Pioneer DV-400 player και Ελληνικοί Υπότιτλοι

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Για χαρά σε όλους, μιας και είναι το πρώτο μου post στο forum και αμέσως ζητάω μια μικρή βοήθεια.

Μόλις απέκτησα το καινούργιο DVD player της Pioneer, DV-400 (καινούργια σειρά), το οποίο είναι ένα πολύ καλό player, με πολλές δυνατότητες, αλλά και το γνωστό πρόβλημα της Pioneer να μην υποστηρίζει Ελληνικά (απίστευτο, λες και το κάνει επίτηδες) στους υπότιτλους από εξωτερικά αρχεία (*.srt, *.sub κλπ).

Μήπως υπάρχει άποψη για το πως μπορώ να δω τελικά τους Ελληνικούς υπότιτλους?

Ευχαριστώ .......
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Στην προηγούμενη σειρά dvd players της Pioneer το πρόβλημα λυνόταν πολύ εύκολα με ενα firmware upgrade. Εγώ αυτό έκανα στο 696. Πάντως μου κάνει εντυπωση αυτό που λες γιατι εναα ξαδερφος μου πήρε το DV-600 (απο την καινούργια σειρά επίσης) το οποιο δείχνει τους υπότιτλους σε divx κανονικά (επιλέγοντας ελληνικά απο το μενού)

Θα το ψάξω και εαν βρώ κατι θα σου πώ ..


Πάντως το μηχάνημα που έχεις παρει ειναι αστέρι απο οτι φαίνεται από τα πρώτα reviews...

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=841054&page=5&pp=30

Τώρα για τα Ελληνικά.. ισως φταίει και η αντιπροσωπεία.. αυτή πρέπει να περνάει τα μυνήματα και τις ανάγκες των αγοραστών στη μαμά εταιρεία, αλλιως σιγά μην ασχοληθεί η Χ πολυεθνική με την Ελληνική αγορά
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Pioneer DV-400 player και Ελληνικοί Υπότιτλοι

Trellaras, αυτό που έγραψες για το DV-600 είναι όντως πολύ ενδιαφέρον καθώς τα γενικά χαρακτηριστικά των σειρών συνήθως είναι τα ίδια.

Αν μάθεις κάποια λεπτομέρεια, για το πως το κατάφερε ο ξάδερφος, let me know please, καθώς προσπάθησα και εγώ παίζοντας με τις ρυθμίσεις αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Ίσως μου διαφεύγει κάποια λεπτομέρεια.

Α, και το υπονοούμενο ήταν σαφώς για την εδώ αντιπροσωπεία.
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Απο οτι μου είπε δεν εκανε τιποτα το τρομερό απλά οταν ξεκινησε το DVD διαλεξε το srt αρχειο με τους υπότιτλους και τους εμφάνισε κανονικά.. Απλά επειδή δεν ήμουν παρόν το αναφέρω όπως μου το είπε και θα προσπαθησω να το εξακριβώσω από κοντά..

Σε αντίθετη περίπτωση (εαν δηλαδή δεν ισχύει αυτό) τοτε δυστυχώς η μονη λύση ειναι ενα μελλοντικο firmware upgrade.. Αλλα ειναι κριμα τόσο καλά μηχανήματα να χαντακώνονται στην αγορά απο κατι που θα μπορούσε να είχε γινει εύκολα...

Δεν κάνεις καλού κακου και ένα τηλεφώνημα στην Intersys μπας και ξέρουν τίποτα ? :pc:
 


Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Pioneer DV-400 player και Ελληνικοί Υπότιτλοι

Γιάννη, ευχαριστώ.

Πολύ καλό το link. Το προγραμματική που προτείνουν είναι πολύ καλό και προπαντός γρήγορο. Αν έχεις έτοιμους τους υπότιτλους είναι υπόθεση 2 λεπτών να σου ετοιμάσει το *.divx αρχείο το οποίο έχει τους υπότιτλους και παίζει άψογα στο player.

