Panasonic TX55FX550

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους

Έκανα μια αγορά την παραπάνω TV στα 399 ευρώ στα τυφλά λόγω τιμής και μέσω κάποιων reviews στον internet. Το budget δεν σήκωνε για παραπάνω και θα αντικαταστήσει την LG47H3000 που έχω εδώ και δέκα χρόνια. Ποια η άποψη σας για τις Panasonic; Ξέρω θα μου πείτε τώρα την πήρες, απλά ρωτάω για το ψυχολογικό στο κάτω κάτω δεν κόστισε και μια περιουσία.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το ξέρω ότι την πήρα. Το θέμα είναι αν έχει σχέση με κάτι μουφες στυλ jvc, fu, και sharp που έχουν τα ίδια λεφτά. Εκτός αν είναι τόσο για γέλια η αγορά.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Το ξέρω ότι την πήρα. Το θέμα είναι αν έχει σχέση με κάτι μουφες στυλ jvc, fu, και sharp που έχουν τα ίδια λεφτά. Εκτός αν είναι τόσο για γέλια η αγορά.
Όχι βρε πλάκα σου κάνω.... Καλα κάνεις και ρωτάς....
Περίμενε, υπάρχουν παιδιά εδώ μεσα που γνωρίζουν και θα σου πουν ακριβώς τι αγόρασες...... :smile: :drinks:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Όταν παίρνεις με 400 ευρώ 55 ιντσες δεν έχεις απαιτήσεις .
Ούτε καν ρωτάς .
Διότι την πήρες καθαρά για το μέγεθος κ ξέρεις ότι δεν είναι κορυφαία σειρά .
Τι θέλεις να αποδείξεις ;
Την ποιότητα της ;
Κατασκευής η επίδοσης ;
Είναι τελείως υποκειμενικό .
Επαναλαμβάνω 400 ευρώ 55 ιντσες
Ούτε 10 ευρώ η ιντσα δηλαδή .
Μια χαρά είναι και όσο αντέξει .
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.130
Το ξέρω ότι την πήρα. Το θέμα είναι αν έχει σχέση με κάτι μουφες στυλ jvc, fu, και sharp που έχουν τα ίδια λεφτά. Εκτός αν είναι τόσο για γέλια η αγορά.
Πήρα σχετικά πρόσφατα μια τέτοια "μούφα" FU 40'' με 199€
Παλιά, τις FU δεν ήθελα ούτε να τις δω... αλλά τώρα ήθελα την πιο φτηνή 40''
Δεν ξέρω αν έκανα καλά που δεν έδωσα 50-100€ για κάτι άλλο...
Εντούτοις δεν κάθομαι να σκάσω.... τηλεόραση για να παίζει παπαριές στην κουζίνα είναι...
Παρ' όλα αυτά εντυπωσιάστηκα με τα δικτυακά της, DLNA, wifi, wireless screen όλα δούλεψαν με τη μία... βλέπει κανα βιντεάκι το παιδί στο κινητό και μ' ένα κουμπί το στέλνει στην tv και παίζει με το δικό της player μετά...
Που θέλω να καταλήξω.... αν δεν έχεις τρελές απατήσεις (του τύπου μη χάσεις κανένα pixel στο up/downscaling ή αν δείχνει καλά στις 175 μοίρες :p) μια χαρά θα είσαι.... τηλεόραση είναι, δεν παντρεύτηκες :p
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Κάπως έτσι είχα πάρει την LG και μας συντροφεψε μια χαρά μέχρι τώρα. Περισσότερο λόγω του brand ήθελα μια άποψη παρά για την αξία επειδή είναι η πρώτη που περνώ Panasonic.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.754
Αφού ο guru της εικόνας @loggeo έχει Panasonic (OLED βέβαια) καλές θα είναι :smile:
Έλα, με φώναξες; :drinks: :roflmao:
Είναι εξαιρετικές τηλεοράσεις οι Panasonic. Παλαιότερα, έφτιαχναν τις κορυφαίες Plasma, έχοντας επενδύσει στην τεχνογνωσία της pioneer (βλέπε kuro).
Την παράδοση αυτή την συνεχίζουν με τις Oled. Μπορεί η lg να κατασκευάζει (όλα) τα panel, αλλά έχουν βρει τρόπο να διαφοροποιούν, ώστε και ελαφρώς, τα προϊόντα τους.
Ποτέ δε μου άρεσε το design τους, όπως και το λειτουργικό τους. Τις θεωρώ συντηρητικές.
Εδώ όμως μιλάμε για lcd. Δε θα ήταν πρώτη μου επιλογή η Panny. Η Sony θα ήταν και κατόπιν η Samsung.
Όχι ότι θα αγόραζα ποτέ lcd!:roflmao:
Βέβαια, όπως λέει κι ο Μάκης, στα 400 ευρώ δεν περιμένω διαφορές. Μια χαρά θα είναι κι η Panasonic λοιπόν.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Δεν είναι LCD είναι LED. Και σύμφωνα με τον Κοτσωβολο η πραγματική της αξία είναι 699 και την δίνει 399 μόνο για σήμερα και αύριο. Μουφα or not δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Όλες οι LCD είναι LED πλέον, το ίδιο είναι.
Η αλήθεια είναι ότι όλες τις φθηνές LCD, ιδιαίτερα στις μεγάλες ίντσες, μόλις τις ανοίξεις .......κλαίς
Και όχι απο χαρά :tongue:
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν είναι LCD είναι LED. Και σύμφωνα με τον Κοτσωβολο η πραγματική της αξία είναι 699 και την δίνει 399 μόνο για σήμερα και αύριο. Μουφα or not δεν ξέρω.
Τελικά την άνοιξες την τηλεόραση να μας πεις εντυπώσεις;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εδώ και μια ώρα έχω παραλάβει την Panasonic και ασχολούμαι μαζί της. Θα σας παραθέσω παρακάτω τις πρώτες εντυπώσεις θετικές και αρνητικές:

