Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW;

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Πάντα είχα στην οικογένεια ένα Station ... έφθασε ο καιρός να αντικαταστήσω το πιστό Mondeo SW... οι καιροί χαλεποί και κοιτώ στο car.gr για μεταχειρισμένα γύρω στο 2007, με 50-60.000 χλμ. Βλέπω πως τα μοντέλα του θέματος μου έχουν ακριβώς τις ίδιες τιμές στις μάντρες (περί τα 6.900 -7.200 ευρώ) ενώ έχουν παρόμοια ιπποδύναμη, χώρους κλπ. Δύο παραδείγματα :
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1958204/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1856156/

Το βασικό για μένα είναι να μην έχουν προβλήματα, ήτοι να μην έχω τίποτε κουφά έξοδα για αλλαγές ηλεκτρονικών εγκεφάλων, τυχόν άλλες μηχανικές βλάβες κλπ (πχ. όπως δυστυχώς με ενημέρωσε ένας φίλος που εργάζεται σε σέρβις peugeot, τα 307 έχουν κάποιο θέμα με το ηλεκτρονικό μάνατζμεντ του κινητήρα και το πολυόργανο της οροφής ... ) ... Γεγονός είναι ότι το άτιμο το γαλλικό με την πανοραμική γυάλινη οροφή του, μ΄αρέσει καλύτερα από αισθητικής πλευράς, αλλά προβληματίζομαι με τις πληροφορίες που είχα ...

Ερωτώ : Τι γνωρίζετε (ιδιαίτερα αν είσθε κάτοχοι ) για την συμπεριφορά του Astra ; βγάζει προβλήματα ; μήπως είσθε κάτοχοι 307 και έχετε περάσει απροβλημάτιστα όλα αυτά τα χρόνια ;

Ευχαριστώ !
 

Μηνύματα
29.225
Reaction score
23.256
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

ΤΟ ΠΕΖΩ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΑΙΣΘΗΣΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΠΤΙΚΑ.
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΙΣΩΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΟΠΕΛ ΒΓΑΖΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΓΝΩΣΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΘΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.
ΑΝ ΒΑΣΤΑΣ ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ....
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1875162/
 

Μηνύματα
7.206
Reaction score
1.195
Έχω οδηγήσει αρκετές φορές το 307 (όχι το SW, το απλό 5θυρο). Πολύ όμορφο και ευχάριστο μέσα, φωτεινό, καλά υλικά, πολύ άνετο στο ταξίδι, εκπληκτικά καθίσματα - πολυθρόνες, απρόσμενα ζωντανό το 1.4 (που το περίμενα νεκρό), ψόφιο τιμόνι, άνετη ανάρτηση, χωρίς όμως να πλέει το αμάξι. Αλλά: μια πολύ άσχημη εμπειρία με κολλημένο γκάζι στη Συγγρού, όπως και επανειλημμένα προβλήματα σχετικά κυρίως με το ηλεκτρονικό γκάζι. Από μόνο αυτό, καθώς και την γενικότερη φήμη των peugeot θα το απέφευγα.

Στο αστρα της συγκεκριμένης γενιάς έχω μπει - οδηγήσει μόνο GTC, οπότε δε ξέρω κατά πόσο θα έχει κάποια σχέση σε ρυθμίσεις με το SW. Γενικά πάντως σε ότι αφορά την αξιοπιστία ακούγονται καλύτερα σχόλια, ενώ αυτό με την ηλεκτρονική ανάρτηση πρέπει να ξεπερνά και τους περιορισμούς της αρχιτεκτονικής της πίσω ανάρτησης. Σε ότι αφορά το εσωτερικό πάντως δεν υπάρχει σύγκριση, στο peugeot μπαίνεις μέσα και αλλάζει η διάθεσή σου: Φως, ανοιχτά χρώματα, ωραίες επενδύσεις, άλλη κατάσταση. Μπορεί το οπελ να είναι και ποιοτικότερο, αλλά πολύ μαυρίλα ρε παιδάκι μου...

Πάντως το άστρα είναι και πιο φρέσκο μοντέλο από το 307, το οποίο έβγαινε από το 2001, ενώ το αστρα παρουσιάστηκε το 2004. Πιστεύω παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

