Pioneer CT-A7X τρικέφαλο κασετόφωνο/deck

Status
Not open for further replies.
H

HuxFlux

Guest
Πωλείται σε πολύ καλή έως άριστη κατάσταση το κασετόφωνο της Pioneer, CT-A7X. Θέλει ενα βάψιμο το καπάκι απο πάνω για κάτι μικρογρατζουνιές, και θα είναι σχεδόν άριστο. Πρόσφατη αλλαγή ιμάντων, δεκτός κάθε έλεγχος λειτουργικός και οπτικός. Επειδή είναι η αμερικάνικη έκδοση θέλει step-down converter από τα 220v στα 120v, ο οποίος θα δωθεί δώρο στο πακέτο. Φέρει και τα ξύλινα side panels σε μέτρια κατάσταση (θέλουν λουστράρισμα σε επιπλοποιό) αλλά μου λείπουν οι βίδες που έχασα σε μετακόμιση...

Στις φώτο τα νούμερα στο ψηφιακό καντράν μοιάζουν να μη φαίνονται καθαρά, αλλά είναι θέμα φώτο επειδή είναι τραβηγμένες με φλας και φωτίζονται και τα σβηστά σημεία του καντράν. Είναι 100% οκ.

Τιμή 450 ευρώ, δεκτές ανταλλαγές ή με DAC ανάλογης μεταπωλητικής αξίας η με Technics SL-1200 σε άριστη κατάσταση. Λεπτομέρειες σε pm. Παραλαβή από το χώρο μου στην Αθήνα, δεν στέλνω επαρχία.

Συστάσεις:
Πέρα από αψογότατο σε επιδόσεις, κρυστάλλινο playback και recording, είναι και συλλεκτικό λόγω της σπανιότητας αλλά και του flagship χαρακτήρα του. Ηταν το 2ο της σειράς της Pioneer για το 1984-86 με ανώτερο μόνο το CT-A9X.
Τρικέφαλο, με λειτουργίες που ακόμα και σήμερα προκαλούν εντύπωση, πχ αυτόματο κλείσιμο πόρτας με την τοποθέτηση κασέτας.
Φέρει τον πολυφημισμένο Reference mechanism που φοράνε αυτούσιο τα μεταγενέστερα μοντέλα, όπως πχ το CT-93.
Κατ'εμέ η σειρά CT-A είναι η ανώτερη σειρά που έβγαλε ποτέ η Pioneer σε μηχανικό επίπεδο. Και είναι από τις πιο συλλεκτικές καθώς έμεινε στην αγορά μόνο 2 χρόνια και πλέον είναι σπάνια όλα τα μοντέλα της σειράς, παγκοσμιώς.


1588410486104.png


1588410451645.png


1588410467303.png

1588410525091.png
 
Last edited by a moderator:

H

HuxFlux

Guest
Up με -10% στα 400 ευρώ με δώρο 220V-->110V μετασχηματιστή. Είναι και η τελική μου τιμή, χωρίς παζάρια. Δεκτός κάθε είδους έλεγχος στο χώρο μου.

Ανταλλαγή με DAC ή με audiophile bluray (τύπου oppo) αντίστοιχης μεταπωλητικής αξίας και κατάστασης, πιθανή.

Τρομερό μηχάνημα, από τα καλύτερα της pioneer, σπανιότατο και δυσεύρετο. Ευκολοεύρετα όμως είναι τα αναλώσιμα του (ιμάντες, idlers κλπ) καθώς φέρει το πολυκυκλοφορημένο Reference Cassette Deck Mechanism της Pioneer.
 


Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top