Peugeot 308

Μηνύματα
73
Reaction score
6
καλησπέρα σε όλους

μόλις μου παρέλαβα ένα εταιρικό Peugeot 308 H/B και σκέφτομαι να αναβαθμίσω λίγο την ποιότητα ήχου.

Από ότι έχω δεί στις μπροστινές πόρτες έχει woofer 16,5 και ξεχωριστό tweeter και στις πίσω πόρτες ομοαξονικα 13αρια .

Τα μπροστινά ηχεία μπορώ να πω ότι παίξουν σχετικά καλά ( πλην λίγους τριγμούς) αλλά τα πίσω υστερούν και σε ένταση και σε ποιότητα .

Το σκεπτικό μου είναι να αφήσω τα μπροστινά ηχεία και να αντικατάστήσω τα πισω με πολύ καλύτερα ή να αποσύνδεσω τα πίσω και τοποθέτησω στην εταζέρα οβαλ ή 16,5 .

Τα χρήματα που διαθέτω είναι μέχρι 150€ , αλλά ίσως και λίγα παραπάνω εάν είναι να υπάρχει αισθητή ηχιτκή αναβάθμηση .

Οπότε όποιος φίλος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του ( κάθε πρόταση πέρα αυτων που γράφω δεκτή)


Φιλικά Δημητρης
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.952
Reaction score
20.464
Απορία άσχετου: εφόσον είναι εταιρικό κι εσύ θα είσαι ο μοναδικός οδηγός και (υποθέτω ότι) συχνά ο μοναδικός επιβαίνων, γιατί να ξοδέψεις χρήματα στην αναβάθμιση των πίσω ηχείων; Άφησε τα ως έχουν ή ξήλωσε τα εντελώς και ξόδεψε τα χρήματα σου στην αναβάθμιση του ήχου στο μπροστινό μέρος του αυτοκινήτου, εκεί, δηλαδή, όπου θα περνάς όλες τις ώρες κατά τις οποίες θα είσαι στο αυτοκίνητο.
 

ika

News
Μηνύματα
13.997
Reaction score
12.973
.... και τοποθέτησω στην εταζέρα οβαλ ή 16,5 .
...
είσαι σίγουρος ότι σε εταιρικό αυτοκίνητο μπορείς να κάνεις αυθαίρετα τόσο εμφανείς παρεμβάσεις FoC?
 

Μηνύματα
372
Reaction score
917
Όταν πας να το επιστρέψεις θα πληρώσεις πάλι για να το φέρεις στην κατάσταση που το πήρες.
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
Ότι μεγάφωνο μπει (ειδικα εάν είναι αξίας) θα βγει όταν επιστραφεί , για να μπει στο επομενο αμάξι ή να πουληθει.

Οπως επίσης και η εταζερα θα είναι μεταχειρισμένη (10-20€) εάν μπουν τα ηχεία σε αυτή και θα τοποθετηθεί ανέπαφη αυτή που θα έχω κρατήσει όταν παραδωθει.

Όποτε οι παρεμβάσεις δεν θα είναι μη αναστρέψιμες 😊

(Είμαι μέσο όρο 2,5-3 ώρες στο αμάξι τις καθημερινές οπότε θέλω να ακουω λίγο καλυτερα από τον μέσο όρο)
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.284
Reaction score
853
Το ραδιόφωνο είναι εργοστασιακό?
Μην δίνεις καθόλου χρήματα για τα πίσω μεγάφωνα!
Τα εμπρός μεγάφωνα είναι αυτά που ακούς, βάλε 16,5 στα 150 που ζητάς και θα το ευχαριστηθείς. Όταν δεις τα ήδη υπάρχοντα μεγάφωνα του εργοστασίου θα θες να γελάσεις σε σχέση με αυτά που μπορείς να τοποθετήσεις.
Επίσης θα χρειαστούν έξτρα βάσεις τοποθέτησης των νέων μεγαφώνων.
Αν σου αρέσει ο ήχος τώρα, η διαφορά με τα νέα θα είναι χαοτική!
 

