pentax

Μηνύματα
164
Reaction score
16
Καλησπέρα σας.
θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ένα εξάρτημα που έπεσε στα χέρια μου,σχεδόν σε καινούργια κατάσταση.
γράφει επάνω Asahi Pentax Bellows Unit K.
το περιεργάστηκα λιγάκι και είδα οτι είναι μια φισούνα που ανοίγει και κλείνει με ένα περιστροφικό κουμπί.
τα φώτα σας παρακαλώ,τι δουλειά κάνει αυτό το εξάρτημα?
αξίζει κάτι?
σας ευχαριστώ.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.519
Reaction score
30.743
Απάντηση: pentax

Είναι φυσούνα για μάκρο λήψεις. Αφού έχει μοντούρα Κ, μπαίνει και στις σύγχρονες ψηφιακές Πένταξ.
Εάν έχεις διάθεση για πειραματισμό (οπωσδήποτε πειραματισμό και στον φωτισμό) μπορείς να πιάσεις πολύ μεγάλες μεγεθύνσεις (και 10x με ανεστραμμένους φακούς) με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Πρέπει να έχω το ανάλογο μοντέλο (αυθεντικό κι αυτό της AOC - Asahi Optical Corporation, όπως λεγόταν τότε η Pentax) με τη βιδωτή μοντούρα (Μ42).
Τι αξίζει εάν εννοείς σε χρηματικό, θα σε γελάσω... μπορείς να κοιτάξεις στο ebay... δεν βγαίνουν πολλά τέτοια κομμάτια για πώληση όμως. Μπορεί και κανένα 100ευρω. Δεν νομίζω παραπάνω. Έχει η νίκον κάτι απίστευτες φυσούνες εκείνης της εποχής με ρυθμίσεις σε περισσότερους άξονες (όχι μόνο μπρος-πίσω αλλά και γωνία φακού και γωνία μηχανής) που πηγαίνουν αρκετά παραπάνω.
Δεν ξέρω πόσοι φωτογραφίζουν πια με φυσούνα.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.544
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top