Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Μηνύματα
37
Reaction score
0
To ενδιαφερον μου για τα Pioneer S-1EX δεν ηταν φιλολογικο. Κατεχω τα Chario Ursa Major και εχω στο σπιτι για δοκιμη τα S-1EX.

Μεχρι στιγμης εχω παρατηρησει τα εξης:

Τα Chario υπερτερουν σε σκηνη (και στις 3 διαστασεις), στην αποσταση αναμεσα στα οργανα, ενω ειναι και πιο μουσικα-γλυκα.

Τα S-1EX υπερτερουν σε αναλυση σε ολο το φασμα, χαμηλο (κατεβαινουν στα 28Hz και τους φαινεται) και γενικα βγαζουν πιο "μεγαλο" ηχο. Ειναι ομως πολυ ευαισθητα στο στήσιμό τους.

Ο λογος που σκεφτομαι να αλλαξω τα Chario ειναι γιατι θελω ακριβως αυτα τα δυο χαρακτηριστικα που υπερτερουν τα S-1EX, ο μεγαλος ηχος και το βαθυτερο χαμηλο. Με λιγα λογια, τα Pioneer υπερτερουν ακριβως εκει που θα ηθελα να υπερτερουν, αλλα χανουν (ή δεν κερδιζουν) σε αρκετα απο τα υπολοιπα σημεια.

Τα υπολοιπα συνοδα ειναι τα

Aragon Stage One+3005
Cary CD 306/200 και
καλωδια ηχειων τα Cardas Neutral Reference.

Ο χωρος ακροασης ειναι ενα αρκετα μεγαλο σαλονι.

Εχετε αποψη για το θεμα? Ειμαι πελαγωμένος:confused::oops:
 


Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλησπέρα,
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό αλλά διαβάζοντας το post σου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό μου μια απορία. Δοκίμασες κάποια άλλα καλώδια ηχείων
στο αρχικό σύστημα; Επίσης μία συμβουλή...ψυχραιμία, δεν χρειάζεται να πελαγώνεις, όλα γίνονται και, με μια δεύτερη σκέψη μάλλον θα βρεις την καλύτερη λύση.
Υ.Γ. Δεν συνηθίζω να γράφω αλλά μου ήρθε αυθόρμητα. Καλή τύχη.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Καλησπέρα,
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό αλλά διαβάζοντας το post σου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό μου μια απορία. Δοκίμασες κάποια άλλα καλώδια ηχείων
στο αρχικό σύστημα;
Nαι, αλλα οχι πολλα. Ουτε εγω ειμαι "ειδικος"...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Έλαααααα τώρα. Αφού τα γλυκοκοιτάζεις τα pioneer, σχεδόν τα έχεις ερωτευθεί. :cool_4:

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει τα chario για να μιλήσω αντικειμενικά. Τα pioneer άφησαν και σε μένα την αίσθηση αυτή του "μεγάλου ήχου" κάτι που μου αρέσει επίσης. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, το θεωρώ ισχυρό πλεονέκτημα, που δύσκολα συναντάς σε ηχεία φυσιολογικού μεγέθους.

...
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Έλαααααα τώρα. Αφού τα γλυκοκοιτάζεις τα pioneer, σχεδόν τα έχεις ερωτευθεί. :cool_4:

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει τα chario για να μιλήσω αντικειμενικά. Τα pioneer άφησαν και σε μένα την αίσθηση αυτή του "μεγάλου ήχου" κάτι που μου αρέσει επίσης. Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό, το θεωρώ ισχυρό πλεονέκτημα, που δύσκολα συναντάς σε ηχεία φυσιολογικού μεγέθους.

...
Δεν τα εχω ερωτευθει ακομα. Σιγουρα ομως μου αρεσουν παρα πολυ τα Chariακια μου. Με βαριά καρδια θα τα αποχωριστω, αν και οποτε τα αποχωριστω.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Δεν ξερω... Τα Pioneer δεν μπορουν να "εξαφανιστουν" στο χωρο. Εβαλα το A Love Supreme και τα 3 οργανα ερχονται απ'ευθειας απο τα ηχεια. Δεν υπαρχει σχεδον τιποτα αναμεσα. Φταιει και λιγο το "κλινικο" ριμαστερ του Rudy Van Gelder βεβαια, αλλα και παλι...

