Philips 32pf9830

Μηνύματα
784
Reaction score
73
πρωτο μηνυμα μου στο forum σας και αφορα την συγκεκριμενη tv.Επειδη ειμαι πλησιον στην αγορα της(37')και πιστευω οτι την βρηκα σε καλη τιμη θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα αξιζει η αγορα της γιατι διαβαζω διαφορα.
εχει θεμα αποκλειστικα με την 37" διαβασε εκει για να μην γραφουμε τα ιδια.... γραψε και εσυ τα αρνητικα που ακουσες
θα μας βοηθησεις εμας που την εχουμε
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Τελευταια αγόρασα την νεα 32-αρα της PHILIPS - Cineos 32PF9830 ... ξερετε Pixel Plus 2 kai Ambilight-2.

Παρατηρησα σε μερικές τηλεοπτικές εκπομπές και σε μερικά παλιά εργα σε DVD η σε DVD με διάρκεια πάνω απο 2 ωρες
να σπάει η εικόνα και τα κομματια της να κινουνται περιεργα και χωρίς συντονισμό. Αυτό κατα κόρο συμβαινει στα πρόσωπα
των ηθοποιών σε πολυ κοντινο πλανο..
Δλδ το μισο μετωπο φαινεται να μη συνδεεται με το αλλο μισό και να κινειται οχι συντονισμενα αλλα με διαφορα φασης.... :cry:
Σε συνέχεια του παραπάνω προβλήματος που έγραψα παλιοτερα...
Η επίσημη τηλεφωνική εξυπηρέτηση της PHILIPS
που ομολογω ηταν άμεση μου πρότεινε σε πρώτη φάση να κάνω αναβάθμιση
του λογισμικου της 32PF9830 κατεβάζοντας το αντίστοιχο αρχείο απο την επισημη
σελίδα της PHILIPS http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/...PF9830/10&mid=Link_Software&hlt=Link_Software

Αν δεν διορθωθει τότε να τηλεφωνήσω στο Σερβις της Θεσσαλονικης για έλεγχο πλέον της Τηλεόρασης...
Αυτά προς το παρόν...

Αν πάντως εχει και αλλος την 9830 ας προσπαθησει να δει αν αυτός εχει τετοιο προβλημα....
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Τελευταια αγόρασα την νεα 32-αρα της PHILIPS - Cineos 32PF9830 ... ξερετε Pixel Plus 2 kai Ambilight-2.

Παρατηρησα σε μερικές τηλεοπτικές εκπομπές και σε μερικά παλιά εργα σε DVD η σε DVD με διάρκεια πάνω απο 2 ωρες
να σπάει η εικόνα και τα κομματια της να κινουνται περιεργα και χωρίς συντονισμό. Αυτό κατα κόρο συμβαινει στα πρόσωπα
των ηθοποιών σε πολυ κοντινο πλανο..
Δλδ το μισο μετωπο φαινεται να μη συνδεεται με το αλλο μισό και να κινειται οχι συντονισμενα αλλα με διαφορα φασης.... :cry:
Σε συνέχεια του παραπάνω προβλήματος που έγραψα παλιοτερα...
Η επίσημη τηλεφωνική εξυπηρέτηση της PHILIPS
που ομολογω ηταν άμεση μου πρότεινε σε πρώτη φάση να κάνω αναβάθμιση
του λογισμικου της 32PF9830 (1.8.0.0) κατεβάζοντας το αντίστοιχο αρχείο απο την επισημη
σελίδα της PHILIPS http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/...PF9830/10&mid=Link_Software&hlt=Link_Software

Αν δεν διορθωθει τότε να τηλεφωνήσω στο Σερβις της Θεσσαλονικης για έλεγχο πλέον της Τηλεόρασης...
Αυτά προς το παρόν...

Αν πάντως εχει και αλλος την 9830 ας προσπαθησει να δει αν αυτός εχει τετοιο προβλημα....
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
που ομολογω ηταν άμεση αναβάθμιση
του λογισμικου της 32PF9830 (1.8.0.0) κατεβάζοντας το αντίστοιχο αρχείο απο την επισημη
....