Εχω 307 1,6 , τα προβλήματα , που έχουν αναφερθεί με το ηλεκτρόγκαζο, έχουν να κάνουν με την καλωδίωση του map sensor, και τον ιδιο τον αισθητήρα .Τα είχα και γω.Αλλά οχι μόνο αυτά.
Στα 79000κμ, άλλαξα δίσκο πλατώ γιατί το ρουλεμάν είχε γίνει φυτίλια και τσίριζε σαν γάτα.Είχε σπάσει το πλαστικό πείβλημα του.Αλλαξα και πολαπλή εξαγωγής γιατί είχε ρήγμα. Αυτό μετά το δεύτερο ρήγμα μιας και το πρώτο κολήθηκε.Εχει βγάλει και κάτι άλλα ψιλά που δεν θυμάμαι τώρα.
Εχω ακούσει όμως για χτυπημένους εγκέφαλους και είναι ακριβοί.Η για body control.
Εμένα ευτυχώς δεν μου τα έβγαλε.
Εχω ακούσει και για κομμάτια όμως που δεν έχουν βγάλει τίποτα.Το δικό μου είναι 5πορτο.
Οντως αρκετά άνετο , και δυνατό θα έλεγα.Σπιρόζικο μοτέρ, σχετικά βενζινοβόρο.
Πολύ καλή άνεση , στο ταξίδι, πολύ καλό κράτημα , πολύ δυνατά φρένα.
Απίστευτα καθίσματα , μεγάλοι χώροι και φωτεινοί όπως προαναφέρθηκε.
Νομίζω εχει κυκλοφορήσει και σε 1,8 το , στην ευρώπη αλλά και 2λιτρο.
Δεν είναι κακό , αλλά οχι και τέρας αξιοπιστίας.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

γιαννη εχεις echo να το προσεξεις .....προσεξεις.....προσεξεις.......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

κατα τα αλλα μακρια απο οπελ........οχι οτι τα πεζω ειναι τερατα αξιοπιστιας, απλα αν αρχισω με τα οπελ.........για τους................
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

πω πω βρε άτιμοι ,,,

μου κάνατε την καρδιά περιβόλι ...

είδα και μία περίπτωση 407 SW σε λογικά χρήματα... μήπως γνωρίζετε εάν και σε αυτό το μοντέλο υφίσταται η πιθανότητα πίκρας ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

Δυό λόγια κι από μένα...

Το Astra είναι αυστηρό στο δρόμο, δεν γέρνει στις στροφές και έχει πολιτισμένη πίσω ανάρτηση, καθώς έχει ψαλίδια και εκεί. Συμπεριφέρεται πολύ σωστά στο δρόμο, χωρίς ποτέ να φοβίζει τους επιβάτες, καθώς δεν κλίνει πολύ στις στροφές, ακόμη και με αρκετά υψηλή ταχύτητα.

Το 307 έχει πολύ διαφορετική προσέγγιση, καθώς η ανάρτησή του έχει μεγάλες διαδρομές και καταπίνει ανωμαλίες μεταφέροντας πολύ λιγότερες ταλαντώσεις στους επιβάτες, ενώ τα καθίσματά του είναι η επιτομή της άνεσης. Επίσης, η ανάρτηση των οπισθίων τροχών υλοποιείται με ημιάκαμπτο άξονα, ο οποίος αναπηδά στις υψίσυχνες ταλαντώσεις, κάνοντας και θόρυβο, ειδικά αν το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο. Γέρνει αρκετά έως πολύ στις στροφές, και προσωπικά δεν έχω καταφέρει ακόμα να συνηθίσω αυτό το πράγμα. Αυτό προφανώς αποτελεί σχεδιαστική επιλογή του κατασκευαστή, καθώς το C4, που είναι το ίδιο πάτωμα, με την ίδια ανάρτηση και τον ίδιο κινητήρα, συμπεριφέρεται σαφώς αυστηρότερα, καθώς το Q της ανάρτησης είναι διαφορετικό. Επίσης, από παλιότερη κουβέντα που είχα με το Morfea που έχει 307 station, προφανώς το τελευταίο δεν γέρνει τόσο.

Περνώντας στο εσωτερικό, θεωρώ πως την πλειονότητα του κόσμου την κερδίζει το 307, καθώς είναι όμορφο, το ταμπλό δεν είναι κλειστοφοβικά κατακόρυφο, όπως του Astra, ενώ είναι πραγματικά ευρύχωρο και φωτεινό. Κυριολεκτικά δεν σ' αφήνει να φύγεις από μέσα. (Το πραγματικό σοκ το έπαθα προ μηνών, επισκεφθείς την αντιπροσωπεία στη Λάρισα, όπου κάθησα διαδοχικά μέσα σε ένα εκθεσιακό Imprezza και ένα 308. To Imprezza με έδιωχνε από μέσα του, ενώ το άλλο ήταν σαν να μου έλεγε "κάτσε, πού θα πας, δες τί ωραία είναι εδώ μέσα"). Ένα χαρακτηριστικό πρόβλημα που έχει το 307 είναι η ευαισθησία της κεντρικής οθόνης ενδείξεων στη θερμότητα, όχι μόνο της ηλιακής ακτινοβολίας, αλλά και του καλοριφέρ, καθώς αν ζεσταθεί, "σβήνει" (δες εδώ). Δηλαδή, καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας, από την άνοιξη ως το φθινόπωρο, δεν έχεις trip computer, δεν έχεις ενδείξεις CD player, ρολόι, εξ. θερμοκρασία, κ.ο.κ.