Περιμενω να δω αν καποιος εχει αποψη και για τα δυο ηχεια, μπας και μου πει καμια ιδεα. Παντως, τα εφερα πιο κοντα μεταξυ τους και η "σκηνη" εστρωσε λιγακι...
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Re: Απάντηση: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Δεν ξερω... Τα Pioneer δεν μπορουν να "εξαφανιστουν" στο χωρο. Εβαλα το A Love Supreme και τα 3 οργανα ερχονται απ'ευθειας απο τα ηχεια. Δεν υπαρχει σχεδον τιποτα αναμεσα. Φταιει και λιγο το "κλινικο" ριμαστερ του Rudy Van Gelder βεβαια, αλλα και παλι...

Περιμενω να δω αν καποιος εχει αποψη και για τα δυο ηχεια, μπας και μου πει καμια ιδεα. Παντως, τα εφερα πιο κοντα μεταξυ τους και η "σκηνη" εστρωσε λιγακι...
Δηλαδη τα CHARIO "εξαφανιζονται" στον χωρο σου και εσυ ακομα σκεφτεσαι μηπως τα αλλαξεις ;;;

Αν θες περισσοτερη αναλυση απο τα CHARIO χρειαζονται λιγο "χεριασμα" ( πυκνωτες τιν φοϊλ στο tweeter και αλλαγη του καλωδιου του με καποιο χαλκινο υψηλης καθαροτητας ) . Τα tweeter των URSA MAJOR λογω μεγαλης αδρανειας , 2 inch γαρ , δεν ειναι οτι πιο γρηγορο υπαρχει . Αν το βοηθησεις με τα παραπανω θα βελτιωθει σημαντικα στον τομεα της αναλυσης .
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Και εγω εχω την εντυπωση οτι δεν θες αλλαγη ηχειων αλλα tunαρισμα του υπαρχοντος. Τα chario ειναι πολυ καλα ηχεια.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Για να λες μαλιστα οτι τα pioneer ειναι πιο γλυκα απο τα chario φανταζομαι τι σιροπι θα εχουν. Ξερεις αυτο κουραζει με τον καιρο. Ολα τα ειδη μουσικης θα σου ακουγονται το ιδιο. IMHO
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Για να λες μαλιστα οτι τα pioneer ειναι πιο γλυκα απο τα chario φανταζομαι τι σιροπι θα εχουν. Ξερεις αυτο κουραζει με τον καιρο. Ολα τα ειδη μουσικης θα σου ακουγονται το ιδιο. IMHO
Μιχάλη, ο Πέτρος είπε, αν κατάλαβα καλά, πως τα Chario είναι πιο γλυκά και όχι το ανάποδο.

Πέτρο πιστεύω πως με κατάλληλη επιλογή στα σύνοδα θα μπορείς να "γλυκάνεις" λίγο τον ήχο την Pioneer αν αυτός είναι ο σκοπός σου (κι αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις κάποιο(α) από τα σύνοδα, φυσικά). Με κορυφαίες TAD μοναδές η κάθε αλλαγή στην ηχητική αλυσίδα θα ακούγεται εύκολα. Επίσης με πειραματισμό στο στήσιμο θα καταφέρεις να τα "εξαφανίσεις".
Από την άλλη τον "μεγάλο" ήχο και το χαμηλό των Pioneer θεωρώ αδύνατο να τα πάρεις από τα Chario.

Έτσι όπως μας τα περιγράφεις, αν έπρεπε για τον Α ή Β λόγο να ψωνίσω σήμερα, θα έπαιρνα τα Pioneer (για τα γούστα μου πάντα).
Λεω "αν έπρεπε να ψωνίσω σήμερα" διότι παίζει και η λύση να περιμένεις και να κινηθείς σε κάποια μεγαλύτερη κατηγορία τιμής αργότερα. Προσωπικά θα ένοιωθα λίγο άβολα να επενδύσω ένα σημαντικό ποσό σε νέα ηχεία τα οποίο σε κάποια - λίγα έστω - σημεία υστερούν σε σχέση με αυτά που αντικαθιστούν. Βέβαια αν μας έλεγες πως έχεις βαρεθεί τη "γλύκα" των Chario η απόφαση θα ήταν ευκολότερη υπέρ των Pioneer, αλλά δε μου δίνεις αυτή την εντύπωση. :cool_4:

Δοκίμασες να ακούσεις και κάτι άλλο στα χρήματα αυτά;
 


LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Για να λες μαλιστα οτι τα pioneer ειναι πιο γλυκα απο τα chario φανταζομαι τι σιροπι θα εχουν. Ξερεις αυτο κουραζει με τον καιρο. Ολα τα ειδη μουσικης θα σου ακουγονται το ιδιο. IMHO
Το αναποδο λεει Μιχαλη , οτι τα CHARIO ειναι πιο γλυκα απ τα PIONEER .