Προτείνω στους κατόχους των 32 και 37 PF9830 της PHILIPS να κανουν την αναβαθμιση του λογισμικου.
Ειναι πανευκολο αρκει να το κατεβασουν απο απο το επισημο site της PHILIPS σε ενα flash-memory (USB)...
να το τοποθετησουν στην USB υποδοχη της 9830 αφου την σβυσουν απο τον κεντρικο διακοπτη και να την
επανεκινησουν απο τον κεντρικο διακοπτη της τηλεόρασης.. τα υπόλοιπα τα κανει η TV μονη της. Μολις τελειωσει η διαδικασια
ξανασβυνουν την TV και αφαιρουν το USB flash-memory.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Ηλπιζα πως με την αναβάθμιση του λειτουργικου στο 1.8.0.0 θα λυνονταν το πρόβλημα μου... αλλα δυστυχως...
Χθές εβαλα να δω το DVD που μοιρασε το ΒΗΜΑ ( Η Γυναίκα του Αστροναύτη--Τζονυ Ντεπ, Σαρλιζ Θερον).
Μια σκέτη απογοήτευση... Τα πρόσωπα των ηθοποιών μιας και η ταινια ειχε αρκετά πολύ κοντινά πλάνα πλεανε και χρωματικά
και με διαχωρισμό. Σε πολύ μικρότερο βαθμό η PHILIPS το έκανε και στο νεο έργο που ειδα (DVD Video-Club) με τη Τζουντι Φοστερ
Το "ΣΧΕΔΙΟ ΠΤΗΣΗΣ" (πολυ ωραίο θρίλερ μη το χασετε).

Δεν μενει αλλη λύση παρα το επισημο σερβις της PHILIPS στη Θεσ/κη για να μαθω και τη γνωμη τους... αν και με προβληματιζει
εντονα η περίπτωση του να ανοιχτεί η τελεόραση και να αρχίσει το ψάξιμο. :???:
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Τα τελευταια νέα σχετικά με το προβλημα που εγραψα παραπάνω... Τηλεφώνησα στο Σερβις της ΦΙΛΙΠΣ στη Θεσσαλονίκη
και τους ενημερωσα για την κατασταση. Μου εξήγησε οτι δεν ειναι πρόβλημα της τηλεόρασης και αυτός ειναι ο λογος
που δεν το κανει στα καλα DVD και στα καλα τηλεοπτικά σήματα. Παιζει σημαντικό ρόλο όπως μου ειπε ο κ. Κουρφαλης (υπευθ του σερβις)
πως ειναι γραμμενη ψηφιακα η πληροφορία. Στην κακη ποιότητα αδυνατεί η TV να τις ενοποιήσει και γιαυτό το προσωπο "σπαει"
σε περιοχές που κινουνται με διαφορά φάσης, η αλλοιώνεται χρωματικά .

Στο DVD του ΒΗΜΑΤΟΣ "Η γυναικα του Αστροναυτη" το προβλημα ηταν πολυ εντονο... Αυτά...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Τα τελευταια νέα σχετικά με το προβλημα που εγραψα παραπάνω... Τηλεφώνησα στο Σερβις της ΦΙΛΙΠΣ στη Θεσσαλονίκη
και τους ενημερωσα για την κατασταση. Μου εξήγησε οτι δεν ειναι πρόβλημα της τηλεόρασης και αυτός ειναι ο λογος
που δεν το κανει στα καλα DVD και στα καλα τηλεοπτικά σήματα. Παιζει σημαντικό ρόλο όπως μου ειπε ο κ. Κουρφαλης (υπευθ του σερβις)
πως ειναι γραμμενη ψηφιακα η πληροφορία. Στην κακη ποιότητα αδυνατεί η TV να τις ενοποιήσει και γιαυτό το προσωπο "σπαει"
σε περιοχές που κινουνται με διαφορά φάσης, η αλλοιώνεται χρωματικά .

Στο DVD του ΒΗΜΑΤΟΣ "Η γυναικα του Αστροναυτη" το προβλημα ηταν πολυ εντονο... Αυτά...
Και οι υπόλοιπες τηλεοράσεις 1366Χ768 γιατί δεν το έχουν το πρόβλημα αυτό;;; Τι σημαίνει καλό και μη καλό dvd????? Αν δεν μπορεί η τηλεόραση να κάνει καλά την δουλειά της δεν φταις εσύ...

