Pioneer Elite PD-75

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Καλησπέρα φίλοι μου

Μου δίνεται η ευκαιρία να αποκτήσω την παραπάνω, πανέμορφη είναι η αλήθεια, πηγή σε NOS κατάσταση και μαλλον λογική τιμή (500 ευρω). Τα χαρακτηριστικά της λίγο πολύ γνωστά και κυρίως το γνωστό stable platter mechanism.Το ερώτημα είναι αν έχει νόημα θέση σε ένα καινούργιο σύστημα η πιο καινούργιες πηγές θα ήταν προτιμότερες από πλευράς κόστους, τεχνολογίας και λόγο μη παλαιότητας αξιοπιστίας.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας


 

Μηνύματα
163
Reaction score
28
Καλησπέρα,γιατί να μην έχει θέση σε ένα καινούργιο ηχοσύστημα;Μου φαίνεται ποιοτικό μηχάνημα,αν και δεν το έχω ακούσει,σίγουρα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ως τρανσπορτ.
Όσο για την τιμή,αυτή είναι πάντα σχετική.Τί καλύτερο ή ισαξιο ή καινούργιο θα μπορούσατε να αγοράσετε με λιγότερα χρήματα;
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Πολύ καλή ερώτηση. Τι παιρνω αραγε με 500 και ειναι καλυτερο? Εχω βεβαια καλο Dac ...
 


Μηνύματα
234
Reaction score
133
Ευχαριστω για τις απαντησεις
Το θελω για να εχω μια αξιοπρεπη πηγη και ενα καλο transport αλλα οπως πολυ καλα μου θυμισατε εχει ρισκο...
Τα καινουργια προχωρησαν αραγε?
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Θεωρώ πως η κουβέντα πρέπει να επικεντρωθεί για την χρήση του ως οδηγού δίσκου, αποκλειστικά.
Ο ήχος των τότε αναπαραγωγέων έχει μεγάλη διαφορά, σε σχέση με τον ήχο των ψηφιακών πηγών του σήμερα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δε θα έδινα 500€ για ένα cd player 30 ετών. Από την άλλη όμως είναι πολύ όμορφο κι αν υποθέσουμε πως δεν θα έχει κάποιο μηχανικό πρόβλημα θα είναι πολύ καλό transport. Αν έχετε αρκετά cds (όπως ρώτησαν και προηγουμένως) και σκοπό να τα ακούτε ίσως και να αξίζει το ρίσκο.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Θεωρητικά δεν αξιζει
Ένα CD player των 500 πιστεύω θα παίζει σωστότερα
Μηδέν μεταπώληση επίσης
Άποψη μου πάντα
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Εγω παλι θα διαφωνίσω με τους προηγούμενους. Με καποια "επέμβαση" στο ψηφιακό του τμήμα, αν χρειασθεί,, θα παίξει καλύτερα. Ο μόνος ενδοιασμός, είναι η κατάσταση της κεφαλής laser , αλλά και παλι οι κεφαλές εκείνης της δεκαετίας είχαν πολλές περισσότερες ώρες ζωής , από τις σημερινές κινέζικες πλαστικές που πολυμερίζονται για πλάκα.
Όσον αφορά τη μεταπωλητική του αξία σαφώς και είναι μεγαλύτερη από ένα σημερινό, αλλά αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Μάλλον η προσέγγιση μου είναι λάθος. Όχι δεν έχω τόσα πολλά cd, αλλά όλο και χρειάζεται και είπα να το πάρω να υπάρχει ακόμα και σαν transport. Είναι και όμορφο πανάθεμα το και δυσεύρετο ντεμεκ...
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.994
Για λίγα CD, αξίζουν 500€ σε player 25ετίας που είχε τιμή τότε 1200USD, για χρηστικό και όχι για συλλεκτικό σκοπό?
 

Μηνύματα
163
Reaction score
28
Αν μπορούσα να διαθέσω 500e για το συγκεκριμένο μηχάνημα σε NOS κατάσταση που είναι,μάλλον θα το αγόραζα.
Ποιό καινούργιο ή μεταχειρισμένο το πολύ πενταετίας cd player θα αγοράζετε εσείς ή όποιος άλλος;
Πόσο στοιχίζει μια κεφαλή του;Υπάρχει;Μας απασχολεί αφού είναι NOS;
Αφού έχετε DAC (ποιό;) έχετε κάνει τον μισό δρόμο.
Αν δεν σας αρέσει μπορεί να αρέσει σε άλλους και να το πουλήσετε,για αυτό υπάρχουν και τα p.m. άλλωστε.;)
 

Μηνύματα
234
Reaction score
133
Καλή ερώτηση! Το σίγουρο είναι ότι δεν μπορώ να κάνω συλλογή αν και τρελαίνομαι για 80-90s high end αισθητική αλλά όχι για τον ήχο. Ελπίζω να σας μπέρδεψα :)
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.994
Αφού δεν υπάρχει συλλογή CD, αν είναι να δώσετε τα χρήματα για χρηστικό λόγο, μήπως θα ήταν προτιμότερο να πάρετε άλλη ψηφιακή πηγή, πχ streamer?

Αν είναι μόνο για λόγους αισθητικής, το 65 δεν κάνει?

Αλήθεια, το NOS κατάσταση για το 75, σημαίνει του κουτιού ή εξωτερικά άψογο?
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.711
New Old Stock.
"NOS κατάσταση" δεν υφίσταται αν είναι ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.994
New Old Stock.
"NOS κατάσταση" δεν υφίσταται αν είναι ανοιγμένο και χρησιμοποιημένο.
Ξέρω τι σημαίνει NOS, αλλά ήθελα να δω αν το εννοεί έτσι και ο errikos
 


Μηνύματα
234
Reaction score
133
To cd ανοίχτηκε μπροστά μου για πρώτη φορά! Ωραίο και το Sony αλλά Αντε να το βρεις...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.573
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top