Peugeot 207 Αλλαγή πηγής

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Καλημέρα. Θέλω να αλλάξω την πηγή, αλλά κάποιες λειτουργίες του μενού στην κεντρική οθόνη ρυθμίζονται μέσω της πηγής ήχου... Πέρα απο κάτι κινεζιές,που τις απορρίπτω για την ώρα, έχει κάποιος κάποια πρόταση σε κάτι επώνυμο, η κάποια λύση για τις ρυθμίσεις του μενού????
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Εξαρτάται από τη μάρκα της after market πηγής που θα τοποθετηθεί. Οι περισσότερες επώνυμες διαθέτουν (ξεχωριστό) προσαρμογέα, που ενώνει τη νέα πηγή με τα χειριστήρια τιμονιού και την εργοστασιακή οθόνη. Δυστυχώς το κόστος είναι συνήθως αρκετά μεγάλο (από 80€ έως και 200€ πχ).
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Καλημέρα. Θέλω να αλλάξω την πηγή, αλλά κάποιες λειτουργίες του μενού στην κεντρική οθόνη ρυθμίζονται μέσω της πηγής ήχου... Πέρα απο κάτι κινεζιές,που τις απορρίπτω για την ώρα, έχει κάποιος κάποια πρόταση σε κάτι επώνυμο, η κάποια λύση για τις ρυθμίσεις του μενού????
θελεις να αλλαξεις την πηγη γιατι δεν σε ικανοποιει ο ηχος της ή γιατι θελεις κατι πιο ευελικτο (και συγχρονο) με δυνατοτητα αναπαραγωγης απο usb κλπ? Το πρωτο στο συγκεκριμενο αυτοκινητο και για να μην χασεις τις ενδειξεις στην κεντρικη οθονη,θα κοστισει αρκετα. Αν ομως θελεις απλα το δευτερο,τοτε αξιοποιησε την εξοδο για cd changer της πηγης.Υπαρχουν ανταπτορες που την μετατρεπουν σε aux in και εκει μπορεις να συνδεσεις στη συνεχεια ενα dap,κινητο,bluetooth receiver,οτι θελεις.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Εξαρτάται από τη μάρκα της after market πηγής που θα τοποθετηθεί. Οι περισσότερες επώνυμες διαθέτουν (ξεχωριστό) προσαρμογέα, που ενώνει τη νέα πηγή με τα χειριστήρια τιμονιού και την εργοστασιακή οθόνη. Δυστυχώς το κόστος είναι συνήθως αρκετά μεγάλο (από 80€ έως και 200€ πχ).
Καλησπέρα.80-200€ για την πηγή η τον προσαρμογέα??
θελεις να αλλαξεις την πηγη γιατι δεν σε ικανοποιει ο ηχος της ή γιατι θελεις κατι πιο ευελικτο (και συγχρονο) με δυνατοτητα αναπαραγωγης απο usb κλπ?
Καλησπέρα.Το δεύτερο. Το αμάξι το χρησιμοποιεί το έτερον ήμισυ, οπότε ψάχνω για κάτι ευέλικτο,με usb 2din, αφής,με τιμή περί τα 200-250€...
Από μάρκες,τις γνωστές..pioneer,Kenwood, Alpine...
Δεν μου αρέσει η ιδέα των Android players.
Λεω για Pioneer Alpine Kenwood.....
 
Last edited:

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Καλησπέρα.80-200€ για την πηγή η τον προσαρμογέα??

Καλησπέρα.Το δεύτερο. Το αμάξι το χρησιμοποιεί το έτερον ήμισυ, οπότε ψάχνω για κάτι ευέλικτο,με usb 2din, αφής,με τιμή περί τα 200-250€...
Από μάρκες,τις γνωστές..pioneer,Kenwood, Alpine...
Δεν μου αρέσει η ιδέα των Android players.
Λεω για Pioneer Alpine Kenwood.....
Μίλα με τον caraudiotest .Άψογος επαγγελματίας και άριστος εγκαταστατης.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Καλησπέρα.80-200€ για την πηγή η τον προσαρμογέα??
Τον προσαρμογέα. Πχ


Αυτό προσαρμόζει όποια επώνυμη πηγή (με τη χρήση του κατάλληλου καλωδίου ανά περίπτωση) στα χειριστήρια του τιμονιού. Οι ενδείξεις του ραδιόφωνου στην οθόνη όμως χάνονται. Για αυτό, ο αντάπτορας είναι ακόμη ακριβότερος.

Ποια οθόνη έχει το αυτοκίνητο? Μπορείς να βγάλεις μια φωτό? Έχω την εντύπωση πως ο άνωθεν αντάπτορας (ή κάποιος αντίστοιχος) θα σου κάνει.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Τον προσαρμογέα. Πχ
Καλημέρα.Δεν με ενδιαφέρουν οι ενδείξεις του ραδιοφώνου,θα βάλω 2din πηγή.
Απλά κάποιες ρυθμίσεις του αυτοκινήτου,πχ πίσω καθαριστήρας,έλεγχος φώτων κ.α.,ρυθμίζονται από ένα κουμπί menu επάνω στην πηγή...
207-1_LI.jpg
 


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα! Είμαι καινούριος σ' αυτό το forum οπότε αν μιλήσω για κάτι που έχει ήδη γραφτεί αλλού να μου το πείτε! Ψάχνω να αλλάξω το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου μου (peugeot 207) και να το αντικαταστήσω με μια πιο σύγχρονη συσκευή που να έχει θύρα usb, bluetooth και σύνδεση γενικά με κινητό για να βάζω μουσική. Τι μου προτείνετε να κοιτάξω και πώς να κινηθώ; Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
Αν έχεις ενεργοποιημένο στα sources του ραδιοφώνου το aux, συνδέεις το ειδικό καλώδιο από πίσω και βγάζεις την άλλη άκρη μέσα στο ταμπλό που θα συνδέεις το κινητό σου και ακούς από κει, έτσι δεν χάνεις τις υπόλοιπες ρυθμισεις που περνάν μέσα από την εργοστασιακή πηγή.
Κόστος καλωδίου γύρω στο 15€.
Αν δεν λειτουργεί το aux πρεπει να πας σε μια αντιπροσωπεία ή σε κάποιον που έχει το, δεν θυμαμαι πως λέγεται το software τέλος πάντων των peugeot για να το ενεργοποιήσει. Εκεί μπορεί να ακούσεις παλαβές τιμές για πέντε λεπτών δουλειά.΄Η μπορεί και δωρεάν.
 

Μηνύματα
1.825
Reaction score
3.406
Καλησπέρα! Είμαι καινούριος σ' αυτό το forum οπότε αν μιλήσω για κάτι που έχει ήδη γραφτεί αλλού να μου το πείτε! Ψάχνω να αλλάξω το ραδιόφωνο του αυτοκινήτου μου (peugeot 207) και να το αντικαταστήσω με μια πιο σύγχρονη συσκευή που να έχει θύρα usb, bluetooth και σύνδεση γενικά με κινητό για να βάζω μουσική. Τι μου προτείνετε να κοιτάξω και πώς να κινηθώ; Ευχαριστώ!
Οπως είπα πιο πάνω
"Μίλα με τον caraudiotest .Άψογος επαγγελματίας και άριστος εγκαταστατης"
Θα σε κατευθύνει σωστά ....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top