Phono Stage με λάμπες 6J5 της Nobsound

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Αγόρασα για ένα 50άρικο ένα phono stage της Nobsound το οποίο έχει λαμπίτσες 6J5 κινέζικες απο ότι βλέπω. Ξερετε καμία επώνημη λάμπα 6J5 να τις αλλάξω;


Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Επειδη η συγκεκριμενη λαμπα ειναι λιγο περιεργη και δεν εχει μεγαλη ζητηση
μπορεις να βρεις καλες NOS οπως TUNGSRAM, RAYTHEON με κανα 20ευρω την μια
συν ταχυδρομικα, αλλα το θεμα ειναι κατα ποσο θα ακουσεις διαφορα σε ενα τοσο
φτηνο κυκλωμα που θα εχει αυτο το phono stage
ακομα και παλιες SYLVANIA και RCA με κανα 50ευρω βρισκεις γιατι ειναι λιγο περιεργη λαμπα
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Φίλε billben3 δεν περιμένω θαύματα περισσότερο το πήρα για την φάση λόγω τιμής. Διαβάζοντας για αυτό αναφέρουν ότι οι λάμπες του είναι κινέζικες και δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής και έτσι σκεφτόμουν να τις αλλάξω με κάτι όντως κοντά στα λεφτά που λές όχι τόσο για την αλλάγη της ποιότητας του ήχου αλλά για την επέκταση της ζωής της λάμπας.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Καλημέρα σε όλους

Αγόρασα για ένα 50άρικο ένα phono stage της Nobsound το οποίο έχει λαμπίτσες 6J5 κινέζικες απο ότι βλέπω. Ξερετε καμία επώνημη λάμπα 6J5 να τις αλλάξω;


Φιλικά Κωνσταντίνος
aν κανεις καμια δοκιμη, ριξε μια γνωμη εδω... σιγα σιγα, λεω να στησω στην αποθηκη μου ενα ρετρο συστηματακι, με μηχανακια παλια που εχω, κασετοφωνο, πικαπ , λαμπα ενυσχηση, μονοδρομο ηχειο κτλ, και δεν εχω Phono... δεν θελω να ξοδεψω πολλα λεφτα, αλλα δεν θελω να παρω και τιποτα εντελως ξεφτιλα.. οποτε αν παιζει καπως καλα, διχως θορυβο κτλ, φαινεται μια καπως καλη λυση..
κατι ακομα..σιγουρα φοραει 6J5? Ρωταω γιατι αλλη βαση εχει η 6j5 και αλλες βασεις εχουν οι λαμπιτσες που προτεινει σαν εναλακτικες.. περιεργο φαινεται..
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα.

Θα το παραλάβω την εβδομάδα του Πάσχα. Λέει ότι έχει 6J5 όταν το παραλάβω θα σου πω. Πολύ φοβάμαι ένα μικρό θόρυβο θα τον έχει άλλα αν δεν το πάρω στα χέρια μου δεν μπορώ να ξέρω. Από κριτικές δεν είδα κάποιον να λέει για θόρυβο. Μόλις παραλάβω θα σας ενημερώσω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Εικάζω πως η αλλαγή λυχνιών θα είναι σταγόνα στο ωκεανό για ένα τέτοιο μηχανάκι.
Κάτι σαν ελαστικά με δείκτη V σε Fiat 127 (που το θυμήθηκα). :)
Και δεν είναι το κύκλωμα το θέμα. Σιγά μην υπάρχουν διαφορές εκεί. Είναι τα υλικά συν τις επιλογές στη τροφοδοσία.
Έχει ένα 6βολτο πακάκι ξυριστικής μηχανής για να δίνει και στα νήματα και στην υψηλή τάση.
Αν θες να ασχοληθείς με σοβαρή βελτίωση ξεκινάς από τη τροφοδοσία.

Το να δώσεις το 80% της τιμής του για να αναβαθμίσεις της λυχνίες, που δεν γνωρίζεις και εάν ευσταθούν τα περί <<χρόνου ζωής>> τους, είναι βιασύνη θα έλεγα.
Σε κάποιους δε τύπους λυχνιών (δεν γνωρίζω τι γίνεται με τις συγκεκριμένες), οι Κινέζικες είναι αξιοπρεπέστατες.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη

Πάμε για τροφοδοτικό. Κοιτάω επειδή υπάρχει πολύ περίσσιο υλικό να κάνω αναβάθμιση με υλικά δικά μου. Τι τροφοδοτικό προτείνετε να του βάλω για καλύτερα ρεύματα;

Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
εγω θα σου λεγα, παρτο, συνδεσε το, ακουσε το... αν παιζει αθλια, μην κανεις τιποτα, πουλατο...αν παλι παιζει κ σ αρεσει οπως ειναι μαμα, αστο και μην κανεις τιποτα.. και αν σ αρεσουν τα "παιχνιδακια" και οι πειραματισμοι μπες στην διαδικασια να φτιαξεις κατι εξτρα,να αλλαξεις λαμπιτσες κτλ...