Ξανατηλεφώνησέ τους και ζήτα τους να διορθωθεί το πρόβλημα... αλλιώς... τα λεφτά του πίσω...
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Δεν αντιλέγω οτι απο τη σκοπιά που το βλέπεις εχεις δικιο και εκει πηγε και το δικο μου το μυαλό.... αλλα
με βασανιζει μια ερώτηση. Ενα προβληματικό λογισμικό η μια προβληματική πλακέττα δεν κανει διαχωρισμό DVD η σηματος...
ολα θα τα παιζει προβληματικά. Στη περίπτωσή μου γιατι το πρόβλημα εμφανιζεται επιλεκτικά σε ορισμένα DVD και φτωχά τηλεοπτικά
σήματα....? Ψάχνω μια απάντηση που να μπορώ να δεχτώ.... να παρει... [schild=9 fontcolor=C0C0C0 shadowcolor=C0C0C0 shieldshadow=1]@#@[/schild]
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Όχι δεν είναι έτσι...

Για παράδειγμα οι προβολείς πριν 3-4 χρόνια διέφεραν πολύ μεταξύ τους στο σημείο αυτό... υπήρχαν άλλοι που έδειχναν τα τεχνουργήματα του mpeg2 και άλλοι όχι... και μάλιστα σε καλά dvd η διαφορά μίκραινε πολύ... και σε αυτό έπαιζε ρόλο το chip που είχε ο κάθε προβολέας...

Έτσι και στην περίπτωσή σου δεν μπορεί η ακριβότερη τηλεόραση της κατηγορίας της να συμπεριφέρεται έτσι... πλέον καμμία τηλεόραση της κατηγορίας της δεν παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα...

Ζήτα να λυθεί το πρόβλημα... κάτι σίγουρα είναι προβληματικό... ή το λογισμικό ή το chip...Ζήτα καταρχήν αλλαγή chip...
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Xρηστο καταλαβαινω απόλυτα τον προβληματισμό σου και ηδη ξεκίνησα τη διαδικασια που λές πιέζοντας πλέον το κατάστημα
που την αγόρασα και το οποίο έδειξε όλη τη καλη διάθεση να το ερευνησει το θεμα το ιδιο μιας και ειναι και γνωστός πολυ φιλου μου.
Θα δουμε τι θα βγει... και που θα καταλήξω πιέζοντας... :???:

Το κακο ειναι οτι και αλλος συνφορουμιστας που εχει παρει την 37-αρα το εχει παρατηρησει το φαινομενο αυτό.
Αν ειναι ολη η παραγωγη της 9830 με τετοιο προβλημα... καηκαμε.... :shock: :???:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Η 37άρα είναι όμως άλλο πάνελ και σαφώς με μεγαλύτερες απαιτήσεις upscaling... για την 32άρα δεν έχω ακούσει πολλά παράπονα...
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Χρηστο κατανοητό αυτό.... Η αγωνία μου ειναι ... ότι ανθρωπος που κανει τα τεστ σε μεγαλο περιοδικό του χώρου μου είπε
οτι το σερβις εδω στην Ελλαδα εχει μαυρα μεσανυχτα απο αυτες τις νεες TV... Aν ειναι έτσι... κάηκα... και δεν ξερω
τι θα βγαλει η πίεση προς το κατάστημα.... :???:

πάντως σ'ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σου και την προτροπή σου να αρχίσω τις πιέσεις... και όπου βγαλει...
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Ο τεχνικός της PHILIPS ηρθε στο σπίτι για να δει την τηλεόραση και αυτα που ανεφερα εγω σαν προβλήματα.
Η διάγνωση του ηταν οτι η TV δουλεύει κανονικά μιας και το τηλεοπτικό σήμα δεν εχει τα σπασίματα που παρουσιάζονται
σε μερικά DVD... και το φταιξιμο το έρριξε στην ποιότητα των DVD. Πραγματικά δεν ξερω τι να υποθέσω...
Το κακό ειναι οτι ανακάλυψα το site μετά την αγορά της PHILIPS... αν το ηξερα πιο πριν ισως να ημουνα πιο "ψυλλιασμένος"
και να μην πίστευα 100% τα περιοδικά του χώρου που κάνουν τεστ μονο με ταινιες αναφοράς και οχι με ταινίες που
θα βγαλουν προβλήματα και ετσι δεν τα χώνουν στις εταιρείες οταν προκειται για εμφανεις αδυναμιες των "κορυφαίων"
μοντέλων... πως θα πάρουν διαφημίσεις ντε...!!!!
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.869.209
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top