Panasonic UB9000 UHD 4K Player vs;

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μετά τα βέλτιστα setup στον ήχο του υπάρχοντος συστήματος το επόμενο βηματάκι είναι η αναζήτηση ενός καλού UHD 4K player το οποίο να διαθέτει 2 HDMI εξόδους.
Διάβασα προσεκτικά το θέμα που υπάρχει παραδίπλα για το oppo 203 το οποίο απέκλεισα γιατί δεν με ενδιαφέρει καθόλου το "κεφάλαιο" media player λόγω του ότι είμαι του νοικιάζω ή αγοράζω μια ταινία που θέλω να δω.
Εκτός το panasonic του τίτλου για το οποίο διάβασα καλές κριτικές , ξεχώρισα επίσης και το pioneer LX58.
Ποιο άλλο μηχανάκι προτείνετε να κοιτάξω σε αυτή την κατηγορία πριν βγει η τελική απόφαση;
Ποια είναι η γνώμη σας για τα παραπάνω 2 που αναφέρω;
Μήπως κάποιο lg ανάλογης κατηγορίας θα είχε καλύτερα αποτελέσματα λόγω ταιριάσματος με την τβ που είναι lg ή δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο αυτό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :)
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μα το oppo δεν το παίρνεις για media player
Το παίρνεις για τις δυνατότητες του τις οποίες δεν τις κάνει κανένα άλλο player αυτή την στιγμή
Επίσης για την υποστήριξη που έχει από την εταιρεία
Δυνατότητες που είχε σαν player που αφορούν την πιστότητα αναπαραγωγής της ταινίας ή άλλα καλούδια που δεν ψάχνω εγώ να βρω ή μάλλον δεν ξέρω να τα εκμεταλλευτώ και δεν γνωρίζω σε τι χρησιμεύουν. Γιατί αν κατάλαβα καλά από αυτά που είδα και διάβασα το panasonic ήταν καλύτερο στα σημεία στην εικόνα από το oppo.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ήταν
Δεν είναι πλέον εδώ κ αρκετό καιρό με όλες αυτές τις αναβαθμίσεις που έχουν βγει
Ωραία γιατί διάβασα ότι είχε και θέματα συμβατότητας κλπ.
Μία ερώτηση ακόμη γιατί διαβάζοντας το θέμα μου έμειναν κάποιες απορίες.
Αν το αγοράσεις άμεσα, το παίρνεις έτοιμο ή πρέπει εσύ να κάνεις αυτές τις αναβαθμίσεις σε firmware ή software ή και στα δύο ; Και αν ναι , έχουν έξτρα κόστος;
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Έτοιμο είναι
Εάν έχει βγει νέο φιρμγουερ σου βγάζει ειδοποίηση
Εννοείται ότι είναι δωρεάν
Αν είναι έτσι τα πράγματα , μπαίνει και αυτό στο παιχνίδι;)
Ευχαριστώ!!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μία ερώτηση για το oppo αλλά και γενικότερα για τα player που έχουν 2 HDMI out.
Αυτό που διάβασα για το oppo είναι το εξής :
Υπάρχουν δύο έξοδοι HDMI στο Oppo: ένα HDMI 2.0 για βίντεο και ήχο και ένα HDMI 1.4 για την αποστολή ηχητικών σημάτων μόνο για παλιούς δέκτες.

Από το HDMI 1.4 ο ήχος περνάει όπως και από ένα HDMI 2.0 ή λαμβάνεις πιο " φτωχή " πληροφορία ή ίσως δεν αναγνωρίζει κάποια σύγχρονα φορμάτ ήχου;
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.881
Reaction score
41.109
  • Dual HDMI Outputs
    The player features two HDMI outputs – an HDMI 2.0 port for connecting to the latest UHD TVs, projectors and A/V receivers, and an HDMI 1.4 audio port for connecting to older A/V receivers. Customers with newer 4K- and HDR-capable A/V receivers can use a full HDMI 2.0 signal path, while customers with older A/V receivers can have a split A/V setup.
Output
HDMI Audio: up to 7.1ch/192kHz PCM, up to 5.1ch DSD, Bitstream.
HDMI Video: UHD/1080p24/1080p/1080i/720p/576p/576i/480p/480i, 3D frame-packing 720p/1080p24.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Η βασική ερώτηση είναι αν έχεις τηλεόραση που υποστηρίζει dolby vision. Αν ναι, ψάξε ένα Player με αντίστοιχες δυνατότητες.
Αν όχι και με δεδομένο ότι παίζεις μόνο δισκάκια και δίνεις audio απο hdmi, πάρε ένα απ' τα φθηνότερα panasonic.
Αυτό είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Φυσικά μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή ως την άνοιξη και να πάρεις ένα απ'τα καινούρια μοντέλα της panasonic.
Το dp-ub820 θα είναι το πρώτο player που θα υποστηρίζει τα πάντα όλα. Hdr, hdr 10+, dolby vision!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Η βασική ερώτηση είναι αν έχεις τηλεόραση που υποστηρίζει dolby vision. Αν ναι, ψάξε ένα Player με αντίστοιχες δυνατότητες.
Αν όχι και με δεδομένο ότι παίζεις μόνο δισκάκια και δίνεις audio απο hdmi, πάρε ένα απ' τα φθηνότερα panasonic.
Αυτό είναι μια πολύ καλή επιλογή.
Φυσικά μπορείς να κάνεις λίγη υπομονή ως την άνοιξη και να πάρεις ένα απ'τα καινούρια μοντέλα της panasonic.
Το dp-ub820 θα είναι το πρώτο player που θα υποστηρίζει τα πάντα όλα. Hdr, hdr 10+, dolby vision!
Στο παρακάτω λινκ αναφέρει ότι το υποστηρίζει.
http://www.lg.com/gr/televisions/lg...MIoMi0ppnL2QIVTIuyCh2DbQTfEAAYASAAEgIsjfD_BwE
 