Pros:
  • Ευκολότερο setup menu σε σχέση με την LG.
  • Γρήγορη εγκατάσταση καναλιών και προσαρμογή τους.
  • Το Wi-Fi συνδέθηκε πολύ γρήγορα και μάλιστα υποστηρίζει και το πρωτόκολλο 802.11ac.
  • Το Netflix παίζει άψογα μέχρι και την ανώτερη ανάλυση που μπορεί να υποστηρίξει η γραμμή μου και είναι τα 8mbps δηλαδή το πολύ 1440p. H εικόνα είναι εντυπωσιακή σε σχέση με την LG με εξωτερικό media player (WDTV live 3rd GEN).
  • YouTube την ίδια εντυπωσιακή ποιότητα όπως στο Netflix σε σχέση με την πρότερη κατάσταση. Αναγνωρίζει το HDR υλικό και έχει 4 επιλογές ανάλογα την προτίμηση για hdr βελτίωση εικόνας.
  • Έχει δικό του media player που βλέπει απρόσκοπτα το NAS μου και παίζει τα αρχεία ακόμα και τους υπότιτλους τους σε μορφή srt.
  • Αποδεκτές συνδέσεις για πηγές, κεραίες κτλ. και δυνατότητα ακόμα και διαχείρισης πιάτου δορυφορικού (σύνδεση για πιάτο ξεχωριστή), με τον παλιό ενισχυτή που έχω Pionner VSX-519 συνδέθηκε άμεσα και απρόσκοπτα.
Στην συνέχεια αν βρω και άλλα θα σας πω.

Cons:
  • Μέτρια αίσθηση κατασκευής και πολύ ελαφριά κατασκευή (το τελευταίο ίσως να είναι και θετικό).
  • Χρώματα σχετικά κορεσμένα αλλά διορθώνονται μέσω του menu επιλογών. Αυτό κυρίως σε μέτριο υλικό και όχι σε netflix & youtube.
  • Χαμηλή ένταση ηχείων ακόμα και με διάφορα καλούδια ενεργοποιημένα (AVL κτλ).
  • Λιγότερες ρυθμίσεις εικόνας και ήχου από πιο advance μοντέλα λογικά όμως για το εύρος της τιμής της.
  • Κατασκευή μάλλον Γερμανία αλλά συναρμολόγηση στην Τουρκία (μέτρια ποιότητα)
  • Μέτριο μαύρο αλλά σαφώς καλύτερο από της LG (πάντα με προσωπικά κριτήρια)
  • Τοπικά εθνικά κανάλια αίσχος (με εξαίρεση λίγο τον SKAI HD & ERT SPORTS HD) αλλά αυτό ισχύει νομίζω για όλες.
  • Σε υλικό μικρότερο από FHD η ποιότητα της εικόνας είναι μέτρια και δείχει την αδυναμία μάλλον του υλικού και όχι του panel.
Στην συνέχεια αν βρω και άλλα θα σας πω.

Μέχρι στιγμής για τα λεφτά της είναι καλή. Θα δώ πόσο θα κρατήσει και πότε θα βγάλει βλάβη. Αν κράτησει πάλι 10 χρόνια σαν την LG τι να πώ θα είναι Best Value of Mpn

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα. Μετά απο 2 εβδομάδες σχεδόν διαβιώσης με την εν λόγω κυρία μπορώ να σας πώ ότι για video υλικό (netflix, youtube, local nas) δεν χρησιμοποιώ κάποια άλλη συσκευή. Πολύ ευχαριστημένος με την εικόνα πάντα με προσωπικά κριτήρια. Το μόνο που δεν με ευχαριστεί είναι ο ήχος της TV αλλά την στέλνω μέσω οπτικής στον ενισχυτή όπου ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.668
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top