Philips 55oled803

Μηνύματα
49
Reaction score
9
Καλησπερα στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους πάνω στα θέματα της τηλεόρασης και της εικόνας σχετικά με ένα πρόβλημα που διαπίστωσα μετά από χρήση 3μηνων στην oled μου.... Μεταξύ του στεφανιού τις οθόνης και του πάνελ στις 4 πλευρές του πάνελ το κενό που αφήνει το πάνελ δεν είναι ισοποσο....δεξιά αριστερά υπάρχει διαφορά 0.3mm εικονας...πανω κάτω το ιδιο....το περίεργο είναι ότι στην εκκίνηση της τηλεόρασης δεξιά αριστερά ξεκινάει με τα ίδια κενά και σε 1λεπτο γινετε αυτό που ανεφερα πιο πανω..τι μπορεί να σημαινει αυτό;
Το πιο παράδοξο όλων είναι ότι την διαφορα αυτή δεν την βλέπω μόνο στη αριστερή πλευρά αλλά μετατηθεται και στην δεξιά παίζοντας όμως η άλλη πλευρά ως το τελος του πανελ χωρίς κενό .... ψάχνοντας στο ίντερνετ δεν βρήκα αναφορες σχετικά με αυτό και έτσι απευθυνωμαι στο forum για να καταλάβω αν αυτο είναι κατι σοβαρο η είναι σύνηθες.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
26
Οι oled έχουν μια προστασία που λέγεται μετακίνηση εικόνας για να μην κάνουν burn in. Δες είναι ενεργοποιημενο από το μενού της τιβι σου. Προφανώς είναι αυτο
 

Μηνύματα
49
Reaction score
9
Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο για την απάντηση σού.....παντός στην αρχή δεν είχα παρατηρήσει να το κάνει....στο μενού δεν έχει καμία ρύθμιση....μίλησα και με την philips και μου είπε αυτό που μου λες και εσύ.....θέλω να πιστεύω πως είναι κάτι φυσιολογικό
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top