Περισσότερο χρόνο μου πήρε να μετονομάσω τα .srt αρχεία, από ότι να ενσωματώσω τους υπότιτλους.

Α, και να μην το ξεχάσω, αν κάποιος θέλει να δει την ταινία *.divx (XVID Format) χωρίς υποτίτλους πολύ απλά τους απενεργοποιεί από την επιλογή subtitles του player.

Ευχαριστώ και πάλι.
 


Μηνύματα
2
Reaction score
0
Αγόρασα και γω το ίδιο divx player, Pioneer DV-400, και έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν εμφανίζονται σωστά ελληνικοί υπότιτλοι των .srt αρχείων (βγάζει...κινέζικα).
Υπάρχει κάποιο firmware upgrade που να λύνει αυτό το πρόβλημα?
Δεν θέλω να καταφύγω στη λύση xsub υποτίτλων.
Έχω πάρα πολλά divx με υπότιτλους σε .srt μορφή.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Pioneer DV-400 player και Ελληνικοί Υπότιτλοι

Αν και το ψάχνω, τίποτα ακόμα.

Από ότι φαίνεται, το μοντέλο είναι αρκετά καινούργιο και δεν έχει κυκλοφορήσει ευρέως, οπότε αναμένουμε.

Αν κάποιος ξέρει κάτι διαφορετικό ας πληροφορήσει και εμάς.
 

Μηνύματα
180
Reaction score
0
Αγόρασα και γω το ίδιο divx player, Pioneer DV-400, και έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν εμφανίζονται σωστά ελληνικοί υπότιτλοι των .srt αρχείων (βγάζει...κινέζικα).
Υπάρχει κάποιο firmware upgrade που να λύνει αυτό το πρόβλημα?
Δεν θέλω να καταφύγω στη λύση xsub υποτίτλων.
Έχω πάρα πολλά divx με υπότιτλους σε .srt μορφή.
Μα πως γίνεται firmware upgrade σε stand alone players αυτής της κατηγορίας??????
 

Μηνύματα
52
Reaction score
8
Απάντηση: Pioneer DV-400 player και Ελληνικοί Υπότιτλοι

Pioneer_DV400V_CP1253_beta1.rar

http://rapidshare.com/files/43179386/Pioneer_DV400V_CP1253_beta1.rar

ta elinika eine i gramatosira CP1253 to grafis sena diskaki to onomazis to diskaki PIONEER me caps opos to vlepis to vazis sto dvd vlepi to dvd oti iparxi update kai se rotai ean thes na to perasis les nai kai to afinis na kani tin dilia tou den pirazis tipote den akoumpas tipote mexri na kani restart meta eise etimos.

ean kapios alos filos exi lisi gia to dv 600 na sfirixi kai tha akouso
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Pioneer DV-400 player και Ελληνικοί Υπότιτλοι

Pioneer_DV400V_CP1253_beta1.rar

http://rapidshare.com/files/43179386/Pioneer_DV400V_CP1253_beta1.rar

ta elinika eine i gramatosira CP1253 to grafis sena diskaki to onomazis to diskaki PIONEER me caps opos to vlepis to vazis sto dvd vlepi to dvd oti iparxi update kai se rotai ean thes na to perasis les nai kai to afinis na kani tin dilia tou den pirazis tipote den akoumpas tipote mexri na kani restart meta eise etimos.

ean kapios alos filos exi lisi gia to dv 600 na sfirixi kai tha akouso
flugmestare, κατέβασα το rar και ανοίγοντας το διαπίστωσα ότι ο κωδικός firmware που αναφέρεται αφορά το DV-300.
Επίσης, είδα ότι το δικό μου DV-400 έχει κωδικό firmware τελείως διαφορετικό από αυτόν του ΒΙΝ αρχείου.
Είναι σίγουρο ότι το συγκεκριμένο update δουλεύει σωστά στο 400?
Το δοκίμασε κανείς? Αν ναι ας μας πει τις εντυπώσεις του.
Να σημειώσω, ότι τα δύο μηχανήματα ανήκουν στην ίδια σειρά αλλά έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους και δεν είμαι σίγουρος ότι φοράν το ίδιο firmware.
Πιθανότατα το ίδιο firmware να έχουν τα DV-400 and DV-600 τα οποία έχουν σχεδόν τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και επιπλέον κοινό manual.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Hello all,

