θα ρωτήσω εφόσον λόγο μεγαλύτερου μεγέθους και 4κ της σάμσουνγκ σου δεν θα τίθεται θέμα... Τουλάχιστον από κοντινή θέαση όπου θες να αισθάνεσαι ότι είσαι σινεμά. Γιατί όταν πας να καλύψεις απλά το φυσιολογικό οπτικό πεδίο τα έχουμε πει αυτά δεν έχει σημασία αν θα είναι 4Κ η 18Κ εκτός πια και αν είσαι αετομάτης πιλότος πολεμικής αεροπορίας και κάτω των 35 ετών! :D )

Περιμένω με αγωνία απαντήσεις σου (όποτε και αν μπορέσεις). Επίσης θα εκτιμούσα αφάνταστα όταν και αν αποφασίσεις ποτέ να πουλήσεις την ST60 σου να μου στείλεις ένα πμ προτού βάλεις αγγελία στο σάιτ γιατί θα την πάρω μάλλον εγώ και θα δώσω σε φίλο την 50άρα μου :D
[DOUBLEPOST=1549189504][/DOUBLEPOST]
Ποιά επιλογή; Σου προσφέρουν μια απ' τις δυο;
Να... αυτά είναι ...
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Παντα σκοτεινο περιβάλλον, μονο ταινιες εχω εως τωρα 1800 ωρες! Οχι δεν ηταν καλιμπραρισμενη! Ομως η φωτεινοτητα της σαμσουνγ που στις μετρησεις εβγαλε 1000 nits δεν αφηνει περιθώρια για πολλα πολλα!, επισης το hdr ειναι ολα τα λεφτά μεγαλη διαφορα στην ζωντανια! Οταν ρωτησα τον καλιμπρατορα αν η q9 θαχε καλυτερη εικόνα απο την st60 πριν την αγορα γελασε κ μου ειπε φυσικα κ ναι κ αποδειχθηκε οτι ετσι ηταν ! Ο μονος ενδοιασμός του ηταν τα 4800 που ειχε!! Οταν ομως bfriday επεσε στα 2400 εγινε vfm! Τωρα εχει παει στο κανονικο σαλόνι για να βλεπει ταινιες ο μικρος τα Σβκα!
Η αποσταση θεασης ειναι στα 2.65
 

Μηνύματα
152
Reaction score
9
Παντα σκοτεινο περιβάλλον, μονο ταινιες εχω εως τωρα 1800 ωρες! Οχι δεν ηταν καλιμπραρισμενη! Ομως η φωτεινοτητα της σαμσουνγ που στις μετρησεις εβγαλε 1000 nits δεν αφηνει περιθώρια για πολλα πολλα!, επισης το hdr ειναι ολα τα λεφτά μεγαλη διαφορα στην ζωντανια! Οταν ρωτησα τον καλιμπρατορα αν η q9 θαχε καλυτερη εικόνα απο την st60 πριν την αγορα γελασε κ μου ειπε φυσικα κ ναι κ αποδειχθηκε οτι ετσι ηταν ! Ο μονος ενδοιασμός του ηταν τα 4800 που ειχε!! Οταν ομως bfriday επεσε στα 2400 εγινε vfm! Τωρα εχει παει στο κανονικο σαλόνι για να βλεπει ταινιες ο μικρος τα Σβκα!
Η αποσταση θεασης ειναι στα 2.65
Οπότε με τα δεδομένα αυτά και πάντα θεωρητικά οι qled είναι καλύτερες από τις oled. Γιατί εγώ στα δικά μου μάτια (πάντα μπορεί να έχω λάθος εγώ) η πλάσμα μου αρέσει περισσότερο... Τι να πω. Θα κρατήσω την πλάσμα και θα δώσω την oled τελικά. Με 13.000 ώρες η πλάσμα έχει μέλλον ακόμη πιστεύω.
[DOUBLEPOST=1549291547][/DOUBLEPOST]Θα κάνω μια απλή και πάντα θεωρητική ερώτηση για να έχω ένα μπούσουλα μελλοντικά και για εμένα και για φίλους που με ρωτάνε.

Αν υποθέσουμε ότι έχουμε μπροστά μας 3 τηλεοράσεις.

α) Oled 2018/19 αξίας 1500-2000 ευρώ καινούρια 55"
β) qled 2018/19 αξίας 1500-2000 ευρώ καινούρια 55"
γ) μεταχειρισμένη πλάσμα πανασόνικ ) Με λίγες ώρες λειτουργίας και αξίας 500-1000 ευρώ.

Η οικονομική άνεση βρίσκεται σε υψηλά επίπεδα για τον ενδιαφερόμενο. Ποια από τις 3 θα του προτείνατε και γιατί?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.652
Την πρώτη βέβαια.

Οι QLED είναι LCD με quantum dot "φίλτρο" και όνομα απάτη, φτιαγμένο έτσι ώστε να εξαπατήσει τους υποψήφιους πελάτες. Τα εγγενή ελαττώματα της τεχνολογίας LCD σε μεγάλη επιφάνεια παραμένουν, έστω και σε μικρότερο βαθμό (λόγω της πιο προσεγμένης υψηλότερης κατηγορίας και όχι λόγω της τεχνολογίας). Υπάρχουν φυσικά και σοβαρά προτερήματα σε σχέση με τις απλές LED LCD.
H Sony ονομάζει την ίδια τεχνολογία Triluminos.

Plasma μεταχειρισμένη δεν θα αγόραζα σήμερα.
 

Μηνύματα
1.073
Reaction score
830
Παντως οι oled ειδικα της lg με ενα ψαξιμο στα φορουμ εχει αρκετους απογοητευμενους πελατες! Η Σονυ εχει τα υπερ αλλα κ αρκετα υψηλη τιμη! LCD στις 75 ίντσες ειναι ας το πουμε μονοδρομος για τωρα! Σε λιγοτερες εννοείται oled
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.922
Reaction score
3.722
Παντως οι oled ειδικα της lg με ενα ψαξιμο στα φορουμ εχει αρκετους απογοητευμενους πελατες! Η Σονυ εχει τα υπερ αλλα κ αρκετα υψηλη τιμη! LCD στις 75 ίντσες ειναι ας το πουμε μονοδρομος για τωρα! Σε λιγοτερες εννοείται oled
Οι ευχαριστημένοι πελάτες των LG OLED είναι σίγουρα πολύ περισσότεροι από τους απογοητευμένους... Αν έχεις δει περισσότερες (κακές?) αναφορές, εικάζω ότι είναι απλή αριθμητική, επειδή έχουν αγοραστεί πολλά κομμάτια.

Στην τελευταία απάντηση του @Zizik είναι συμπυκνωμένη όλη η τρέχουσα "σοφία" για τις εναλλακτικές τεχνολογίες και είναι πολύ καλός μπούσουλας για τέτοιες συγκρίσεις.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.832
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top