PC monitor OLED - γράμματα με σκιές - θέλει calibration;

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Σήμερα έστησα αυτή την οθόνη: https://www.lg.com/us/monitors/lg-48gq900-b
Μου πήρε λίγη ώρα να ρυθμίσω το brightness, το sharpness και τη θερμότητα που με βολεύει.

Έχω όμως το εξής πρόβλημα. Αν και γενικά το 99% των ιστοσελίδων φαίνεται μια χαρά, εντόπισα το ακόλουθο.
Για παράδειγμα το ακόλουθο κουμπί (από website), εσείς μπορεί να το βλέπετε καθαρά:
calpng.png


Εγώ το βλέπω λίγο μουτζουρωμένο στη λέξη CHAT. Δηλαδή σαν, μαζί με τη λευκή γραμματοσειρά να υπάρχουν και κάποια πάλι λευκά pixels λίγο πιο γκριζαρισμένα/ πορτοκαλί να το συνοδεύουν και αντί για σαφή να το κάνουν και λίγο πιο φουσκωμένη τη λέξη.
Δε ξέρω πως αλλιώς να το εξηγήσω. Ίσως δοκιμάσω να το βγάλω με το κινητό, αν καταφέρω να πιάσω ευκρίνεια στη κάμερα.
Σαν να υπάρχει μια αδυναμία σε πορτοκαλί κουμπιά με λευκό font color, ειδικά αν το font είναι μικρό.
Το μαύρο font είναι σχεδόν μια χαρά παντού.

Αν ανοίξω HDR κάπως βελτιώνεται η κατάσταση με το παραπάνω κουμπί.
Το sharpness δε βοηθάει πολύ.

Καμιά ιδέα για το τι πρέπει να πειράξω;
Γενικά υπάρχει ένα θέμα με τις γραμματοσειρές, κάτι σαν σκιά να το πω, παράξενο περίγραμμα να το πω.
Για πείτε οι ειδικοί, πως το φτιάχνω; Πρώτα φορά έρχομαι αντιμέτωπος με ανάγκη calibration :)
 
Last edited:

Μηνύματα
116
Reaction score
34
Η ανάλυση οθόνης και ο ρυθμός ανανέωσης της οθόνης είναι αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής; Δηλαδή 3840 x 2160 και 120HZ; Η απόσταση των ματιών σου από την οθόνη είναι η προτεινόμενη; Ο κατασκευαστής, στo support της σελίδας που πόσταρες, έχει αυτό: [Windows] LG Calibration Studio - version 6.5.9 , αν το τρέξεις μπορεί να βοηθήσει
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.696
Για να λες για γράμματα υποψιάζομαι πως δεν στέλνεις σήμα με 4:4:4 subsampling.

Δες αν φαίνονται καθαρά τα γράμματα εδώ:


Και άνοιξε με το ms paint την εικόνα που κάνω attach εδώ, θες να βλέπεις καθαρά το κείμενο που γράφει 4:4:4 και όχι αυτό που λέει 4:2:2 ή 4:2:0
chroma-large-29ooi6.png
 

petros32

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
633
Reaction score
106
Λοιπόν, έτρεξα τον Windows 10 Clear Type wizard που σε βάζει να διαλέξεις σε 5 βήματα ποια γραμματοσειρά φαίνεται καλύτερη και έφτιαξε κατά πολύ!
bill, ναι βλέπω καθαρά το 4:4:4. Και το 4:2:2 βλέπω αλλά πολύ αμυδρά.
 

Μηνύματα
255
Reaction score
219
Λοιπόν, έτρεξα τον Windows 10 Clear Type wizard που σε βάζει να διαλέξεις σε 5 βήματα ποια γραμματοσειρά φαίνεται καλύτερη και έφτιαξε κατά πολύ!
bill, ναι βλέπω καθαρά το 4:4:4. Και το 4:2:2 βλέπω αλλά πολύ αμυδρά.
.............ευχαριστω bill............
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Για να λες για γράμματα υποψιάζομαι πως δεν στέλνεις σήμα με 4:4:4 subsampling.

Δες αν φαίνονται καθαρά τα γράμματα εδώ:


Και άνοιξε με το ms paint την εικόνα που κάνω attach εδώ, θες να βλέπεις καθαρά το κείμενο που γράφει 4:4:4 και όχι αυτό που λέει 4:2:2 ή 4:2:0 View attachment 271825
Τί είδους wizardry είναι αυτό; Εξήγησε, αν θες!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.605
Μηνύματα
2.867.564
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top