PC Games and more





jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.595
April 26, 2024
 



Μηνύματα
19.320
Reaction score
13.530
Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον για τους φίλους των παλιών arcade παιχνιδιών και gaming κονσόλων! Ένα μουσείο arcade ανοίγει σύντομα στο Φάληρο (δεν είδα την διεύθυνση του κάπου, φαντάζομαι θα ανακοινωθεί).

Σε μια γειτονιά του Φαλήρου, θα λειτουργεί σε λίγες ημέρες το απόλυτο 80s και 90s μουσείο με σκοπό όχι απλά τη νοσταλγία μας αλλά κυρίως την ψυχαγωγία! Ο λόγος για το… μοναδικό πια ουφάδικο που υπάρχει στην Αθήνα και υπόσχεται να μας μεταφέρει στις ανέμελες εποχές των παιδικών μας χρόνων, αλλά και να μάθουν κοι νεότεροι, από που προήλθαν όλα τα… hi tech ηλεκτρονικά παιχνίδια του σήμερα! Shinobi, Double Dragon, Golden Axe, tetris, ράλι, ποδοσφαιράκι, Snow Bros, Super Mario, Sonic και ότι άλλο μπορείτε να θυμηθείτε ότι το «ταΐζατε» κάποτε 20ρικά (σε δραχμές φυσικά), είναι εδώ και πλέον έχουμε την ευκαιρία να σπάσουμε τα ρεκόρ μας... 30 ή και 40 χρόνια μετά! Όλα αυτά, χάρη στον Ηλία Τσινταβή, δικηγόρο στο επάγγελμα, ο οποίος με άπλετη αγάπη για τα Arcade, και με πολλή υπομονή και επιμονή, κατάφερε να συγκεντρώσει από όλη την Ελλάδα αλλά και άλλες χώρες τα πιο δημοφιλή μηχανήματα της αυθεντικής ψυχαγωγίας των παιδικών μας χρόνων.

 

jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.595
Θυμάστε το κόλπο με την πετονιά; :biggrin:

Όσοι δεν πάνε η δεν έχουν κονσόλες να θυμίσω ότι υπάρχουν για PC
Mame 32 games, Dolphin, PS1 PS2 PSP GC Emulators
Επίσης άφθονα mods που ομορφαίνουν παλιά παιχνίδια.
 

Μηνύματα
19.320
Reaction score
13.530
Αυτό με τα mods, είχα πριν σχεδόν 20 χρόνια παίξει τα 2 πρώτα Tomb Raider με παρόμοιο mod σε ps1 emulator, που το έκανε πολύ όμορφο, καμία σχέση με τα τετραγωνάκια των αρχικών! Πριν μερικές ημέρες κυκλοφόρησαν επίσημα κάποια αντίστοιχα remastered, που δίνουν περίπου την ίδια εικόνα που είχα δει στο emulator τότε! :geek: 8-)
 

jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.595
#33 Ναι πολύ όμορφη δουλειά. Ακόμα δεν μπορώ να παίξω με μοχλό αν και δεν το έψαξα.
Υπάρχει ένα mod για το Tomb Raider The Last Revelation που το κάνει άψογο.
 
Last edited:

Μηνύματα
19.320
Reaction score
13.530
Έχω πάψει να παίζω παιχνίδια εδώ και 2-3 χρόνια, ψιλοβαριέμαι τα πάντα (και ταινίες και σειρές στην τηλεόραση, κλπ). Έχω στην αναμονή αρκετά παιχνίδια στο steam, αλλά εκεί μένουν... μέχρι να μου έρθει έμπνευση! :geek::roflmao:
 
  • Haha
Reactions: jag

jag

Μηνύματα
9.276
Reaction score
27.595
Μια από τα ίδια. Απλά τα έχω, σπάνια παίζω τα τελευταία 5 χρόνια. :)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Αυτό με τα mods, είχα πριν σχεδόν 20 χρόνια παίξει τα 2 πρώτα Tomb Raider με παρόμοιο mod σε ps1 emulator, που το έκανε πολύ όμορφο, καμία σχέση με τα τετραγωνάκια των αρχικών! Πριν μερικές ημέρες κυκλοφόρησαν επίσημα κάποια αντίστοιχα remastered, που δίνουν περίπου την ίδια εικόνα που είχα δει στο emulator τότε! :geek: 8-)
Αυτό που θα σταματήσει να υπάρχει είναι ο Switch emulator Yuzu, αφού η Nintendo τους πήγε στα δικαστήρια:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Αφήνω αυτό εδω
1710237885775.png


Να ναι καλά η μικρή που παιζουμε κανα παιχνιδι, τωρα ξεκινήσαμε το hogwarts legacy. Κατα τα αλλα και εγω αγοράζω απο συνήθεια, μονος μου δεν παιζω πλέον ποτέ.
 

Μηνύματα
1.233
Reaction score
2.047
Γνωριζετε καποιο rts που να εχει τη λογικη του Ζ; Απιστευτο παιχνιδακι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.438
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top