Οι κινητήρες τους, (οι 1600άρηδες), τα πηγαίνουν σαν τον άνεμο, τηρουμένων των αναλογιών βέβαια. Ειδικά στο 307 πιάνω τον εαυτό μου να ψάχνει να βρει 6η στο κιβώτιο, καθώς η σχέση της 5ης είναι σχεδόν ακριβώς στο 1:1 (100km/h με 3000rpm, 130 με 4000). Για την κατανάλωσή τους δεν έχω κανένα παράπονο, αλλά μετά τα 130km/h αρχίζουν να πίνουν πολύ (αναμενόμενο). Ο κινητήρας του Astra δεν είναι τόσο πρόθυμος όσο του 307, που είναι και πιο πολιτισμένος, ενώ επιπλέον, η ευστροφία αμφοτέρων υπολείπεται αυτής ενός Mazda 3 ή Focus.

Όσον αφορά την αξιοπιστία, προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο, εκτός του LCD στο 307.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

πω πω βρε άτιμοι ,,,

μου κάνατε την καρδιά περιβόλι ...

είδα και μία περίπτωση 407 SW σε λογικά χρήματα... μήπως γνωρίζετε εάν και σε αυτό το μοντέλο υφίσταται η πιθανότητα πίκρας ;
Καμιά πίκρα. Το 407 είναι σε άλλη κλάση, (άλλο σασί, άλλη ανάρτηση, άλλο στήσιμο στο δρόμο), σαφώς να το προτιμήσεις.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

περα του δακτυλικου αποτυπωματος καθε κατασκευαστη , ζωτικο ειναι η αξιοπιστια,(για μενα)
δεν ξερω αλλα σε οσους ξερω να εχουν οπελ η σημεια ηταν σκια του αυτοκινητου.
Απο το βεκτρα μεχρι τα νεα κορσα.Η εταιρια βεβαια αναλαμβανει οτι ειναι μεσα σε εγγυηση, αλλα οι ζημιες τους πρεπει να ειναι οι #1.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

Δυό λόγια κι από μένα...

Το Astra είναι αυστηρό στο δρόμο, δεν γέρνει στις στροφές και έχει πολιτισμένη πίσω ανάρτηση, καθώς έχει ψαλίδια και εκεί. Συμπεριφέρεται πολύ σωστά στο δρόμο, χωρίς ποτέ να φοβίζει τους επιβάτες, καθώς δεν κλίνει πολύ στις στροφές, ακόμη και με αρκετά υψηλή ταχύτητα.

Τα Astra έχουν ημιάκαμπτο πίσω άξονα.
Και είναι υποδεέστερα στο δρόμο σε σχέση με τα 307, τόσο στο θέμα κράτημα όσο και στο θέμα άνεση.

Το Astra αν δεν ζορίζεται θα καίει λιγότερο. Και μάλλον τελείωσε το θέμα του.
Προσωπικά θεωρώ το 307 καλύτερο όχημα. Εμφάνιση, πρακτικότητα, μοτέρ, συμπεριφορά στο δρόμο. Πρόσεξε πως το πίσω μεσαίο κάθισμα είναι ανεξάρτητο, σαφέστατα ανετότερο και πρακτικό γιατί γίνεται και τραπεζάκι.
Σαφέστατα φωτεινότερο (τόσο λόγο χρωμάτων, όσο και ηλιοροφής), δες αν υπάρχει συρταρωτό αλεξήλιο γιατί το καλοκαίρι θα είναι πολύ κουραστικός ο ήλιος.
Ακόμα και χαζοπροβλήματα να σου βγάλει (μη φανταστείς, στατιστικά και το Astra παραπλήσια θα σου έβγαζε), βρίσκεις καλά μεταχειρισμένα ανταλλακτικά με το κιλό. Είτε σε καταστήματα στην Αθήνα, είτε στο ebay.
Στο Peugeot κάνε σκληρό παζάρι.....Σε παίρνει άνετα!

Το 407SW πόσο το βρίσκεις?
Πρόσεξε είναι 1.8 (τουλάχιστον) αλλά είναι μία κλάση πάνω και συνολικά καλύτερο σε όλα (εκτός από κατανάλωση που είναι ελαφρώς αυξημένη και στην συντήρηση)
Ορίστε ένα 407

Όπως και ένα διαφορετικό Astra που λόγω «διαφορετικότητας» αξίζει να του ρίξεις μια καλή ματιά.