Attachments


Μηνύματα
73
Reaction score
6
Το ραδιόφωνο είναι εργοστασιακό?
Μην δίνεις καθόλου χρήματα για τα πίσω μεγάφωνα!
Τα εμπρός μεγάφωνα είναι αυτά που ακούς, βάλε 16,5 στα 150 που ζητάς και θα το ευχαριστηθείς. Όταν δεις τα ήδη υπάρχοντα μεγάφωνα του εργοστασίου θα θες να γελάσεις σε σχέση με αυτά που μπορείς να τοποθετήσεις.
Επίσης θα χρειαστούν έξτρα βάσεις τοποθέτησης των νέων μεγαφώνων.
Αν σου αρέσει ο ήχος τώρα, η διαφορά με τα νέα θα είναι χαοτική!

Η πηγή είναι το 8-inch digital i-Cockpit που εχουν τα 308 του 2019-2020 .

Δεν θέλω να απαξιώσω εντελώς τον ήχο πίσω (...γιατί όλο και μου λέει η κόρη μου βάλε μπαμπα τα πίσω ηχεία )

Οπότε ασπαζόμενος ανωτέρω την άποψη ότι τα υπάρχοντα μεγάφωνα είναι τόσο "χάλια" , μήπως να μοιράσω λίγο το budget και να ξοδέψω για μπροστά 80-100€ και πίσω 50-70€ ? (εάν υπάρχουν κάποια που "κουμπώνουν" άμεσα ακόμα καλύτερα)

Απλά δεν θέλω να μπλεχτώ με πολύ εξτρά δουλεία , γαυτό σκέφτηκα την λύση μεγαφώνων στην εταζέρα , στην οποία μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε επιλογη , την συνδέεις και έτοιμος .

Η επολογή των μεγαφώνων είναι αυτό που με προβληματίζει πολύ επίσης .

Φυσικά σέβομαι 100% την άποψη σας σαν επαγγελματίας .
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Η πηγή είναι το 8-inch digital i-Cockpit που εχουν τα 308 του 2019-2020 .

Δεν θέλω να απαξιώσω εντελώς τον ήχο πίσω (...γιατί όλο και μου λέει η κόρη μου βάλε μπαμπα τα πίσω ηχεία )

Οπότε ασπαζόμενος ανωτέρω την άποψη ότι τα υπάρχοντα μεγάφωνα είναι τόσο "χάλια" , μήπως να μοιράσω λίγο το budget και να ξοδέψω για μπροστά 80-100€ και πίσω 50-70€ ? (εάν υπάρχουν κάποια που "κουμπώνουν" άμεσα ακόμα καλύτερα)

Απλά δεν θέλω να μπλεχτώ με πολύ εξτρά δουλεία , γαυτό σκέφτηκα την λύση μεγαφώνων στην εταζέρα , στην οποία μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε επιλογη , την συνδέεις και έτοιμος .

Η επολογή των μεγαφώνων είναι αυτό που με προβληματίζει πολύ επίσης .

Φυσικά σέβομαι 100% την άποψη σας σαν επαγγελματίας .
Οτι πει ο Νίκος ειναι αλήθεια και καλό θα ήταν να τον ακούμε,
Ακουσα αυτό που δείχνει εκεί στις φωτό και δεν το πιστευα το πως παιζει σε σχέση με το κόστος του!!!
 

Μηνύματα
73
Reaction score
6
Οτι πει ο Νίκος ειναι αλήθεια και καλό θα ήταν να τον ακούμε,
Ακουσα αυτό που δείχνει εκεί στις φωτό και δεν το πιστευα το πως παιζει σε σχέση με το κόστος του!!!

Νομίζω οτι την Δευτέρα απόγευμα θα είμαι στο μαγαζί του :)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.607
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top