Παντως δυσκολα θα βρει καποιος και τα δυο αυτα χαρακτηριστικα "γλυκα" και "ακριβεια" στο ιδιο καλαθι-ηχειο στον υπερθετικο βαθμο . Θα πρεπει να αποφασισει τι απ τα δυο τον ευχαριστει καλυτερα

και οπως σωστα ειπες Μιχαλη τα CHARIO χρειαζονται περισσοτερο "τιουναρισμα" .
 

Μηνύματα
658
Reaction score
1
Κατα την γνώμη μου αν αυτό που εχουμε δεν "μας αρέσει" και πρεπει να το πειράξουμε,τότε μάλλον δεν αγοράσαμε εξ'αρχής αυτό που έπρεπε.

τώρα αν η μετατροπή έχει εγγυημένο αποτέλεσμα με μηδενικό ρίσκο βλάβης ή άλλης επίδρασης στην αρχική κατασκευή τότε αξίζει να δοκιμάσουμε.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Κατ'αρχας, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το θεμα ειναι πως δεν εχω τη δυνατοτητα-διαθεση-χρονο ωστε να δοκιμασω διαφορα καλωδια μεσα στις ημερες που θα εχω και τα δυο ηχεια στο σπιτι ωστε να ειμαι 100% βεβαιος πως πηρα τη σωστη αποφαση.

Το περιεργο ειναι πως τα Pioneer "παιζουν" ολο και καλυτερα οσο πειραματιζομαι λιγο με τη θεση τους. Πιστευω πως στα δυνατα τους σημεια δεν μπορουν τα Chario να τα φτασουν με κανενα tuning. Ακουγοντας καποιο απο τα κλασικα "χαιενταδικα" CD των Pink Floyd (The Wall, DSOTM) τα Pioneer ακουγονται σαν €100000!!! Το ιδιο και σε μουσικες οπως των Massive Attack, Underworld κτλ. Απο την αλλη, στο The nearness of you, οι φωνες των Ella Fitzgerald και Louis Armstrong ακουγονται τοσο εντυπωσιακες, που τελικα ειναι ψευτικες!!! Τα Chario εκει δε παιζονται!

Θα συνεχισω το ψαξιμο και...βλεπουμε:confused:

Υ.Γ. Δεν ειμαι χαιεντας. Δηλαδη, δεν εχω μεγαλη εμπειρια στο θεμα, ουτε εχω ακουσει πολλα "σοβαρα" συστηματα (η ακροαση στις εκθεσεις δε μετραει).
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Απο αυτα που λες μου φαινεται οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου!
Τι σου αρεσει ποιο πολυ?Rock η Jazz φωνες κτλ?

You know what i mean....
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Απο αυτα που λες μου φαινεται οτι ειναι καθαρα θεμα γουστου!
Τι σου αρεσει ποιο πολυ?Rock η Jazz φωνες κτλ?

You know what i mean....
Το "κακο" ειναι πως ακουω πολλα ειδη μουσικης. Στο αμαξι, κυριως ροκ. Στο σπιτι ομως, περισσοτερο τζαζ. Θα βάλω Miles τωρα για να ξεκινησω τα σημερινα "τεστ". Μαλλον το E.S.P.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Να ξερεις οτι τα ηχεια που παιζουν πολυ καλα και rock και jazz ξεκινανε απο 30.000 ευρω.

Αυτο που εννοω εγω καλα βεβαια.

Ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα συμβιβασμων. Αυτο πρεπει να κανεις και εσυ!Να διαλεξεις τι θελεις απο το ηχειο σου.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
0
Απάντηση: Pioneer S-1EX εναντιον Chario Ursa Major

Eχτες, με το Night And The City, τα Pioneer επαιξαν εκπληκτικα. Βεβαια, με 2 οργανα, ενα εκ των οποιων ειναι το μπασο, αυτο δεν ηταν και τοσο δυσκολο. Στο E.S.P. υπηρξε παλι το προβλημα της σκηνης. Με το Being There του Τοrd Gustavsen τα πραγματα ηταν καλυτερα.

Να σημειωσω εδω πως ολα τα CD που αναφερω ειναι οριτζιναλ (σε περιπτωση που καποιος πιστευει πως αυτο παιζει ρολο).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top