Και άλλη μια τίμια και σοβαρή πρόταση
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

Ενδιαφέρουσα περίπτωση: δε σπάει, δε χαλάει, είναι καλό στο δρόμο, multi link πίσω ανάρτηση, διπλό πάτωμα αποσκευών, βενζίνη-γκάζι. Δες το

Και ένα λίγο πιο ακριβό αλλά ουσιαστικά καινούριο (και παίζεις χαλαράααα παζάρι).


Κι άλλο ένα.


Αξίζουν πολύ σα μεταχειρισμένα. Μη τα προσπερνάς
 


Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις ... το 407 είναι αυτό που έχω τσεκάρει και γω.... ήδη έκανα μία πρώτη συζήτηση με την επιχείρηση ...
το Audi πειρασμός, αλλά με αυτά τα κυβικά θα με ταράξουν στις έκτακτες εισφορές και δεν αντέχω άλλο ...
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

Δε ξέρω αν σε βοηθάω, αλλά ως κάτοχος γαλλικών αυτοκινήτων θα σου έλεγα να πάρεις το 407 με κλειστά τα μάτια.
Έτυχε να οδηγήσω το απλό (όχι SW) και η αίσθηση που σου δίνει στο δρόμο είναι το κάτι άλλο.

Για μένα peugeot-citroen είναι αυτοκίνητα fun to drive κάτι το οποίο δε βρίσκεις εύκολα σε άλλες μάρκες (δεν έχω ζήσει με Ιταλικό, οπότε κρατάω μια επιφύλαξη).

Σχετικά με την αξιοπιστία δε μπορώ να πω κάτι.
Όλα είναι λαχείο.
Μπορεί να σου τύχουν πολλά, μπορεί και τίποτα.

Αρκεί να φροντίζεις να κάνεις σωστή συντήρηση και στην ώρα που πρέπει.

ΥΓ:είχα ένα Peugeot 106 gti το οποίο πούλησα πριν μια διετία περίπου και προχθές το είδα στο δρόμο... Μόνο τα κλάμματα δεν έβαλα...
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Peugeot 307 ή Opel Astra για μεταχειρισμένο SW ;;;

ΥΓ:είχα ένα Peugeot 106 gti το οποίο πούλησα πριν μια διετία περίπου και προχθές το είδα στο δρόμο... Μόνο τα κλάμματα δεν έβαλα...

Έγκλημα!!!
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για το GTi.
Τρομερό αυτοκίνητο και κρίμα που το έδωσες.
Αν ήταν και μπορντώ χρώμα.......... :442:
 

Μηνύματα
1
Reaction score
2
Ως κάτοχος Peugeot 307 SW από το 2003 νομίζω ότι ΄έχω μια πλήρη άποψη - γνώμη για το αυτοκίνητο. Για το ASTRA δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να πω.

Τα υπέρ είναι η άριστη οδική συμπεριφορά (δεν με έχει φέρει ποτέ σε δύσκολη θέση 11 χρόνια τώρα) την αξιοπιστία του κινητήρα (μηδέν βλάβες όλα αυτά τα χρόνια) και φυσικά το πολύ όμορφο και πρακτικό design του.

Από εκεί και πέρα στα αρνητικά του τι να πρωτοθυμηθώ, αφού αρχίσαμε τις επισκέψεις στο συνεργείο από την δεύτερη κιόλας της αγοράς (καινούριο φυσικά και όχι μεταχειρισμένο).... Θα μπορούσα να γράψω κατάλογο ολόκληρο με κοινές έως απίθανες βλάβες που παρουσίασε το αυτοκίνητο. Θα τις συνόψιζα σε 2 βασικές κατηγορίες κακή - κάκιστη ποιότητα ηλεκτρικών (ειδικά τα μη κρίσιμα συστήματα), όπως επίσης και κακή ποιότητα υλικών κατασκευής ( πράγμα ιδιαίτερα ορατό μετά την δεκαετία) πλαστικά σκεβρωμένα, ξεκολλημένες ταπετσαρίες... Πρόσθεσε και την κάκιστη εικόνα της αντιπροσωπίας και των εξουσιοδοτημένων (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι όπου άλλαξε η αντιπροσωπία) , και έχεις την εικόνα ενός αυτοκινήτου που πραγματικά αδικήθηκε από τον κατασκευαστή του που χάλασε την εικόνα ενός αυτοκινήτου που θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο αν είχε προσεχθεί η ποιότητα κατασκευής του. Λάβε υπόψη σου δε ότι δεν είναι το δικό μου "κομμάτι" που έτυχε προβληματικό αλλά και φίλος που έχει το ίδιο παρουσιάζει τα ίδια ακριβώς ελαττώματα, όπως επίσης και άλλα 2 ίδια 307 SW που έπεσαν στα χέρια μου δεν διέφεραν. Για όποιον αμφιβάλλει για αυτά που λέω μπορώ να του πω και λεπτομέρειες....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top