Κατι παρομοιο εγινε με μενα πριν χρονια με ενα λαμπατο buffer... ελεγα να δω τι παιζει με αυτα.. ηταν ενα του 50αρικου.. το βαλα, μου τα κανε ΛΑΣΠΗ ολα, και απλα το εβγαλα και καπου το χω καταχωνιασει... τι να κατσω να ασχοληθω.. ποσο να βελτιωθει...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλημέρα και Χριστός Ανέστη

Πάμε για τροφοδοτικό. Κοιτάω επειδή υπάρχει πολύ περίσσιο υλικό να κάνω αναβάθμιση με υλικά δικά μου. Τι τροφοδοτικό προτείνετε να του βάλω για καλύτερα ρεύματα;

Κωνσταντίνος
Αληθώς ο Κύριος!

Και εδώ ισχύει το <<Ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βγάλαμε>>.
Παρέλαβε το. Δώσε του χρόνο λειτουργίας, για να μάθεις τα χούγια του, και μετά από καμιά 100οστή ώρες το συζητάμε. Προς το παρών συνδέεις και ακούς.
Πρέπει να μπορείς να προσδιορίσεις ακριβώς τι σου αρέσει και τι όχι, πριν την οποιαδήποτε αλλαγή.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μαζί σου έχεις δίκιο. Το μικρόβιο της αναβάθμισης. Ας έρθει και βλέπουμε.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε ολους.

Σήμερα το πρωί παρέλαβα το μικρό αυτό phono stage. Από θέμα ποιότητας μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό κατασκευαστικά, βαρύ για το μέγεθος του και όλο μεταλλικό με πολύ καλούς ακροδέκτες RCA. Έχει διακόπτη on/off κάτι που το παλιό μου nad pp2 δεν είχε και έπρεπε να βγάζω τον διακόπτη. Οι βάσεις για τις λάμπες πολύ καλές και αρκετά στενές ώστε να κάθονται πολύ καλά οι λάμπες και να μην κουνιούνται. Το τροφοδοτικό πολύ μέτριο οπότε στο μέλλον παίζει πολύ η αλλαγή του.

Πάμε στον ήχο. Άκουσα 5 δίσκους. Διαφορά ειδη τους οποίους παραθέτω παρακάτω τους τραγουδιστες
1. Perry Como
2. War
3. Johnny Cash
4. Χρόνης Αιδονιδης
5. Scorpions

Διαφορά είδη και με διαφορά μουσικά όργανα.

Εντυπώσεις ποικίλες. Έχει την ζεστασιά της λάμπας αλλά όχι την πληρη λεπτομέρεια του ψηφιακού κάτι που όντως στους δίσκους ισχύει για μένα ανεξάρτητα από τον εξοπλισμό κάτι που μου αρέσει προσωπικά. Το μπάσο δεν είναι τόσο έντονο αλλά σχεδόν παρόμοιο με το PP2. Με ευχαρίστησε πολύ να ακούω audiophile επιλογές όπως ο Perry Como και ο Αιδονιδης με πολλά όργανα και βάθος σε σχέση με τον Johnny Cash και τους Scorpions.

Θα αναμένω και το στρώσιμο των λαμπών για να δούμε αν θα βελτιωθεί και άλλο. Για τα 50ευρω πιστεύω ότι είναι αξιοπρεπεστατο και εφάμιλλο του nad pp2 που είχα.

Αυτά για την ώρα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
( Έπειτα από 8 μήνες ξεθάψιμο θέματος!!!)

Αδερφέ έχεις ακόμη το phono stage??? Θα ήθελες να μας πεις τώρα που έχει περάσει αρκετός καιρός, ποια είναι τα συμπεράσματα σου?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους. Το Phono stage to έχω χαρίσει εδώ και καιρό με τα TANNOY Fusion που είχα σε ένα φιλαράκι φτωχό στην κυριολεξία και τα χαίρεται. Όσο το είχα στα χέρια μου ήταν απλά ένα καλό φθηνό phono πολύ καλύτερο από κινεζιες ψηφιακές με θόρυβο. Δεν προτείνεται για αναβάθμιση αλλά για κάλυψη αρχικής ανάγκης με καλά όμως αποτελέσματα.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι για κινέζικο λαμπατο ήταν σχετικά αθόρυβο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top