Panoulix's System!

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Σειρά μου να παρουσιάσω ένα μέρος του ήχοσυστήματος μου.

- Hχεια Front: Klipsch Cornwall III
- Center: Klipsch Heresy III
- Ηχεια Rear: Klipsch Heresy III

- Preamp: Primare Pre 35 Prisma
- Power Amps: 2x Advance X-A220
- AVR: Yamaha RX-A8A
- Mediacenter: Asus ROG Strix Z690-i, i3-12100T, 32GB DDR5, 2x 2TB M.2 NVMe WD SN850, 2x 4TB SATA3 Samsung 870 Evo.
- TV: Sony Bravia XR75X95J Master Series
 

Attachments


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Σειρά μου να παρουσιάσω ένα μέρος του ήχοσυστήματος μου.

- Hχεια Front: Klipsch Cornwall III
- Center: Klipsch Heresy III
- Ηχεια Rear: Klipsch Heresy III

- Preamp: Primare Pre 35 Prisma
- Power Amps: 2x Advance X-A220
- AVR: Yamaha RX-A8A
- Mediacenter: Asus ROG Strix Z690-i, i3-12100T, 32GB DDR5, 2x 2TB M.2 NVMe WD SN850, 2x 4TB SATA3 Samsung 870 Evo.
- TV: Sony Bravia XR75X95J Master Series
ωραιότατα !
αλλά...
γιατί τόση υπερβολή στη RAM?
φαντάζομαι για ...ψυχολογικούς λόγους, εννοώ για να νοιώθεις πως έκανες το καλύτερο κι ας μη χρειάζεται.
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Και γιατί δεν το κάνεις σε δικό σου thread;:)
Είδα 300+ σελίδες και νόμισα ότι ήταν γενικό το νήμα.
@Zizik[/USER] αν μπορείς μετέφερέ το στο σωστό νήμα αν θες (για να μάθω κι εγώ πού βρίσκεται).

ωραιότατα !
αλλά...
γιατί τόση υπερβολή στη RAM?
φαντάζομαι για ...ψυχολογικούς λόγους, εννοώ για να νοιώθεις πως έκανες το καλύτερο κι ας μη χρειάζεται.
VMs για διάφορους λόγους.

Ναι ωραία όλα αυτά ,αλλά γιατί το παρουσιάζεις στο νήμα του christos 77 ?
Είδα 300+ σελίδες και νόμισα ότι ήταν γενικό το νήμα.
@Zizik αν μπορείς μετέφερέ το στο σωστό νήμα αν θες (για να μάθω κι εγώ πού βρίσκεται).

θα θέλει πιστοποίηση...όχι σαν εσένα που είσαι αντιρηξίας :p
Αυτό! Αντιρηξίας, γκρινιαρόπουλος. :D :D :D :D
Ευτυχώς δε συνηθίζω να κάνω κι ορθογραφικά, αλλιώς θα του δίναμε και τη στάμπα του grammar nazi.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
@Zizik αν μπορείς μετέφερέ το στο σωστό νήμα αν θες (για να μάθω κι εγώ πού βρίσκεται).
Home cinema ή δικάναλο προτιμάς;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.930
Είναι μικρό το κεντρικό
Είναι μικρό
Είναι μικρό το κεντρικό

Είναι μικρό το κεντρικό
Είναι μικρό
Είναι μικρό το κεντρικό



(Σχετικά με τα L-R :) ....πάντως κάνε κάτι με την τοποθέτηση του)
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.597
ΠΟΥ
ΕΙΝΑΙ
ΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (ΟΧΙ ΤΟ)
ΣΑΜΠΓΟΥΦΕΡΖΖΖΖΖ ????????

ΥΓ i3 με 32GB ram ειναι σα γυναίκα με ωραίο κωλο αλλά χωρις βυζα ! πάνω απο 2 vm δεν σε βλέπω καλά
ΥΓ2 Καλές και πολλές ακροάσεις !
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα,
Να χαίρεσαι τον χώρο και τα μηχανήματα σου, καλές ακροάσεις είτε δικάναλες είτε πολυκάναλες.
Από ότι καταλαβαίνω στέρεο ακούς από τον προ+τελικούς και surround από τον Yamaha, μία ερώτηση πως αλλάζεις την επιλογή ήχου που θέλεις να ακούσεις, έχεις κάποιον ξεχωριστό επιλογέα.
 


Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.569
Πολύ ωραίο σύστημα,αλλά μήπως το κεντρικό θα πρέπει να πατήσει σε κάποια αντικραδασμική βάση ή υλικό?
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Καλησπέρα,
Να χαίρεσαι τον χώρο και τα μηχανήματα σου, καλές ακροάσεις είτε δικάναλες είτε πολυκάναλες.
Από ότι καταλαβαίνω στέρεο ακούς από τον προ+τελικούς και surround από τον Yamaha, μία ερώτηση πως αλλάζεις την επιλογή ήχου που θέλεις να ακούσεις, έχεις κάποιον ξεχωριστό επιλογέα.
Ο προενισχυτης εχει HT Bypass, οποτε το XLR Front Out απο τον Yamaha, παει στο XLR In του Primare και οδηγει τους τελικους απο το ρυθμιστικο του Yamaha οταν παιζει ταινια.

Απο subs εχω 1, το SVS PB3000 Pro.

Λίγη ραμ θες κι είσαι οκ
Ρε μη το κοροϊδεύεις ρε το κομπιουτερατσι μου. Μ'αυτο κανω τους λογαριασμους μου. :p

Πολύ ωραίο σύστημα,αλλά μήπως το κεντρικό θα πρέπει να πατήσει σε κάποια αντικραδασμική βάση ή υλικό?
Παταει σε 4 αντικραδασμικα μαξιλαρια παχους 3-4mm, αλλα μαλλον θα μπει βαση απo ριγκοφον ή πιο παχια μαξιλαρια. Δε κανει κιχ απο κραδασμους παντως ακομα κι ετσι.
ΠΟΥ
ΕΙΝΑΙ
ΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ (ΟΧΙ ΤΟ)
ΣΑΜΠΓΟΥΦΕΡΖΖΖΖΖ ????????

ΥΓ i3 με 32GB ram ειναι σα γυναίκα με ωραίο κωλο αλλά χωρις βυζα ! πάνω απο 2 vm δεν σε βλέπω καλά
ΥΓ2 Καλές και πολλές ακροάσεις !
Παντα στις γυναικες προτιμουσα τον ωραιο κωλο αλλα μου σκαγαν και τα 2 στο πακετο. Το Καρμα μαλλον... 😂🤣

Στο δια ταυτα, η μητρικη εχει μονο 2 σλοτς και παιρνει DDR5. Η διαφορα τιμης καιβτα 2 slots, επεβαλλαν να παω για 32 απευθειας.

Η 12η γενια στον i3 σκοτωνει σε επιδοσεις να ξερεις.
Παρολα αυτα, για βαρια VMs εχω αλλο συστημα, το επονομαζομενο PoutaNAS.
...Αυτο εχει στηθει ως file server, VM bank, φοραει πανω του Dual Xeon E5-2680V4, 128GB RAM και Hardware Raid Array με LSI Logic 9361-8i και 5x 18TB WD Ultrastar και μια RX560 απλα να παιζει 4K60.

Τωρα καταλαβαινεις γιατι το ονομασα PoutaNAS. Γιατι μονο NAS δεν ειναι... :)

Επισης, ΔΕΗ has joined the chat, αν και σε idle φαση (browsing, movie streaming/playback), καταναλωνει 150W το πολυ συμφωνα με το power meter.
 
Last edited:

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Είναι μικρό το κεντρικό
Είναι μικρό
Είναι μικρό το κεντρικό

Είναι μικρό το κεντρικό
Είναι μικρό
Είναι μικρό το κεντρικό



(Σχετικά με τα L-R :) ....πάντως κάνε κάτι με την τοποθέτηση του)
L-R οταν βγηκαν φωτογραφια ηταν πολυ το toe in. Αυτο αλλαξε με πιο ανοιχτη την κλιση για να διασταυρωνονται ακριβως στη θεση ακροασης, σχηματιζοντας ισοπλευρο τριγωνο. Ξαναμετρηθηκαν οι σταθμες απο τη θεση ακροασης και τις επιμερους θεσεις, με αποτελεσμα να αλλαξει αντιστοιχα και το volume τους.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.340
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top