καλώς σας βρήκα... θα μου πείτε που το ξέθαψα αυτό το topic... ε μιας και είμαι "παθών" έψαξα... το βρήκα.... και σας γράφω τα κατορθώματά μου :mad_2:

Πριν κάμποσες ώρες πήρα από το MediaMarkt το DV-400V-s ... το οποίο με ενημέρωσε και ο πωλητής ότι δεν παίζει Ελληνικούς υπότιτλους εκτός αν ήξερα πως να το "φτιάξω" (όπως είπε χαμογελώντας).
Αυτό το ήξερα εδώ και κανά 2 μέρες αφού πρώτα είχα κάνει ένα καλό ψάξιμο στο internet γενικότερα αλλά και στο thread του Asxetius (respect στη λίστα που έχει φτιάξει!) και γενικότερα στο site σας...
(αρκετά με την σάλτσα πάμε στο ζουμί....) Το έβαλα λοιπόν πριν κανά 3ώρο στο σαλόνι, το καλωδίωσα και πριν βάλω οτιδήποτε είπα να το κάνω upgrade...
κατέβασα λοιπόν το firmware που αναφέρεται από τον flugmestare (και υπάρχει και στην γνωστή "λίστα") και το έκανα burn σε ένα δισκάκι (Multisession off, low speed etc.), το πέρασα στο dvd και όλα good!
Έκανε reboot με το νέο logo και όλα καλά... βάζω dvd κλασσικό να παίξει... όλα super!!
Βάζω dvd με folders & avi files με embedded subs αλλά και με srt files... και κολλάει!!! wall_1:cry::cry::cry:
Κολλάει εκεί που βλέπω τα περιεχόμενα, στο lcd του γράφει απλα "Gui" και δεν κάνει τίποτε!!!

Ο μόνος τρόπος να το συνεφέρουμε είναι να βγάλω το ρεύμα και να το ξαναβάλω... οπότε... εδώ είναι που θέλω τα φώτα όλων σας...
Το έχει δοκιμάσει κανένας άλλος αυτό το firmware update?
Αν ναι, του έπαιξε; Τι έκανε; Μήπως έκανα κάτι λάθος;
Αν δε το δοκίμασε κανείς, θέλει κανείς να του δώσω το dvd player μου για πειραματόζωο; Μιας και φαντάζομαι πως δεν μπορώ να το επιστρέψω σαν χαλασμένο μιας και έχει αλλάξει το Logo όταν ξεκινάει....:cry::cry::cry::cry::cry:

Please Help!!

Υ.Γ.
έχω δοκιμάσει 2 διαφορετικές μάρκες dvd & 3 τύπους συνολικά (Sony DVD+R, BurnIt DVD+R & DVD-R) και το usb stick μου...
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
όλε!
zavlakas you rule man!!
Μόλις το έβαλα, δουλεύει κανονικότατα!

Σε υπέρ ευχαριστώ!
keep moding ;)
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Περιττό να σας πω ότι δουλεύει άψογα!
Οι υπότιτλοι είναι λίγο μικρότεροι απ'ότι κανονικά αλλά δεν κάνουν αισθητή διαφορά. Timing πολύ σωστό, δεν έχουν την ενιαία γραμμή από πίσω αλλά απλά σαν να κάνει ένα μικρό φόντο πίσω από τα γράμματα μόνο ώστε να είναι ποιο ευανάγνωστα.

Άψογο το εργαλείο!
Zavlakas και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.550
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top