Μηνύματα
415
Reaction score
998
Στο παρακάτω λινκ αναφέρει ότι το υποστηρίζει.
http://www.lg.com/gr/televisions/lg...MIoMi0ppnL2QIVTIuyCh2DbQTfEAAYASAAEgIsjfD_BwE
Κοίτα και για το Panasonic DP-UB9000 4K UHD Player
Είναι αλλού το μηχανάκι.
Επίσης περίμενε να δούμε τι θα βγάλει και η Pioneer.
Με τους επεξεργαστές που φοράει το Panasonic και τα τροφοδοτικά σίγουρα είναι High Fidelity.
Εξάλου αναφέρετε ότι και σε SDR συσκευές και με 1080p η εικόνα από υλικόθα είναι απαράμιλλη!
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Κοίτα και για το Panasonic DP-UB9000 4K UHD Player
Είναι αλλού το μηχανάκι.
Επίσης περίμενε να δούμε τι θα βγάλει και η Pioneer.
Με τους επεξεργαστές που φοράει το Panasonic και τα τροφοδοτικά σίγουρα είναι High Fidelity.
Εξάλου αναφέρετε ότι και σε SDR συσκευές και με 1080p η εικόνα από υλικόθα είναι απαράμιλλη!
Ούτως ή άλλως δεν βιάζομαι και δεν έχω ακόμη αποφασίσει.
Από το pioneer που κατέχω (το 180) είμαι πολύ ευχαριστημένος και ικανοποιημένος.
Ο λόγος που θέλω να ανέβω είναι οι 2 έξοδοι HDMI ( που δεν έχει το δικό μου ).
Βέβαια επειδή υπάρχει στο πλάνο η αλλαγή και ενισχυτή για διάφορους λόγους που έχω
αναλύσει σε άλλο θέμα ίσως να πάω πρώτα σε αυτή την αλλαγή και μετά στου player.
Σύμφωνα πάντως και με τις δικές σας προτάσεις η επιλογή θα είναι ανάμεσα σε oppo , panasonic, pioneer.
Δεν νομίζω από όλα αυτά που έχω διαβάσει ότι υπάρχει λόγος να κοιτάξω και κάποια άλλη εταιρία για την συγκεκριμένη κατηγορία player.
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Υπάρχει η επιλογή να πάρεις φθηνότερο και να δώσεις τα χρήματα σε καλύτερο ενισχυτή.
Άστα φίλε!! Μόλις έδειξα στη γυναίκα μου σελίδα σελίδα αυτό
https://www.avsite.gr/forum/threads/Όταν-είσαι-μερακλής-μερακλού.101037/
και μου απαίτησε atmos.
Εδώ θα βάλουμε τα πάνω ηχεία εδώ τα πλαϊνά και πάει λέγοντας...
Έμπλεξα εν ολίγης χαχαχα...
 



Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Άστα φίλε!! Μόλις έδειξα στη γυναίκα μου σελίδα σελίδα αυτό
https://www.avsite.gr/forum/threads/Όταν-είσαι-μερακλής-μερακλού.101037/
και μου απαίτησε atmos.
Εδώ θα βάλουμε τα πάνω ηχεία εδώ τα πλαϊνά και πάει λέγοντας...
Έμπλεξα εν ολίγης χαχαχα...
μακάρι να είχα και γω τέτοια μπλεξίματα...
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.865.378
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top