phono stage

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα σας.Θα ήθελα οποιοι γνωριζουν την γνώμη τους για δυο phono. To Schiit mani και το ifi zen.Ειναι στην ιδια κατηγορία τιμής και mm-mc.Ευχαριστώ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα σας.Θα ήθελα οποιοι γνωριζουν την γνώμη τους για δυο phono. To Schiit mani και το ifi zen.Ειναι στην ιδια κατηγορία τιμής και mm-mc.Ευχαριστώ.
Καλημέρα έχω το ifi zen phono με το ifi power X supply και έχω συνδεδεμένο το Technics SL1600 MKII με την AT95E και είμαι full ευχαριστημένος. Με την προσθήκη του power X είδα διαφορά καθότι βελτιώθηκε και άλλο ο ήχος, αλλά και με το stock power supply το μηχανάκι γράφει. Αληθινό value for money.
 



Μηνύματα
2
Reaction score
1
Tο schiit mani θεωρείται πολύ καλό (για την τιμή του) και καλυτερο από πολλά άλλα μεγαλύτερης τιμής. Έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, και σε σχέση με το zen phono σου επιτρέπει να πειράξεις επιπλέον το φορτίο (load), αλλά δεν το έχω ακούσει γιατί στην Ευρώπη είναι πλέον δυσεύρετο. Έχω το zen phono, είναι καλό, αλλά αν είχα δυνατότητανα πάρω το mani θα έπερνα αυτό, βασιζόμενος κυρίως σε όσα έχω ακούσει και διαβάσει.
 

G

Giannis60

Guest
Καλημέρα..Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες που μου έδωσες .Θα καταλήξω τελικά στο schiit mani γιατί οι περισσότερες γνώμες φίλων ειναι υπέρ αυτού.
 


G

Giannis60

Guest
Δεν το έχω βρει αλλά απ'οτι ξέρω ο αντιπρόσωπος ειναι στην Πανεπιστημίου Golden Acoustics.
 


Μηνύματα
163
Reaction score
97
To Ιfi zen με mm (σίγουρα Audio Technica) και υψηλοέξοδες mc χωρίς ιδιοτροπίες θα λάμψει και θα παίζξει πολύ πάνω απο τα λεφτά του είδικα με την προσθήκη του iPower (το απλό δεν ειναι απαραίτητο το Χ)που το βελτιώνει τόσο που κρίνεται απαραίττο. Τώρα αν θέλεις να το δουλέψεις με χαμηλοέξοδη mc πιθανόν να μην αποδόσει τα μέγιστα διοτι αυτές οι κεφαλές είναι ιδιότροπες ως προς την αντίσταση που "βλέπουν" ρύθμιση που το συγκεκριμένο phono δεν έχει. Αυτό είναι και το μόνο του μειονέκτημα κατα τα άλλα είναι ένα αναπάντεχο δώρο στην τιμή του και εκεί που μπορεί να υπάρξει πρόβλημα είναι με ακριβές κεφαλές που πιθανόν οι ιδιοκτήτες τους να παίζουν έτσι κιαλλιώς σε άλλη κατηγορία. Όλα αυτά σου τα λέω απο δική μου εμπειρία.
 


Μηνύματα
130
Reaction score
165
Αν δεν έχεις πάρει ακόμη, το mani 2 ίσως είναι μία αλανθαστη επιλογή. Προσκυναει κόσμος που το έχει ακούσει. Για 149 δολάρια, τι να πει κανείς.
 

G

Giannis60

Guest
Βρήκα σε καλή τιμή το λαμπάτο phono rempton 8382 που ειναι σε δύο ξεχωριστά σασί.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Εχει πολυ μεγαλη διαφορα τιμης αυτο που έχεις βρει σε σχεση με το mani,δεν το εχω ακουσει αυτο που λες αλλα σε τιμη κοντα στα 300€ υπαρχει το cambridge audio alva duo το οποιο ειναι κορυφαιο.
Με τι πικακ-κεφαλη ακους;
 

G

Giannis60

Guest
Το βρήκα σε άριστη κατάσταση σαν καινούργιο
στα 250€ με δύο λυχνίες 12ax7 και 12au7.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.536
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top